Wpis z mikrobloga

Mireczki,

wiem, że temat pewnie ciagle się przewija, ale proszę o podrzucenie linków i podpowiedź, bo chciałbym się przebranżowić. 10 lat pracuje w pseudo korpo, robie wyceny, rysunki techniczne i mam dosyć, rzygam.

Myślałem o programowaniu, ale odpuszczam, życia mi nie starczy na naukę,(mogę uczyć się w międzyczasie, mam tu ma myśli próg wejścia na juniora w programowaniu a testowaniu) więc zainteresowałem się testowaniem i wstępnie na yt wygląda to dosyć ciekawie i tu mam pytania:

1. Czy warto kupić kursy na udemy (są tanie w porównaniu do bootcampów za 6-8k) czy może styknie jakiś fajny kanał na yt który możecie polecić?

2. Czy ogarniać od razu zagadnienia do cert. ISTQB? Tu jest cały sylabus, ale jest on ogromny...rozumiem, że trzeba znać całość żeby zdać egzamin? link: https://sjsi.org/ist-qb/do-pobrania/ (wersja: 3.1.1 data: 22.08.2022)

3. Jakich aplikacji uczyć się na początku?

4. Czy uczyć się htmla i cssa?

Z góry dziękuję za pomoc :)

#testowanieoprogramowania
  • 38
  • Odpowiedz
@troche_inaczej ja w tym roku w wieku 32 lat zacząłem pracę jako tester ( ͡º ͜ʖ͡º). Generalnie jest słabo, trzeba się umieć czymś wyróżnić, a automaty są na pewno dobrym pomysłem.

Ze swojej strony polecam Cypressa, bo jest łatwiejszy w konfigu i na start - bez problemu napiszesz coś własnego i zapewne zrozumiesz jak co w miarę działa po godzince tutoriala na YT.

Tester raczej nic jest
  • Odpowiedz
@troche_inaczej: wejdz na fb na grupe 'Testowanie Oprogramowania' (ma prawie 50k czlonkow), tam jest troche materialow jak zaczac
jednoczesnie zobacz jak duzo ludzi jest zainteresowanych wejsciem w branze i kombinuj jak sie wsrod nich wybic ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@troche_inaczej: jasne, próbuj i działaj;
Też wydaje mi się, że obecnie najlepiej będzie zdobyć trochę umiejętności pod automaty, bo to Cię postawi wyżej niż 90% kandydatów
Ewentualnie zrób jak ja 5 lat temu - wyjedź za granicę, bo tutaj nie ma takiego parcia (it to branża jak każda inna i zarobki są porównywalne)
  • Odpowiedz
@troche_inaczej: Dasz radę, próg wejścia na pewno mniejszy niż na programistę. Jak Ci nie szkoda kasy to myślę, że ISTQB warto (wiedza z tego podstawowe tak czy siak jest bezużyteczna dla doświadczonego i niedoświadczonego xD). Komentarze, że "dociekliwość to podstawa w tym zawodzie" pozwolę sobie odpuścić, prędzej cierpliwość do przeklikwania się po tej samej aplikacja po raz setny.

Polecałbym ogarnąć jakieś repozytorium do cv z napisanymi przez Ciebie automatami dla jakieś
  • Odpowiedz
@troche_inaczej:
Java - trudniejszy język, aktualnie sensownie działa tylko z selenium. Natomiast projekty z Java + selenium to zazwyczaj stare, duże korpoprojekty których się szybko odechciewa. Zaleta - bardzo duża ilośc ofert z tym setem. Hajs za seniora w Javie + selenium bywa bardzo, bardzo duży

Javascript - dużo nowych narzędzi do automatyzacji jest dostępnych dla JS (m. in. cypress czy playwright). Uważam, że JS jest znacznie przystępniejszy do nauki niż
  • Odpowiedz
@troche_inaczej:
Generalnie jak chcesz poznać ten język w kierunku testów, to omiń całkowicie i html i css, w czasie testów nie dotykasz ich prawie wcale. CSS jest spoko do poznania jako ciekawostka, ale w samych testach niezbyt przydatna. Ani HTML ani CSS nie dają możliwości automatyzacji.


Z tego co pamiętam to sporo kursów JS zaczyna od tego jak wrzucić skrypt z JS do pliku html, ale w testach Cię to nie
  • Odpowiedz