Wpis z mikrobloga

23 listopada 1951 roku do księgarń trafiła debiutancka powieść Stanisława Lema pod tytułem "Astronauci".
– Kiedy pisałem tę powieść, nie wierzyłem, że loty kosmiczne staną się rzeczywistością jeszcze za mojego życia. Pisałem bajkę, fantazjowałem na temat czegoś, co może się zdarzyć za sto lub za pięćdziesiąt lat – mówił o "Astronautach" Stanisław Lem w 1965 roku.
W "Astronautach" Stanisław Lem podchwycił ogłoszoną w 1950 roku hipotezę radzieckich naukowców Lapunowa i Kazancewa, wedle której słynna katastrofa tunguska z 30 czerwca 1908 roku nie była wynikiem upadku asteroidy, lecz rozbicia się pojazdu pozaziemskiego. Bohaterowie "Astronautów", podążając tropem obcego statku, trafiają na planetę Wenus, skąd ten przyleciał. Odkrywają tam przerażającą tajemnicę...
O ile w kwestii atmosfery i powierzchni Wenus Lem dał się ponieść wyobraźni, o tyle zupełnie nie doszacował talentu inżynierów z obu stron żelaznej kurtyny, którzy rozwijali programy kosmiczne w ZSRR i USA. W 1951 roku nie przypuszczał, że ludziom uda się tak szybko polecieć w kosmos. Pierwszy załogowy lot w przestrzeń kosmiczną - słynny wyczyn pilota Jurija Gagarina i sterujących rakietą radzieckich uczonych - odbył się 12 kwietnia 1961 roku. W "Astronautach" Lem był na tyle ostrożny, że stwierdził, że człowiekowi uda się polecieć w kosmos dopiero na początku XXI wieku.
#literatura #ksiazki #czytanie #sciencefiction #scifi #stanislawlem #lem
Pobierz Lifelike - 23 listopada 1951 roku do księgarń trafiła debiutancka powieść Stanisława ...
źródło: comment_1669221609KhS69t1MXmT97EV9qMRt65.jpg