Wpis z mikrobloga

@Saly: Nie jest się ciężko odnaleźć, ponieważ 99% firm korzysta może z 10 usług z czego każda sprowadza się do tego samego: uruchom program x na serwerze y

Jak ktoś faktycznie potrzebuje zgłębić AWS bo uruchamia 100 komputerów aby przerobić petabajty danych to faktycznie. Ale takich osób jest może z 0.005%
@Yahoo_: Oto część usług AWS z czego 99% to: "Uruchom mi program x na serwerze y" i tyle, to że AWS dostarcza UI za pomocą którego można sobie wyklikać pewne procesy, które kiedyś trzeba było samemu przeprowadzić i zaprogramować to tylko ułatwienie czegoś co ludzie robili w latach 90'tych a nie żadna rewolucja i OMG CHMURAAAAA!!!!11

Jak się skończyło dobry uniwersytet a nie bootcamp to się wie o takich rzeczach
igor0906 - @Yahoo_: Oto część usług AWS z czego 99% to: "Uruchom mi program x na serw...

źródło: comment_1669471980z7193CNpRtdrvCDSAl18Az.jpg

Pobierz
@Yahoo_: Możesz myśleć, że taka "lambda" top coś więcej niż odpalenie exec'a albo interpretera na serwerze ale to wynika z twojego braku wiedzy a nie ze stanu faktycznego
AWS dostarcza UI za pomocą którego można sobie wyklikać pewne procesy, które kiedyś trzeba było samemu przeprowadzić i zaprogramować to tylko ułatwienie czegoś co ludzie robili w latach 90'tych


@igor0906: przecież to samo w sobie to mega ułatwienie, porównaj sobie ile zajęłoby zrobienie Hurtowni Danych on-premise vs. taki redshift. Do tego dorzuć skalowalność w chmurze i jak dla mnie to duża zmiana na plus ;)
@Yahoo_: Ja się bardzo cieszę, że mogę na szybciora wrzucić image na cloud run i on mi się automagicznie uruchomi ale to nie jest magia tylko pod pokrywką dzieje się coś co działo się w latach 90'tych

btw o dokerze też mogę dużo powiedzieć, bo fakt, że aby uruchomić prosty program szybko i skutecznie potrzebna jest vm'k to jakieś żart
@kijanu_riws: Tak, jest to ułatwienie ale twierdzenie, że jest to coś warte certyfikowania to jakis żart. Za 10 lat te platformy nie będą istniały i potem taki "klikacz" zrozumie, że posiada bezwartościową wiedzę
@mutencath: Ale ty rozumiesz, że ja codzienie korzystam z GCP? I zaręczam ci, że jest to zwykła platforma i nie ma w niej magii. To, że dla ciebie to jest coś co wymaga miesięcy szkoleń i certyfikatów to świadczy o twoim braku wiedzy
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@igor0906: Gratuluję. Ja codziennie korzystam z samochodu, a daleko mi do mechanika ¯\_(ツ)_/¯
Nikt nie mówi o magii, cała informatyka jest oparta na systemie bitowym, najprostszym jaki znajdziesz. Sztuka polega na złożeniu tych prostych mechanizmów w platformę. Ale tego - jak sam zauważyłeś - na bootcampie nie nauczą
@igor0906: A to, że za pomocą kilku plików i jednej komendy cli możesz zdeployować całe środowisko od bazy danych, przez kolejki i monitoring po aplikacje, która automatycznie dostanie więcej zasobów, kiedy ruch się zwiększy to rozumiem, że też lata 90?
@Yahoo_: Tak bo to, że ty klikasz "start" i AWS to robi to nie zmienia faktu, że AWS napisał program, który za pomocą protokołów z lat 70tych robi dokładnie to co w latach 90tych trzeba było robić ręczenie

I bardzo fajnie że to robi za nas ale potem mamy takich ludzi jak co drugi komentujący, którzy nie wiedzą co to TCP
@igor0906:
Trzymać się z dala od wszystkiego co chce podpięcia karty bo to złodziejstwo. Są dziś takie narzędzia devopsowe, że możesz gołego, kupionego na rok VPS-a czy cały klaster skonfigurować jak chcesz i nie trzeba tego wyklikiwać na fancy paneliku. Śpisz spokojnie i nie martwisz się czy ci limit na AWS zadziała w razie gdy będzie groziło naliczenie na kwotę hipoteki.
Za 10 lat te platformy nie będą istniały i potem taki "klikacz" zrozumie, że posiada bezwartościową wiedzę


@igor0906: AWS istnieje już 16 lat, ciekawe dlaczego za 10 miałby przestać istnieć. Nie wiem co Ty robiłeś w chmurze, ale w projektach w których ja pracowałem rzadko kiedy się klikało, większość działań robiona przez Terraform/CloudFormation albo API. Pewnie że można sobie postawić chmurę prywatną na jakimś OpenStack czy coś, ale nie będzie to