Wpis z mikrobloga

A wiecie jak działają te terminale klienckie w firmach?

Pierwszy raz zobaczyłem to lata temu i byłem przekonany że tam jest zwykły system i jakiś active directory co by zaoszczędzić na dyskach. A dziś się dowiedziałem że właściwy system działa sobie na serwerze gdzie jest wirtualizowany a ten terminal ma tylko prosty system z jakąś apką do pulpitu zdalnego.

Nosz kurna całe życie w błędzie.

W sumie to tłumaczy dlaczego admini ciągle bawią się z softem do wirtualizacji.

#informatyka #komputery #programista15k
Pobierz
źródło: comment_1668101584xIFSisbxUSOkVU7bHzyFgX.jpg
  • 22
@K-S-: Thin clients work through connecting to a server-based computing environment. The server will normally store data like applications and memory. Essentially, the desktop environment is held on a server. Thin clients are managed server-side, with a virtual desktop infrastructure (VDI).

słowo klucz: thin client
W sumie to tłumaczy dlaczego admini ciągle bawią się z softem do wirtualizacji.


@K-S-: Prościej użyszkodnikowi podmienić VMkę niż babrać się z kompem. Potrzeba mu więcej RAM? Cyk +8GB kilkoma kliknięciami. Zawirusował? Cyk przywracasz z backupu. Zmienia biuro? Cyk łączy się z innego klienta i ma dalej to samo.
@L3gion: Brzmi fajnie.

@mosqua: Właśnie najśmieszniejsze jest to że mam w domu komputer z proxmoxem i zawsze myślałem że używa się tego tylko do aplikacji typowo serwerowych i w sumie nie ogarniałem po co ktoś chciałby tam instalować windowsa.
używa się tego tylko do aplikacji typowo serwerowych i w sumie nie ogarniałem po co ktoś chciałby tam instalować windowsa.


@K-S-: Są aplikacje serwerowe które wymagają Windows no i musisz mieć serwer z Windows Server jako choćby kontroler domeny.
@K-S-:
Moj sprzet w chmurze kosztuje $150/miesiąc zamawiając na 3 lata 8 rdzeni i 32GB RAMu + kika kilkanascie $ na Citrix czy inne coś i w ten spoóśb można ogarnac tysiace pracowników na zdalnym bez problemu a maszyne można postawić gdzieś blisko. Moja jest w Szwajcarii. I nie trzeba nic użytkownikowi wysylac tylko może sobie na swoim laptopie odpalić
@zibizz1: No dobra a jak to wygląda z transferami bo lokalnie to wiem że będzie działać, ale tak przez internet daje radę?
Jakbyś mógł to napisz jakiego rodzaju aplikacje są tam uruchamiane? W sensie programy biurowe czy coś z grafiką 3d też?

W sumie trochę drogo wychodzi.

@GienekZFabrykiOkienek: Czyli na tym polega praca devopsa. ( ͡º ͜ʖ͡º)

@L3gion: A kontrolera domeny czasem samba z
@K-S-: pracuje na LTE średnio mam tak 20-40Mbit. jeden monitor 2560x1440 +FHD i response time jest spoko niezuwazalny, od czasu do czasu zamuli, albo raz na miesiac jest gorszy dzień. Tzn na poczatku jak zaczałem uzywać to czułem takiego małego laga, ale nie wiem czy to moje odczucie czy akurat wtedy było gorzej. No i wystartowali mnie z maszyna 8GB i to był śmiech, po 2 miesiacach udąło się załatwić 4x
@GienekZFabrykiOkienek: @zibizz1: @L3gion: Jeszcze podpytam, to są zwyczajne desktopowe systemy odpalane na jakimś hypervisorze z programami do pulpitu zdalnego? Czy po stronie serwera siedzi tym coś jeszcze?

Co do wydajności pulpitu zdalnego to muszę to przetestować, bo przyznam że kiedyś usłyszałem że działa to źle i później już olewałem ten temat.
Jeszcze podpytam, to są zwyczajne desktopowe systemy odpalane na jakimś hypervisorze z programami do pulpitu zdalnego? Czy po stronie serwera siedzi tym coś jeszcze?


@K-S-: Poczytaj jak działa Citrix. Ale najprostrze rozwiązanie to jak mówisz, desktopowy system zainstalowany na VMce + dostęp przez choćby RDP.
@K-S-: Obecnie pracuje na roziwązaniu Citrix czyli platforma która zapewnia clienta dla maszyn i zarzadznia dostępami do nich, z drugiej strony wpinane są VMy z Azure i możesz sobie wybrać praktycznie dowolny typ maszyny który jest dostepny w Azure w danym data center i dowolny obraz z systemem jaki Ci pasuje. W korpo w którym jest 50k osób nawet nie ogarneli że mozna uzytkownikom już przypisać obraz ustawiony w pewien sposób
Uważaja że przygotowanie i urzymywanie jednego obrazu dla jednostki która ma ponad 100 osób to strata czasu.


@zibizz1: to się nazywa szacunek do pracy ;)

Dobra nie będę już wszystkich wołał, czytam o Citrix i czytam o czymś takim jak windows rds.