Wpis z mikrobloga

Hej Astromirki, od kilku lat pasjonuje się nocnym niebem - miałem już wiele okazji aby pocykać fotki nocnego nieba swoją lustrzanką, jednak od dłuższego czasu mam z tyłu głowy kupno teleskopu. Przeglądnąłem już wiele filmów na YT itp w celu wyboru pierwszego teleskopu, jednak jak wiadomo, tutaj mamy największych speców dlatego chciałem was podpytać o to, co wybrać na początek. Budżet skromny bo około 1500 - 2000 PLN. Zależy mi aby można było podpiąć lustrzankę (wiem że potrzebny mi będzie jakiś skytracker ale to w późniejszym etapie). Gwiazdy oglądam wyjazdowo bo u mnie jest zbyt jasno w nocy, dlatego nie wiem czy w ogóle brać pod uwagę teleskopy Dobsona, bo wydają mi się nieodpowiednie do oglądania gwiazd na polu ze względu na gabaryty, jednak jeśli jestem w błędzie to proszę o takie info :)

#teleskopy #astronomia #teleskop #pytanie
  • 2
@ulele Lornetka, jeśli nie masz stacjonarnie możliwości to teleskop będzie tylko stał i się kurzył. Pojedziesz 3-4 razy a potem nie będzie Ci się chciało wszystkiego targać.
@ulele: wizual poza miastem - dobson, albo lornetka

A jak chcesz później focić to bedzie problem bo teleskopy, które zwykle w wizualu się sprawdzają, w astrofoto wymagają bardzo drogich trackerów ze wzgledu na gabaryty. A jak kupisz mały teleskop do foto to znowu w wizualu nic zbytnio nie zobaczysz