Wpis z mikrobloga

2636 + 1 = 2637

Tytuł: Cham i pan A nam, prostym, zewsząd nędza?
Autor: Andrzej Chwalba, Wojciech Harpula
Gatunek: historia
Ocena: ★★★★★★★★
ISBN: 9788308076736
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Forma książki: e-book
Najnowsza pozycja z nurtu tzw. ludowej historii Polski, a zarazem kolejna książka wyprodukowana przez duet profesora Andrzeja Chwalby i Wojciecha Harpuli. Tym razem nie jest - na szczęście - napisana w formie wywiadu, lecz klasyczną narracją przedstawia 24 hasła związane z tą niezwykle żywą ostatnio tematyką. W zamyśle autorów miała to być obiektywna odpowiedź na powstałe wcześniej pozycje ukazujące chłopskie dzieje w sposób przesadnie emocjonalny i daleki od uczciwości badawczej. Co w rezultacie dostaliśmy?
Dostaliśmy naprawdę dobrą książkę, którą można polecić wszystkim zainteresowanym tematem ukazanym w dość tradycyjnej formie. Narracja nie jest chronologiczna, tylko problemowa; siłą rzeczy wiele kwestii pojawia się w kilku różnych hasłach. Wśród haseł znajdziemy np. analfabetów, Drzymałę, "Hamerykę", Szelę, czy tak podstawowe kwestie jak pańszczyznę i wieś. Każde hasło jest oczywiście ukazane w szerokim kontekście i rozwija temat w perspektywie historycznej. Książka świetnie pokazuje odmienność losu chłopów w różnych zaborach, co cieszy mnie szczególnie, ponieważ miałam przodków we wszystkich trzech i te różnice mentalnościowe są wyraźnie widoczne w rodzinnych opowieściach. Poza czysto informatywnymi fragmentami książki, znajdziemy tu też sporo ciekawostek, np. kiedy umarł ostatni polski chłop pańszczyźniany i jak postrzegał swoją "grofkę". Autorzy dodatkowo ucieszyli mnie wypowiedziami źródłowymi dotyczącymi miejsc zamieszkania moich przodków, co jest oczywiście czystym przypadkiem.
Co mnie w tej publikacji dziwi, a może nieco śmieszy? To przekonanie, że tylko historycy mogą przedstawić dobrze i obiektywnie tzw. ludową historię Polski. Autorzy ewidentnie, mimo że nie wytykając z tytułu i autora, oceniają negatywnie wcześniejsze pozycje poświęcone tematowi. Tymczasem ukazana przez nich wielowymiarowa rzeczywistość pełna nieszczęścia, przemocy i upodlenia - czego kontynuację autorzy widzą także współcześnie - doskonale pokrywa się z treścią "Chamstwa" Pobłockiego, którym zachwyciłam się nie tak dawno temu (i zyskałam pewność, że krytyka wynika z niedoczytania tekstu). Książki różni jedynie forma, do jednych bardziej przemówi quasi obiektywizm Chwalby i Harpuli, do innych narracja Pobłockiego skupiająca się na perspektywie chłopów oraz innych podporządkowanych panom. Chwalba jest jednak zdecydowanie "bezpieczniejszą" pozycją i dla osób kompletnie zielonych w temacie będzie najlepszym wyborem.

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #historia #historiapolski #historiabookmeter
Pobierz ksanthippe - 2636 + 1 = 2637

Tytuł: Cham i pan A nam, prostym, zewsząd nędza?
Autor:...
źródło: comment_1669636451sRgltAWmGNkexxtA8MKO15.jpg
  • 1
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★ (8.0 / 10) (1 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-12-01 00:00 tag z historią podsumowań »
W abonamentach: www.legimi.pl
Kategoria książki: historia, archeologia, polityka
Liczba stron książki: 352

Jesteś pierwszym recenzentem tej książki tutaj :)

Podobne książki:
1\. Czerwony wariant (Siergiej Niedorub) - najnowsza recenzja usera kulfon_wulkanizator ★★★ (6.0 / 10) - Wpis »
2\. Wedlowie Czekoladowe