Wpis z mikrobloga

Cześć, przygotowałem kolejne porównanie zdolności kredytowej w przypadku ryczałtu ewidencjonowanego i podatku liniowego.

Dokładnie tak samo, jak przy ostatnim porównaniu obliczenia dotyczą działalności gospodarczej prowadzonej w niezmienionej formie opodatkowania w roku 2020, 2021 i 2022. Założono jedną osobę w gospodarstwie domowym, 20% wkładu własnego i brak jakichkolwiek zobowiązań. W przypadku podatku liniowego podstawą do obliczania zdolności są przychody i koszty uzyskania przychodów, banki na tej podstawie samodzielnie obliczają dochód. Założono brak kosztów prowadzenia działalności poza składką na ubezpieczenie społeczne w wysokości 1124,23 zł – z tego powodu w tabeli użyłem słowa przychód zarówno przy podatku liniowym, jak i przy ryczałcie. Przyjęty okres kredytowania to 25 lat. Obecnie przy okresie kredytowania wynoszącym 30 lat zdolność nie jest większa, wynika to z rekomendacji KNF. Przyjęto również dwie wyższe kwoty przychodów względem poprzedniego porównania.

Banki zmieniają sposoby obliczania zdolności kredytowej poprzez modyfikację algorytmów w systemach. Coraz więcej banków akceptuje też świadczenie 500+ przy obliczaniu zdolności kredytowej. Dotyczy to również ryczałtu, gdzie coraz bardziej zdolność kredytowa zależy od branży. W porównaniu przyjęto branżę IT.

Dzięki tym zmianom zdolność kredytowa mimo wyższych stóp procentowych jest dość podobna do tej w poprzednim porównaniu (w czerwcu 2022). W niektórych bankach jest nawet wyższa. Mimo to ryczałt nadal nie jest korzystnie traktowany przez banki, ale ta sytuacja bardzo powoli się zmienia.

Obecnie większość banków akceptuje zmianę formy opodatkowania, co ułatwia uzyskanie kredytu osobom, które w roku 2022 przeszły na ryczałt. Niektóre banki, akceptują nawet zmianę formy opodatkowania w ciągu roku podatkowego.

Duże różnice w zdolności kredytowej przy ryczałcie występują w banku Millennium, gdzie wystąpiły największe zmiany.

Santander zrezygnował z wprowadzonej w okresie pandemii listy branż podwyższonego ryzyka oraz akceptuje w niektórych przypadkach B2B krótszy okres prowadzenia działalności.

W grudniu PKO BP planuje wprowadzić spore zmiany w systemach, które mają spowodować zwiększenie zdolności kredytowej.

Obserwując oferty można zauważyć spadek średniego poziomu marż, a także bardzo duże wahania cenowe ofert z czasowo stałym oprocentowaniem.

marcpol - Cześć, przygotowałem kolejne porównanie zdolności kredytowej w przypadku ry...

źródło: comment_1669384162faKqEd8q3Nhszb5uDophEB.jpg

Pobierz
  • 107
@marcpol: jak dokladne sa te dane? mam ryczaltowy przychod 30k~ i Santander ostatnio wyliczyl mi zdolnosc na 600k~, w tabelce widze 430k.


@oldspiceedit: Wszystkie dane zostały obliczone w tym tygodniu w systemach banków. W przypadku banku Santander aktualny kalkulator oznaczony jest symbolem 12.45. Przyjęto dokładnie takie założenia jak w drugim akapicie. Jeśli potrzebujesz obliczeń swojego przypadku to możesz odezwać się do mnie na pw. W przypadku ryczałtu w zależności od
@marcpol: orientujesz się czy przy stałych kosztach zdolność spada proporcjonalnie dla obydwu form opodatkowania?


@glos_zenady: W przypadku ryczałtu część banków nie pyta o deklarowane koszty, co nie będzie powodowało spadku zdolności kredytowej.

@glos_zenady: aktualnie jestem na uop i zastanawialem sie nad przejsciem na b2b, ale sie balem, ze mocno mi zdolnosc poleci kredytowa. Ale jak patrze to aktualnie niektore banki przy 20k przychodu na ryczalcie naliczaja 500-600k zdolnosci to
W przypadku ryczałtu część banków nie pyta o deklarowane koszty,


@marcpol: które banki nie pytaja o deklarowane koszty? Bo ja byłem w alior sprawdzic te powyzsze tabelki i baba "doradca kredytow hipotecznych" w rubryke koszty chciala mi wpisac podatek ktory płace -_- rece mi juz opadly wtedy
@marcpol: które banki nie pytaja o deklarowane koszty? Bo ja byłem w alior sprawdzic te powyzsze tabelki i baba "doradca kredytow hipotecznych" w rubryke koszty chciala mi wpisac podatek ktory płace -_- rece mi juz opadly wtedy


@pankalmar: Na przykład mBank. Zdolność jest obliczana na podstawie kwoty zapłaconego podatku w roku poprzednim.

Jakość obsługi w wielu bankach nie należy do najwyższej.

@marcpol: mbank tez ma min 12 miesięcy działalności?
@czuczupikczu: Para z 2x średnią krajową ma jakieś 8-9k netto na UoP. Tu masz zdolności przy działalności. Dla UoP przy 2x średniej zdolność podchodzi pod 500k z tego co pamiętam. A na ile Twoim zdaniem powinna się zadłużyć taka para przy oprocentowaniu podchodzącym pod 10%?
@marcpol: w przypadku brania kredytu w q1/q2 2023 to bank bierze 3 miesięczny wyciąg z konta czy raczej tylko pit z zeszłego roku czyli w tym przypadku będzie pit za 2022?
@marcpol Hej, a wiesz może jak te banki, które wymieniłeś w zestawieniu podchodza do kwestii zawieszenia działalności na krótki okres np. 1 mies raz w roku? Bo np. Alior resetuje czas prowadzenia dg po zawieszeniu i ponownym odwieszeniu i odmawia nawet oceny wniosku kredytowego, bo traktuje jako "nową" DG (krocej niż 12 mies). Jak to wygląda w innych bankach?
@czuczupikczu: Zależy ile zrobisz wkładu, bo te 400k to kwota kredytowana, do tego dochodzi wkład przynajmniej te 100-150k. A co kupisz za te 500-550k wynika wprost z tego jak wypompowane zostały zdolności kredytowe w ostatnich latach. Problemem nie są dzisiejsze zdolności, a to co działo się przez ostatnie lata.