Wpis z mikrobloga

Myślę, że obecna wojna podobnie jak wcześniej pandemia pokazała nam słabość globalizmu. Przynajmniej na płaszczyźnie ekonomicznej, gdzie relacje oparte na wartościach zastąpiono pragnieniem krótkotrwałego zysku. Efektem było przeniesienie całej produkcji do Chin, czy uzależnienie nas od taniej ropy z Rosji co ma obecnie tragiczne skutki. Nawet po 2014 firmy omijały sankcje i sprzedawały rosjanom technologię potrzebną do chociażby produkcji precyzyjnych rakiet, którymi Ukraina jest obecnie atakowana. A to wszystko pomimo rzekomego przywiązania do wartości, takich jak demokracja i liberalizm. Myślę, że mimo wszystko najwyższy czas wynieść z tego pewną lekcję i zacząć powracać do idei pewnego protekcjonizmu gospodarczego i stawiania na przynajmniej minimalną wystarczalność. To wymaga od nas rządu narodowego, ale i lewicowego w kwestii gospodarki, a nie wolnorynkowego jak, chociażby Konfederacja.

#nacjonalizm #antykapitalizm #revoltagainsthemodernworld #polityka
Pobierz Al-3_x - Myślę, że obecna wojna podobnie jak wcześniej pandemia pokazała nam słabość ...
źródło: comment_1668281374tITT8y4GRuQJUcDTutnwAP.jpg
  • 11
@Al-3_x: co nam po tej gospodarce skoro społeczeństwo zlewa edukację i godzi się wykonywać proste prace za psie pieniądze?

W XXI wieku liczy się tylko to jak skutecznie społeczeństwo potrafi zmotywować się do podnoszenia poziomu wiedzy i umiejętności.

USA realizuje to programami imigracyjnymi które ściągają inteligentów z całego świata, a Polska?
@Al-3_x: nie, to nie jest osobny problem. To jest główny i najważniejszy problem, bo od poziomu edukacji zależy jak będzie funkcjonowała gospodarka i jaki system ekonomiczny uda się wdrożyć. Jeżeli społeczeństwo jest durne, to żaden system go nie uratuje przed wchłonięciem przez obce interesy