Wpis z mikrobloga

#dotacje #dofinansowanie #budownictwo #budowadomu #pompaciepla #rekuperacja #fotowoltaika

Hejka, czy jest tu ktoś obeznany w temacie dotacji/dofinansowania przy budowie nowego domu? Mówimy tu o pompie ciepła, fotowoltaice i rekuperacji.

Na pierwszy rzut: ulga termomodernizacyjna: jak rozumiem dotyczy tylko budynków już oddanych do użytku czyli jak stawiawiać fotowoltaike to tylko po oddaniu budynku do użytku?

Czyste powietrze (WM,FV): #!$%@?ąc od limitów dochodowych, znów budynek musi być oddany do użytku. Nikt mi budynku nie zaakceptuje bez działającej wentylacji a nie ma sensu stawiać grawitacyjnej, żeby potem przechodzić na reku... Jest jakiś sposób na obejście tego? FV też w to wpada, pytanie czy można to łączyć z Moim Prądem? Może wtedy można zfinansować tym prawie całą instalacje?

Moje ciepło (PC): tutaj niby jest dofinansowanie na m.in PC ale od 2023 przy EP mniejszym niż 55. Bez kompletu PC+FV+reku tego nie osiągnę, a cały czas się wacham czy jednak nie pozostać przy wentylacji grawitacyjnej. Jest jakiś sposób na zbicie EP (dom już jest ocieplony na maksa)? Gdzieś czytałem o stawianiu kominków i deklarowaniu grzania nim 15% domu ale dofinansowanie z Czystego pPowietrza wyklucza właśnie kominki jako źrodło ciepła...
  • 4
@Honou: Dokładnie, nie rób sobie zacofania, wentylacja grawitacyjna nie działa. W starym budownictwie gdzie komin był nagrzany miał ciąg działała może przez pół roku i to zawsze za mocno powodując straty i przesuszając powietrze. W nowym budownictwie kominy wentylacyjne są zimne, nie mają ciągu przez co wiatr hula jak chce. Polecam posłuchać tego Pana: https://www.youtube.com/watch?v=XyB4iC7KOSM. Jeśli naprawdę chcesz bardzo tak bardzo chcesz zaoszczędzić pomyśl o zwykłej wentylacji mechanicznej z wywiewami w