Wpis z mikrobloga

@Fan_Morawieckiego: Tylko kogo obchodza wydatki nominalne? Przy dużych różnicach w PKB praktycznie nie da się znaleźć kraju z niskimi podatkami z lepszym państwem nie z powodu tego, że podatki są dobre ale z faktu różnic w PKB. Kraje z większym PKB mają większe dochody nominalne ale także większe wydatki nominalne wynikające z różnicy kosztów. Więcej wydają na edukcja ale także więcej wydają na pensje nauczycieli itp. Żaden poważny ekonomista nie porównuje
ylko kogo obchodza wydatki nominalne? Przy dużych różnicach w PKB praktycznie nie da się znaleźć kraju z niskimi podatkami z lepszym państwem nie z powodu tego, że podatki są dobre ale z faktu różnic w PKB. Kraje z większym PKB mają większe dochody nominalne ale także większe wydatki nominalne wynikające z różnicy kosztów. Więcej wydają na edukcja ale także więcej wydają na pensje nauczycieli itp. Żaden poważny ekonomista nie porównuje danych nominalnych
Ja to bym w Czechach chciał pracować. Od niedawna mają wyższe zarobki niż Polacy i nie są tak opodatkowani. Jedyna wada to tam korupcja jest straszna. Pod tym względem Polska wypada jednak lepiej.


@Pawulonik_5mg:
Z @Herubin: możecie sobie podać ręce jako dwaj kłamcy. Historycznie w Czechach odkąd prowadzimy zapiski zawsze były wyższe zarobki niż w Polsce, są dużo bardziej opodatkowani, jedyne w czym masz rację, to faktycznie w rankingu korupcji
@Pawulonik_5mg:

Żeby było wiadomo co Ci "zabiera" państwo i na przykład mógł zagłosować na tą opcję, która zabiera mniej, lub z pewnych konkretnych powodów więcej.


Za dużo wiary w ludzi. Co zabiera to przecież jedno istotne jest tez co „daje” a szary Janusz nie powiąże 300 zł składki na ZUS z z tym ze za 30 lat jak położą go w szpitalu to nie skasują od niego 20 000 zł za
@Pawulonik_5mg: No to inna sprawa :D

Ale właśnie o to chodzi i dlaczego nie mam wiary w ludzi a raczej należy to zostawić fachowcom - ok, płace te 300 zł, dostaje w zamian x usług medycznych - czy te 300 zł to adekwatna cena?

Niestety to ekstremalnie trudne pytanie. Z jednej strony jakość gowniana z drugiej cena śmiesznie niska (jak na światowe standardy).

Wiec jakkolwiek wierze ze transparentność jest istotna -
Z tego względu po prostu marzy mi się nie tyle co tanie państwo, państwo nie musi być tanie. Marzy mi się po prostu państwo rządzone przez fachowców


@gatineau: Państwo rządzone przez fachowców to właśnie tanie państwo szczególnie przy jakości polityki jaką mamy w Polsce. Jak politycy kolejnymi zakupami wyborców rozdają pieniądze na prawo i lewo to zaczyna brakować pieniędzy na te podstawowe potrzeby. Dlatego od początku byłem przeciwny jakimkolwiek podwyżkom podatków