Wpis z mikrobloga

Eh trochę odwalilem. Wyjechałem w daleka podróż (10h) na letnich oponach i jak będę wracał to ma być 1 stopień w dzień / -2 w nocy. Czy to jest bardzo niebezpieczne? Nie wiem za bardzo co robic bo nie ma mnie w Polsce, więc zmiana opon raczej odpada. #opony #samochody #motoryzacja
  • 20
  • Odpowiedz
@franek13: dojedziesz, ale sugeruje BARDZO uwazac, szczegolnie na autostradzie. Ja mialem kiedys taka akcje, ze musialem na letnich przejchac jakies 300km - szlo wszystko elegancko, ale w pewnym momencie jak wyprzedzalem tira (autostrada A2), lewe kola najechaly na podtopiony snieg i przez ulamek sekundy mialem cale zycie przed oczami - nie polecam. A dodam, ze jechalem jakies 120km/h, wiec dosc wolno. Od tego czasu pilnuje wymiany opon za kazdym razem.
  • Odpowiedz
@franek13: Normalnie lecisz, tylko przy hamowaniu trochę wcześniej reaguj. Z resztą dobrze sobie kilka razy zahamować próbnie i zobaczyć jak się opony zahowują. Taka temperatura jak teraz to nic. Przy -15 bym się może zastanawiał.
  • Odpowiedz
@franek13: na suchym nie bedzie najmniejszych problemów. Na mokrym możesz mieć oczuwalnie gorszą przyczepność, ale da się jechać. Śnieg i lód to wiadomo.
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@franek13: Myśl do przodu (czyli hamuj szybciej niż normalnie byłoby to potrzebne), hamowanie silnikiem i bez gwałtownych skrętów i będzie git.

PS. Nie jestem z tego dumny, ale kiedyś mnie zima zaskoczyła i 10 km przejechałem na letnich na świeżym, mokrym śniegu. Trochę się spociłem, ale niebezpiecznych sytuacji nie było
  • Odpowiedz
@franek13: nie, nie jest to niebezpieczne, w letnich oponach nawet można jeździć po śniegu tylko auto trochę bardziej lata po prostu. Musisz uważać przede wszystkim na mokrej nawierzchni. I nie rób żadnych nagłych ruchów jeśli nie musisz typu skręty, przyspieszanie, hamowanie jak hamujesz to hamuj lub redukuj biegi dużo wcześniej niż normalnie.
  • Odpowiedz
@franek13: Niejedną zimę latało się na letnich i jakoś żyje. Żadnych stłuczek i wypadków. Niektórzy tutaj jak czytam to będą łańcuchy na czarny asfalt przy -3 stopni zakładać. xD
  • Odpowiedz