Wpis z mikrobloga

Mirki i Mirabelki - Pytanie odnośnie budowy małego domu (prawdopodobnie szkieletowego) #dom #nieruchomosci #budowadomu #budownictwo #kredythipoteczny #kredyt
Brać kredyt czy oszczędzać dalej?

Sytuacja wygląda tak, że mam działkę i odłożone na budowę domu ok 100k pln.
Miesięcznie jak nie szalejemy jesteśmy w stanie odłozyć 7-10k (admin365 17k+ here ( ͡° ͜ʖ ͡°) )
Domek w stanie deweloperskimwyjdzie ok 270k - przykładowo taki ERDOL 70mkw+

Stąd nasuwa się pytanie, czy rzucić się na ultra-drogi kredyt hipoteczny np w kwocie ok 150-200k z krótkim okresem kredytowania np 7-10 lat i go nadpłacać na bieżąco, czy np odłożyć przez najbliższy rok te 70k+ i wtedy się za to zabierać?

W tej chwili mieszkamy z różową w mieszkaniu będącym częścią domu wielorodzinnego (który de facto cały należy do mojej rodziny). W świecie idealnym, po przeprowadzce do nowego lokum to nasze mieszkanie wynajmiemy za 2.5k (Wroclaw) i to mogłoby w całości niemal lecieć na nadpłatę kredytu.

Czy może rzucić to wszystko i wyjechać do Albanii :D ?
  • 25
@frotto_chustka: tera to bym sie wstrzymala 2 lata i obserwowala sytuacje. Przez ten czas odlozycie kolejne 200k. A ceny beda prawdopodobnie zalosnie niskie po tym czasie. Dostepnosc fachowcow bedzie duza, bo teraz cala budowlanka odcieta od kredytu padnie. No a dwa - nie wiadomo czy po tych wszystkich zmianach bedziecie chcieli zyc w Pl.

Albanii do zycia nie polecam. Sa fajniejsze kraje.
tera to bym sie wstrzymala 2 lata i obserwowala sytuacje. Przez ten czas odlozycie kolejne 200k. A ceny beda prawdopodobnie zalosnie niskie po tym czasie. Dostepnosc fachowcow bedzie duza, bo teraz cala budowlanka odcieta od kredytu padnie. No a dwa - nie wiadomo czy po tych wszystkich zmianach bedziecie chcieli zyc w Pl.


@little_muffin: i tak od dwóch lat wieszcze prawią. I co z tych wróżb? No, g, wielkie g.
A ceny beda prawdopodobnie zalosnie niskie po tym czasie.


@little_muffin: Ciekawe dlaczego miałyby być niskie? Już po pół roku zastoju w kredytach jakoś ceny nie spadły. Nic nie wskazuje na to żeby miały spaść, bo przy takiej inflacji nawet jeżeli wartość spadnie to ceny nominalne nie. A nawet gdyby miały spaść to za wykup mieszkań wezmą się fundusze.

Dostepnosc fachowcow bedzie duza, bo teraz cala budowlanka odcieta od kredytu padnie.


@
Ciekawe dlaczego miałyby być niskie? Już po pół roku zastoju w kredytach jakoś ceny nie spadły.


@Mirkosoft: a czemu mialyby spasc? Na razie ludzie tu sa. Plus uchodzcy z Ukrainy. Poczekaj 2 lata jak sie zacznie robic ciulowo i ludzie beda masowo wyjezdzac. Beda potrzebowac kasy na te wyjazdy i wtedy zobaczysz realne spadki. Na razie masz wysyp mieszkan po kredyciarzach, ktorzy kupili na gorce za 400 mysla, ze sprzedadza po
: jak ktos oczekuje zmian na rynku mieszkaniowym w 2 lata to nie ma pojecia o rynku mieszkaniowym. Zmiany zaobserwujesz za 7-10 lat.


@little_muffin: aha, dobrze specjalisty wieszcza od spadków posłuchać.
To ja ci powróżę inaczej, za dwa lata koniunktura się poprawi i kredyty będą łatwiej dostępne. Ludzie stłamszeni zdolnością rzucą się na zakupy nieruchomości. Jako, że przez dwa lata mało się będzie budować, cześć specjalistów się przebranżowi, część wyjedzie to
bo USA wie jak dziala rynek. Tam nikt normalny nie powie "na nieruchomosciach sie nigdy nie traci". ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@little_muffin: no dokładnie, oni wiedzą jeszcze jak inwestować. U nas Polak trzyma Dom za Wyszkowem i ma mieszkanie w Warszawie XD Wielki inwestor bez szkoły.

W Usa to ktoś ma dwa domy i 500k USD w akcjach i 100k USD w kryptowalutach i 100k USD oszczędności.
@frotto_chustka: Najważniejsze pytanie moim zdaniem jest inne. Czy potrzebujesz tego domu na już? Jeśli nie to możesz odkładać a zaoszczędzone pieniądze włożyć w: uzbrojenie działki, zakup projektu i uzyskanie pozwoleń, wybudowanie fundamentu (pozwolenie na budowę jest ważne 3 lata i wystarczy jeden wpis w dzienniku budowy żeby przedłużyć ważność). Fundament może sobie czekać na kolejny etap prac. Sam przy swojej budowie tak robię. Teraz fundament czeka na wiosnę (oszczędzamy dalej) i
@Bad_Wolf: a ja powiem, ze za 2 lata to tu nie bedzie co zbierac. Koniunktura wcale lepsza nie bedzie, bo co roku mamy nowe tysiace emerytow, a na rynek pracy wbija garstka dzieciakow, w dodatku z wysokimi oczekiwaniami. Bedziemy miec zalamanie pracy/druga Ukraine/albo Bangladesz.
Poczekaj 2 lata


@little_muffin: Typowy argument kogoś kto nie odnosi się do faktów. Skoro wierzysz że za 2 lata Polska będzie drugim Bangladeszem czy Ukrainą to naprawdę nie ma sensu z tym dyskutować. Bo nie posługujesz się żadnymi argumentami racjonalnymi.
@Mirkosoft: liczba mieszkancow, demografia. Co 5 Polak jest w wieku emerytalnym, za chwile bedzie co 4. Jak wyz wojenny calkiem wymrze to wywali na rynek kilkaset tysiecy mieszkan. U mnie w klatce/bloku to polowe sasiadow "wyrotowalo". ( ͡° ͜ʖ ͡°) na chwile sytuacje ratuja Ukraincy. Czy na stale czy nie to sie zobaczy do 2 lat. Jak masz jakis lepszy argument to podaj jaki. Ja mieszkalam w
@KOLEGAMAMY: Pytanie po co mi rozciągać to zobowiązanie na lat 30 skoro mogę to zrobić szybciej? Struktura spłaty kapituału w takim kredycie jest złodziejska i tylko bank na tym dobrze wychodzi. Nawet przy reguralnych nadpłatach. Brałem pod uwagę niski kredyt na w miarę krótki okres z zamysłem spłaty w całości na +/- 5-7 lat bo na tyle bank ewentualnie daje stałe oprocentowanie