Wpis z mikrobloga

Mirki. Sytuacja jak na załączonym obrazku. Chcę skonfigurować serwer VPN w swoim routerze.

Jak to najlepiej rozwiązać żeby nie blokować innym wpiętym do routera głównego podobnej funkcjonalności?

W instrukcji konfiguracji stoi żeby przekierować konkretne porty. No ale rozumiem że jak ustawie port forwarding w routerze głównym na mój router, tych konkretnych portów to inni już nie będą mogli z nich skorzystać bo cała komunikacja na nasz zewnętrzny adres IP z tymi portami będzie szła tylko do mnie.
Innymi słowy czy do konfiguracji np. openVPN muszę przekierować konkretne porty podane w instrukcji którą znalazłem, czy mogę wybrać jakieś randomowe porty, tak żeby było małe prawdopodobieństwo że ktoś inny z budynku też będzie ich chciał używać? Jeśli tak to jakie?

A może da się to ogarnąć jakiś inaczej?

#siecikomputerowe #sieci
Pobierz krecik000 - Mirki. Sytuacja jak na załączonym obrazku. Chcę skonfigurować serwer VPN ...
źródło: comment_1666045221R0qtSim5FaOriCpxhKGwV0.jpg
  • 15
@krecik000: wykonując dowolne połączenie jako klient w celu realizacji jakiejś długotrwałej usługi pakietowej, router-brama-ISP i tak wykona translację NAT, więc i tak zeżre jakieś porty na rzecz zrealizowania twojego żądania. Przygarnięcie portów nie jest raczej jakieś uwłaczające, czy to jako klient, czy to jako serwer.

Pula portów jest nieodzownym fundamentem działania protokołów TCP/UDP i póki w tej puli masz zasoby (wolne porty), to masz korzystać z tego, póki nie wystąpią faktycznie
@krecik000: Czekaj czekaj ale co ty kombinujesz, jakie inne meraki mx68, jakie inny routery, widze, ze nie wiesz co jest w tej sieci? Robisz to w swoim miejscu pracy czy jak? Bedziesz mial pewnie podwojne naty, jeszcze sie zdziwisz jak ruch bedzie wycinany albo ktos to zablokuje.
@patrolez: Ok, dzięki. czyli rozumiem że mam przekierować sobie te powszechnie wykorzystywane do danych usług.

@krzywy_kanister: Wynajmuje biuro w budynku w którym są 2 inne firmy. MX68 to główny router do którego podłączony jest mój i routery 2 pozostałych firm (łącznie max 10 osób korzysta z tego łącza) i inne urządzenia jak np kserokopiarka z której korzystamy wszyscy. Nikt tutaj nie ogarnia spraw jak serwer VPN itp. i nikt z
@krecik000: No to czyj jest ten mx68, kto nim zarzadza, po co ci ten serwer VPN? Mozesz postawic serwer VPN na zewnatrz (jakas chmura jesli nie aws, azure to linode, ovh, cokolwiek chcesz) i ominac te wszystkie problemy.

Jak sobie wyobrazasz przekierowanie tych portow bez ingerencji w innych uzytkownikow jesli oni akurat beda korzystac z tych portow, zastanow sie? Nawet jesli to nie jest VPN, rozne aplikacje nie musza korzystac z
No to czyj jest ten mx68, kto nim zarzadza, po co ci ten serwer VPN?


@krzywy_kanister: Potrzebuje mieć możliwość zalogować się do swojego vpn biurowego, żeby mieć dostęp do zasobów sieciowych (NAS), ale przede wszystkim żeby zdalnie uruchomić komputer i kontrolować go za pomocą remote desktop app z dowolnego miejsca przez internet.
Router jest właściciela budynku / jednej z firm w tym budynku. Jednak nie ma żadnej technicznej osoby która by
@krecik000: Co to znaczy nikt tym nie zarzadza, wstawili router wymagajacy licencji to lepiej martw sie o to, ze za rok czy dwa internet wam po prostu przestanie dzialac.
Zastanow sie nad tym co ja napisalem i jak porty dzialaja bo to co piszesz z bezpieczenstwem lub brakiem mieszanie w sieci nie ma nic wspolnego. Dlaczeto ty sie tym zajmujesz skoro widac, ze technicznie nie masz pojecia.
wstawili router wymagajacy licencji to lepiej martw sie o to, ze za rok czy dwa internet wam po prostu przestanie dzialac


@krzywy_kanister: Gościu masz jakiś problem ze sobą? Co się tak do tego urządzenia przyczepiłeś? Boli Cię? Zerknąłem na Twoje wpisy - widać uważasz siebie za specjalistę, ale w ogóle nie pomagasz tylko wciąż coś, bądź kogoś krytykujesz i wymyślasz nieistniejące problemy. Pomaga Ci to poczuć się lepiej? **** Cię obchodzi
@krecik000: Nic mi nie napisales, nic nie wiesz, skoro oczekujesz pomocy to pmoze poszukaj w necie zamiast wypisywac swoje bzdury. Za wsparcie sie placi a ty oczekujesz darmowej pomocy do swojej pracy i jeszcze masz pretensje za wskazowki i wyjasnienia.

Przeciez ty w ogole logicznie nie myslisz, jak masz przekierowac porty na urzadzeniu do ktorego nie masz dostepu i wedlug ciebie ktorym nikt nie zarzadza? Jak ktokolwiek tutaj ma rozwiazac twoj
jak masz przekierowac porty na urzadzeniu do ktorego nie masz dostepu


Gdybym nie miał do niego dostępu to bym sobie głowy tym nie zawracał.

skoro oczekujesz pomocy to pmoze poszukaj w necie zamiast wypisywac swoje bzdury. Za wsparcie sie placi


@krzywy_kanister: Wtorek, trzynasta. Masz czas żeby wywoływać kłótnie na stronie ze śmiesznymi obrazkami? ( ͡º ͜ʖ͡º) Niech zgadne... nikt nie chce płacić Ci za Twoje wsparcie?