Wpis z mikrobloga

Rozdajo: 2 karty podarunkowe po 50 zł w księgarni Gandalf.

Cześć,
Założyłem jakiś czas temu na YouTube kanał WolnoMi, poświęcony szeroko pojętej koncepcji wolności osobistej. Póki co jest trochę contentu o niewolnictwie, aborcji, wolności słowa, początkach liberalizmu i mechanizmach amerykańskiej demokracji. Sporo się skupiałem na USA, ale w przyszłości chciałbym wrócić do Europy, bo tu też jest o czym mówić (marzy mi się np. odcinek o Rewolucji Francuskiej czy Wiośnie Ludów).

W ramach promocji kanału proponuję #rozdajo . Dwie karty podarunkowe księgarni Gandalf o wartości 50 zł każda. Pierwsza z nich trafi do jednego z plusujących, a druga do jednego z komentujących (komentarz powinien odpowiadać na pytanie: "jaka wolność osobista jest dla Ciebie najważniejsza albo najbardziej intrygująca? o jakiej chciałbyś posłuchać?" nie ma złych odpowiedzi, pasuje wszystko od eutanazji przez wolne wybory po hehe palenie zielonego). Zwycięzców wyłoni #mirkolos

Link do najnowszego filmu: https://www.youtube.com/watch?v=T8_tFYstITk

Partia Demokratyczna wydaje się obecnie rządzić Ameryką. Mają prezydenta i kontrolę nad Senatem oraz Izbą Reprezentantów. Mimo to ich zamierzenia w kwestii uchwalania nowych ustaw są skutecznie torpedowane przez Republikanów przez specyficzny rodzaj obstrukcji parlamentarnej. Jak to możliwe? Zachęcam do oglądania.

Link do znaleziska jakby ktoś chciał wykopać: https://www.wykop.pl/link/6914795/filibuster-remedium-na-dyktature-wiekszosci-czy-patologia-demokracji/

#historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #rozdajo
Herostrates94 - Rozdajo: 2 karty podarunkowe po 50 zł w księgarni Gandalf.

Cześć,
...

źródło: comment_1669280475PiL6WmO6zASgtwgAHg45Jw.jpg

Pobierz
  • 28
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Herostrates94: uważam, że wolność słowa ma kluczowe znaczenie. Mówienie głośno o naszych przekonaniach (nieważne jak głupie by były dla innych) to fundamentalna sprawa dla społeczeństwa. W parze z wolnością słowa powinien iść szacunek dla osób o innych poglądach.
@T3sla: Zgadzam się, wolność słowa ma kluczowe znaczenie dla wolności w ogóle. Dodałbym też, że wolność wypowiedzi nie oznacza wolności od krytyki: tak jak my mamy prawo przedstawić swoje zdanie, ktoś inny ma prawo z nim polemizować.

Być może zainteresuje Cię film o amerykańskiej koncepcji wolności słowa, która bardzo różni się od europejskiej. Poglądy nazistowskie, komunistyczne, nawoływanie do nienawiści, palenie flagi, obrażanie prezydenta - wszystko jest tam dozwolone prawnie zgodnie z
@Herostrates94: Temat eutanazji jest mi najbliższy, z racji doświadczeń z bliskimi ludźmi wymagających paliatywnej opieki i zawsze chętnie po tę kwestię sięgam przy okazji rozmowy o wolności osobistej i jej granicach. To jest kwestia na pograniczu wyboru jednostki, prawa karnego, humanitaryzmu i sumienia. Pomijam kwestie religijne, dla mnie nie są w tym wypadku istotne.
Opiekowałem się dziadkiem w domu przez 6 miesięcy aż do samego końca, gdy leżał z rakiem krtani
@Ulic_Qel_Droma: Wolność słowa kończy się jak zachęcasz do linczu, wysyłania ludzi do obozów lub bezpodstawnie kogoś pomawiasz/doxxujesz. Poza tym w wolnym kraju powinno się mówić wszystko.


@RzutKamieniem: No, ale samo mówienie o obozach nie jest ani potencjalnie nie grozi realizacją. To nie jest nawet przygotowanie do popełnienia takiego czynu. Moim zdaniem powinno moc bezkarnie mówić się nawet największe głupoty a karać dopiero za wdrażanie lub próby wdrożenia ich w życie
@Ulic_Qel_Droma: Chodziło mi, że wychodzisz na ulicę i mówisz 'musimy #!$%@?ć Żydów, brać widły'. To jest bezpośrednie nawoływanie.

Ale jak ktoś mówi 'należy wyplenić żydostwo z władzy' to jak najbardziej niech sobie stoi na patelni z megafonem i sobie to mówi.
@Ulic_Qel_Droma: Chodziło mi, że wychodzisz na ulicę i mówisz 'musimy #!$%@?ć Żydów, brać widły'. To jest bezpośrednie nawoływanie.

Ale jak ktoś mówi 'należy wyplenić żydostwo z władzy' to jak najbardziej niech sobie stoi na patelni z megafonem i sobie to mówi.


@RzutKamieniem: faktycznie taki dobór słów pozwala na przypisanie już realnosci związku z ewentualnym skutkiem w rzeczywistości. Natomiast dopóki ten skutek nie nastąpił, to uważam, że za wcześnie jest by
@Herostrates94: wolność i równość wyznaniowa. Czemu mam płacić podatki na kościół jeżeli jest dla mnie instytucją, która niszczy samą wiarę i kraj. Czemu panowie w sukienkach mają ulgi podatkowe i czemu decydują o losach kraju #!$%@? się w politykę.

No i ja wiem że teoretycznie mogę sobie wierzyć w co chce ale czemu katole #!$%@?ą mi się buciorami w życie...
jaka wolność osobista jest dla Ciebie najważniejsza albo najbardziej intrygująca? o jakiej chciałbyś posłuchać?


@Herostrates94: Skoro nie ma złych odpowiedzi, to nie jestem za wolnością, a za wolnością zależną, wszystko powinno być sprawdzone przez ekspertów i wycenione, oczywiście nie podchodząc w skrajność z śledzeniem ludzi chociaż bardzo złe nawyki też jakoś bym śledził, np. palenie papierosów i takiej osobie wchodzi to w kartotekę, tylko że na tym kończy się moja myśl,