Wpis z mikrobloga

Podsumowanie moich zabaw z blokiem wodnym od alcoola w #beyonddisaster

Nie ucegliłem karty z czego szczerze się cieszę ale instalacja była masakrą głownie przez wspaniałe pady z guana i gumy do żucia.
Nie licząc tego instalacja jak instalacja - instrukcje jasne, producent wreszcie dostarcza wstępnie docięte termopady które są z podobnego materiału jak oryginały i są prawdopodobnie również jednorazowe. W zestawie jest bracket żeby karta stała się 1.5 slotowa zamiast 3.5 co jest fajnym bajerem. Sam blok jest najmniejszym i najcięższym jaki w ręku miałem. Cała 3080 wraz z blokiem też od Alcoola nie jest tak ciężka jak to ustrojstwo i co ciekawe jest dobre 10cm dłuższa.

Co do wydajności to sporo pozytywów. Tym razem blok ma zredukowane tolerancje i pady na pamięciach mają 1mm grubości a nie 2 i więcej. W efekcie hot spot vramu jest w porównywalnej temperaturze co rdzeń 38-44C w zależności czym katuję kartę. 3080 i 1080ti przed nią miały sporo wyższe temperatury niż na rdzeniu w stylu 76C dla 3080.

Blok jest naprawdę dobrze spasowany co objawia się małą różnicą temperatur między średnią a hot spotem. Po wygrzaniu obserwuję 6C czyli do konsensusu 15C jako progu dobrej instalacji daleko. Pobawię się jeszcze i dokręcę śruby bo pewnie jak zwykle na świeżo pod wpływem ciepła pasta właśnie wypływa.

Z ciekawostek to zachowanie GPU boost jest podobne jak na Pascalach. Mimo że mam ustawiony undervolt 950mV 2760MHz dla rdzenia to jak karta poczuła zimno (do 42C) boostuje ponad to i to solidnie 2805-2820. To już nie jest stabilne w moim egzemplarzu na tym napięciu więc musiałem wziąć poprawkę w nastawach. Dla porównania Ampere był łatwiejszy w obsłudze i nie przekraczał wybranej prędkości.

Ryzen 5900x niestety nie jest tak dobrym lekarstwem na bottlenecka jak myślałem. Praktycznie wszędzie przytrafiają się sytuacje gdzie zużycie GPU spada poniżej 90% a mówimy o 5120x1440 czyli 'prawie 4k'. Cóż powiedziało się A to trzeba będzie powiedzieć B i wymienić platformę ale to jak wejdzie Matisse-X czyli Zen 4 z 3d cache. Już jest potwierdzone że premiera (być może papierowa) na targach CES w styczniu 2023.

keton22 - Podsumowanie moich zabaw z blokiem wodnym od alcoola w #beyonddisaster

N...

źródło: comment_16663799228JivZPGfwzSu3aa7VjnYdE.jpg

Pobierz
  • 1