Wpis z mikrobloga

@Solitary_Man: To jest jeszcze inna sprawa, jesli ktos ma karte 2,5 gbs (to moze byc mniejszy problem, duzo nowych plyt glownych ma wbudowane te porty i wcale nie mowie o najdrozszych plytach), to wiele portow 10gb nie potrafi negocjowac w dol do 2,5 i 5gbs poniewaz te predkosci pozniej sie pojawily na rynku.

Oczywiscie, ze wiekszosc ludzi tego nie wykorzysta po kablu co dopiero po wifi, to tylko nagonka marketingowa a
Orange testuje internet 10g


@krzywy_kanister: ciekaw jestem (wiesz może?) na czyim sprzęcie. Bo testowali nasz (Adtran), sam w zeszłym roku jeździłem do Łodzi im montować pilotażowego OLTa do testów, wiem, że byli na nim testowi abonenci, wyniki podobno były pozytywne, ale temat jakoś ucichł, a teraz na zdjęciach widzę ONT ewidentnie nie nasze :)
@Jarek_P: Tyle co jest w linkach, nie mam wiecej szczegolow, po prostu trafilem na te wpisy.
Ciekawe, bo z tego co kojarze w Polsce Orange ma bardzo duzo Alcatela/Noki i Huaweia prawda? A tutaj zamiast wymieniac karty beda stawiac pudla nowego vendora i to nie chassis a 1u. Moze to testy innego vendora po problemach z Huaweiem i blokada USA.
@krzywy_kanister: takie było i moje odczucie, że po problemach z chińską wiarygodnością zaczęli szukać innych możliwości, a wtedy, gdy ten pilot się zaczynał, realnie działającego i faktycznie sprzedawanego (a nie istniejącego wyłącznie w folderach reklamowych) xgspona mieliśmy chyba tylko my i jeszcze bodajże Nokia, ale jak mi w rozmowach "jak inżynier z inżynierem" mówił gość z orange, on by wolał ten nasz. Tylko jak zawsze, tu nie inżynierowie zadecydują, a polityka.
@Jarek_P: Czy z wiarygodnoscia, raczej z problemami z przez dostawy, nikt ich nie zmuszal do brania Huaweia wczesniej (podobnie jak inne europejskie firmy, w niemczech czy anglii tez jest tego sporo, komorkowo czy nie a Nokia jest tak srednio francuska, czesc Alcatela to juz osobna firma a ostatnio redukowali biura w Francji.

Dlaczego by sie nie upchalo? Widzialem, ze Nokia ma karty xgspon czy combo na istniejacym sprzecie, niekoniecznie trzeba cale
Dlaczego by sie nie upchalo?


@krzywy_kanister: a np. z uwagi na niewystarczające do tak potężnego ruchu możliwości techniczne. Typowa konfiguracja rozwiązania "półkowego" to jakaś karta uplinkowa (albo dwie) i ileś kart liniowych, między nimi połączenia gdzieś na plecach półki - to wszystko musi być w stanie udźwignąć ruch wymagany dla xgspona. We wspomnianym naszym rozwiązaniu TA5000 te połączenia to wewnątrzpółkowy interfejs 4x10G do każdej karty, najsilniejsze karty uplinkowe, jakie tu są
@Jarek_P: To ze zdjęcia nie wygląda mi na OLTa. Urządzenia XGS-PON są dostępne od dłuższego czasu. Problemem nie jest koszt OLTa - problemem zawsze jest koszt ONU bo to jest jakaś dla mnie abstrakcja.
@krzywy_kanister: To na razie są takie same testy jakie swego czasu INEA robiła jakieś 4 lata temu. Nie ma sensu się na tym rozwodzić. Całe to #!$%@? o Internecie 10Gbit/s to jest tylko marketing żeby ludzie jak debile kupowali usługi po 1Gbit/s na których OPL zarabia najwięcej bo ma największą marżę.
ze zdjęcia nie wygląda mi na OLTa


@brokenik: to jest OLT (to niższe), sam go tam montowałem i jestem tego tak jakby pewien :) Googlaj Adtran SDX 6320

Urządzenia XGS-PON są dostępne od dłuższego czasu. Problemem nie jest koszt OLTa - problemem zawsze jest koszt ONU bo to jest jakaś dla mnie abstrakcja.


@brokenik: technologia i jakieś przymiarki do niej tak, ale komercyjnie sprzedawane urządzenia to w zasadzie ostatnie lata
@brokenik: ja wiem, ze to sciema marketingowa tylko inea miala 10/8g w ofercie ktora nawet wycofalo z marketingu.
Chociaz widze, ze czesc osob sie podnieca tez niby 25g do domu w Szwajcari, niby duzy zasieg a postawione jest na Catalystach Cisco (hahaha). Ja sie zgadzam, mam 400/40, pomijajac szybsze sciaganie gier i plikow pewnie z 50-100 by starczylo, byle stabilne a nie jak lte.

@Jarek_P: troche dziwne te porty, czy
czy te wkladki wygladaja na qfsp (chodzi mi o wielkosc)


@krzywy_kanister: tak, to jest typowy slot QSFP, w zależności od potrzeb uzbraja się go wkładką GPON, XGSPON bądź Combo (czyli obie technologie razem, pracują na różnych długościach fali, jakie ONT podłączysz, takie działa).
@Jarek_P:

100M rzadko kiedy jest wysycane, ale musi być w domu giga i to jeszcze symetryk, bo przecież trzeba mieć większego!


Czyli jak jeżdżę autem przez ~95% czasu tylko i wyłącznie po mieście to zakup pojazdu z silnikiem o mocy większej niż 65KM to też tylko marnotrawstwo pieniędzy? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
zakup pojazdu z silnikiem o mocy większej niż 65KM to też tylko marnotrawstwo pieniędzy? ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@duxet: jeszcze zdefiniuj wielkość auta, bo jest całkiem sporo takich, w których silnik 65KM pozwala poszaleć na drodze. Ale załóżmy typowy rozmiar, gdzie zakup auta z silnikiem o trochę większej mocy, żeby był zapas, to zdrowy rozsądek. Ale zakup potwora >200KM (cały czas mowa o autach średniej wielkości) to
@Jarek_P Ok bo myslalem ze pokazujesz to co uzywa Orange. Generalnie OLTy i karty sa dostepne i to nawet niedrogo bo karta EPON-10G to koszt ok 3k netto sam olt na 6 kart to ok 10k. Plusem EPONa na 10G jest kompatybilnosc wsteczna ze starym EPONem.