Wpis z mikrobloga

Czy przy negocjacji umowy B2B ograniczacie odpowiedzialność poprzez np. maksymalną wysokość kary? Nie chodzi mi o kary umowne, a odpowiedzialność na zasadach ogólnych z kodeksu cywilnego. Gdy nie ma żadnych zapisów ograniczających stosowanie zasad ogólnych to można odpowiadać np. za błędy bez żadnego limitu finansowego.

#pracait #programista15k
  • 10
@odysjestem: Odpowiedzialność jako JDG (więc pewnie będzie to osobista) za świadczone usługi np. ich "nienależyte wykonanie" czy rezultaty. Z tego co czytam to przy pracy na B2B aby ZUS nie przyczepił się, że jest to UoP to odpowiedzialność za świadczone usługi powinna być w pełni po stronie świadczącego usługi. Natomiast nieraz ktoś pisze, że ma jakiś limit na trzykrotność pensji czy tym podobne. Zastanawia mnie czy ten limit tyczy się kar
@Aten7385: Jeśli masz obawy, w grę wchodzą duże kwoty, albo po prostu chcesz chronić dupsko, to nie zakładasz jdg, tylko spółkę. W najlepszym razie odpowiadasz do wartości udziałów, w gorszym do majątku spółki, a osobistym tylko, jeśli będziesz się pchał w prezesa, choć nie widzę w tym wystarczających korzyści
@Djelon: Gadałem z prawnikiem na ten temat bo mnie to ciekawiło i mówił, że da się choć to czy miał rację i tak stwierdza sąd. np w tym artykule https://programistanaswoim.pl/4-bledy-popelniane-w-umowach-it-przez-samozatrudnionych-programistow/ jest propozycja zapisu:

Łączny limit odpowiedzialności Wykonawcy na jakiejkolwiek podstawie z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonywania jakichkolwiek zobowiązań wynikających z Umowy wynosi 100 % (sto procent) dotychczas wypłaconego mu Wynagrodzenia na podstawie Umowy.


Tylko nie wiem czy ktokolwiek coś takiego stosuje
@odysjestem: Dzięki za propozycję spółki. Bardziej podpisuję pierwszy B2B i badam co jest standardem, a gdzie nie warto się zgadzać. Co do dużych kwot to nigdy nie wiadomo co się może zdarzyć bo przy każdym większym systemie czy takim gdzie liczą się pieniądze można zrobić jakiś błąd, który spowoduje duże straty. Wiadomo, szansa na takie coś jest nikła, ale istnieje i sprawdzam czy idąc na B2B każdy się z tym godzi
@greg-ka-14: Hej, a wiesz może jakie ograniczenia przeważnie są stosowane? Np. odpowiadanie za wszystko, ale do max 200k czy może jakieś wyłączenia za konkretne obszary typu nie odpowiadasz za błedy przy X i Y?