Wpis z mikrobloga

Mam trochę zakupionych rocznych #obligacje skarbowych ROR (obecnie 6,75% zależne od stopy referencyjnej NBP), ale zastanawiam się czy ich nie wykupić (kara kilkaset zł) i zakupić czteroletnie inflacyjne COI albo 10 letnie inflacyjne EDO.

Nie jest za późno na taki ruch? A może zostać przy ROR?

Co zrobilibyście na moim miejscu?

  • Zostać z rocznymi obligacjami ROR 20.0% (12)
  • Zmienić na 4-letnie inflacyjne COI 18.3% (11)
  • Zmienić na 10-letnie inflacyjne EDO 61.7% (37)

Oddanych głosów: 60

  • 11
@mrbarry: nigdy nie kupowałem obligacji, ale szedlbym w EDO, chyba że wiesz że na pewno będziesz potrzebował tej kasy szybciej, to wtedy trzeba policzyć które lepsze i czy wgl mają szansę się zwrócić te wykupy.
Nie powiedziałeś też na ile jeszcze masz te ROR-y, więc ciężko doradzać nie mając pełnego obrazu. Najlepiej załóż sobie kilka scenariuszy inflacyjnych w w excellu, powyliczaj i sam zdecyduj czy warto ryzykować wykup ROR lub ewentualne
@mrbarry: Pytanie jak zachowa się inflacja w kolejnych latach, bo jeżeli mocno spadnie to nie lepiej byłoby zakupić przykładowo te dwuletnie, w których oprocentowanie wyznaczane jest na podstawie stopy referencyjnej NBP?
Z drugiej strony patrząc jak nasz rząd walczy z inflacją to skłaniałbym się do zakupów tych indeksowanych, być może inflacja w kolejnych latach spadnie do takiego poziomu, że będą jednak bardziej opłacalne od tych zmiennoprocentowych.
Trudno jest przewidzieć scenariusz, te
mackei - @mrbarry: Pytanie jak zachowa się inflacja w kolejnych latach, bo jeżeli moc...

źródło: comment_1667928140Y1ntRSB2poK8tdYQAYrYvA.jpg

Pobierz
@mrbarry: A czytałeś w ogóle szczegóły tych obligacji, m.in. co ile wypłacają odsetki? Bo ROR wypłacają co miesiąc, COI co rok a EDO dopiero po 10 latach. Więc zamiast sprzedawać jedne aktywa i kupować drugie, najlepiej dywersyfikować (także cash flow) i dlatego ja na Twoim miejscu zostawiłbym sobie ROR, a za kolejne nadwyżki kupił EDO.

Poza tym skoro już masz ROR, to za niecały rok i tak się automatycznie skończą, to
@mackei: Świetne rady xd. przecież jak spadnie inflacja to stopy, które i tak są niskie też będą pisowcy obniżać.¯\_(ツ)_/¯ Opłacało się właśnie kupować obligacje indeksowane inflacją wtedy co vateuszek. Już nie mówiąc o tym że po ma już obligacje indeksowane stopą referencyjną NBP
@mrbarry hah, dokładnie planuję ten sam ruch ( ͡º ͜ʖ͡º) tylko że na pewno jak jaszczomb da jutro stopy nie więcej niż 0,5% to rory lecą w edo ( ͡° ͜ʖ ͡°)-
@mrbarry: panie barry, zalezy jak długo chcesz trzymać, ja mam edo bo nie wierzę że inflacja zniknie szybko i w celu mam je na 5 lat conajmniej

a jak chcesz szybko hajs upłynnić to lokata facto albo toyota bank konto indeksowane? nawet na ing widziałem 8% teraz
@slgdfhsdhjfbs: no tak ale jak teraz zerwie ROR i kupi EDO/COI to ma szansę, że za rok będzie miał je oprocentowane już na poziomie inflacji czyli zakładając prognozę NBP pomiędzy 11.1% a 15.3%. Natomiast jak ich nie zerwie to jest skazany za rok na to co będzie na rynku a co będzie tego nikt nie wie jak obniżą stopy to już ROR będą slabo oprocentowane a z EDO/COI będzie musiał czekać