Wpis z mikrobloga

Byłem u dentystki dzisiaj, bo bolała mnie 6 górna przy zimnych i ciepłych posiłkach/napojach od tygodnia. Wziąłem znieczulenie, dentystka rozwierca plombe i mówi, że nic nie ma, zaczęła czymś tam płukać, dmuchać i myślałem że zrobie kloca na fotelu z bólu, bo wiadomo zimne powietrze poleciało akurat w to czułe miejsce i znieczulenie nie pomagało. Zaplombowała zęba z powrotem, coś tam poczyściła, ponitkowała, dała jakieś maści i tyle. A ból jak był tak jest. Mówi, że to może być jakiś stan zapalny po nitkowaniu czy coś. Ehh mam nadzieje, że to prawda, bo jak się okaże grubsza sprawa to się wkurze. Miał ktoś coś podobnego kiedyś? Ząb niby zdrowy, a boli przy zimnie?
#zeby #zdrowie #dentysta
  • 14
@dsomgi00: możesz mieć odsłoniętą spod dziąsła za bardzo szyjkę zęba, spróbuj używać pasty do mycia zębów na nadwrażliwość, typu Elmex zielona np.

a przed takim sprawdzaniem rozwiercaniem, nie miała w gabinecie rtg dentystycznego? xD
na zdjęciu może by wyszło co się dzieje z zębem
@dsomgi00: Odsłonięta szyjka zęba, w dodatku jeśli masz plombę na tym zębie to może on trochę inaczej reagować niż żeby zdrowe. Wszystko też zależy od rodzaju plomby, np. jak się domyślasz to te metalizowane pochłaniają więcej ciepła oraz mają swoją rozszerzalność, więc ząb reaguje inaczej niż zdrowy.
@dsomgi00: lepiej niż elmex zielona kup sensodyne z novamin (odbudowa i ochrona) albo pastę z hydroksyapatytem. jest jeszcze opcja że to nie szóstka tylko ząb obok, inna opcja to że masz recesje dziąsłowe i stąd tak. masz rtg tego zęba?
@dsomgi00: kup pastę na nadwrażliwość. Ogólnie bardzo silny ból jest niepokojący, a nadwrażliwość pozabiegowa już nie. Ale to jest nadwrażliwość, nie silny ból. Wystąpienie bardzo silnego bólu przy wypełnianiu nie jest zbyt dobrym znakiem. Brzmi trochę z Twojego opisu jakbyś miał obrażenie miazgi.

RTG i badanie żywotności zęba miałeś? Ogólnie jak ząb reaguje na ciepło bólem to nie jest dobrze.
@dsomgi00: oprócz past możesz sobie kupić żel lub lak z wysokim stężeniem hydroksyapatytu i spróbować (np. produkty apacare). możesz też wrzucić fotkę zęba z obu stron to zobaczymy czy nie masz recesji
@affairz: moge mieć czasami lekko obsunięte dziąsło, bo mi dentystka je dzisiaj troche ponaciągała, bo szukała też skrawków jedzenia które mogłem wcisnąć przypadkowo nicią pod zęba, które mogłyby wywołać jakiś stan zapalny, jutro wrzucę fotę jak się to zagoi