Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@pokpok: ale tutaj łamaniem przepisów jest takze niepuszczenie jadącego szybciej. Żadna wiec opcja dla kierowców nie generuje sytuacji zgodnej z prawem ¯\_(ツ)_/¯

Podsumowując: jeździj rowerem/samochodem tak by samemu nie łamać prawa. A o innych zatroszcz się poprzez filmik na stopagresji lub zostaw to policji.
@pokpok: W dyskusji numer jeden pytanie jest absurdalne. Po zakończonym manewrze wyprzedzania wracamy na prawy pas. Nie jedziemy lewym pasem ani krócej, ani dłużej niż potrzeba, a to co dzieje się za nami (o ile przy zmianie pasa nie wymusiliśmy pierwszeństwa) nie ma znaczenia.
nie ma takiego przepisu. Są takie, które ograniczają prędkość.


@pokpok: Zadane w pytaniu "zjechanie na sąsiedni pas" zinterpretowałem - być może niezgodnie z Twoim zamiarem - jako zjechanie z lewego na prawy żeby kogoś puścić szybciej lewym. I to robić należy, bo powinienem jechać prawym pasem jeśli oba pasy służą do jazdy prosto i nikogo nie wyprzedzam. Wiadomo że nie staranuję kogoś obok mnie na prawym pasie ( ͡° ͜
Nie jestem od egzekwowania czyjejś prędkości.


@Xune: a nie wydaje ci się, że tolerancja dla przekraczających prędkość jest w Polsce wyjątkowo duża?
Polacy na widok fotoradaru hamują do 40 km/h. Wiesz dlaczego? Bo ignorują wszystkie znaki ograniczenia prędkości.
@pokpok: w sumie mógłbyś zapytać np. o jeżdżenie samochodem po pijaku vs niemanie dzwonka w rowerze.
Mogłbyś wtedy odenieść odwrotne wrażenie że społeczeństwo pobłaża rowerzystom.
Byłoby to wrażenie równie błędne jak za pierwszym razem
a nie wydaje ci się, że tolerancja dla przekraczających prędkość jest w Polsce wyjątkowo duża?


@pokpok: Nie, ale jest to temat zupełnie osobny od Twojego pytania ze screena i tezy. Ja na screenie widzę, że odpowiednio 63% i 70% chce jeździć poprawnie.

Polacy na widok fotoradaru hamują do 40 km/h. Wiesz dlaczego?

@pokpok: Bo w Polsce panuje sraczka znakowa, więc dla spokoju lepiej zwolnić poniżej. Jest to oczywiście bez sensu,
@hellfirehe: ja nie mówię o odczuciach przeciętnego Polaka, tylko o tym co dzieje się na ulicach każdego dnia.
I przekraczanie prędkości to nie jest to samo, co brak dzwonka.
Polsce panuje sraczka znakowa, więc dla spokoju lepiej zwolnić poniżej


@Xune: w Polsce obowiązuje ograniczenie do 50km/h w terenie zabudowanym. Widziałeś jaką wagę przywiązują do tego kierowcy?
ja widzę co innego - może wynika to z tych wątków?:


@pokpok: A co takiego widzisz? Bo ja:
- Widzę że 63% zjedzie na prawy pas, zamiast trzymać się lewego - przy założeniu o którym pisałem wyżej, że poprawnie zinterpretowałem Twój zamiar stojący za pytaniem. Jakbyś dał rysunek poglądowy, łatwiej byłoby ocenić zamiar. Możliwe że ja mówię o jabłkach, a Ty o bananach i się nie możemy dogadać jaki mają kolor
Widzę że 63% zjedzie na prawy pas, zamiast trzymać się lewego - przy założeniu o którym pisałem wyżej, że poprawnie zinterpretowałem Twój zamiar stojący za pytaniem.


@Xune: powiedzmy, że sytuacja jest taka jak w tym wątku

Widzę że 70% nie zatrzyma się na drodze nie mając do tego powodu

@Xune: a jeżeli rowerzysta jedzie w kierunku przejścia dla pieszych to nie ma powodu, żeby się zatrzymać? Na pewno masz prawko?
a jeżeli rowerzysta jedzie w kierunku przejścia dla pieszych to nie ma powodu, żeby się zatrzymać?


@pokpok: A jaki jest powód? Rowerzysta schodzi z roweru, wtedy jest pieszym i ma pierwszeństwo wchodząc na oraz znajdując się na przejściu dla pieszych. Wtedy jest to czas, by zmniejszyć prędkość i nie narazić na niebezpieczeństwo.

Rowerzysta ma także pierwszeństwo znajdując się na przejeździe dla rowerzystów. Wyjątkiem jest tu droga poprzeczna - tj. jak auto
Rowerzysta schodzi z roweru, wtedy jest pieszym


@Xune: No właśnie. Sprawnemu rowerzyście zajmuje to ułamek sekundy. Sam byłem kiedyś zaskoczony.Stałem przed przejściem, a koleś który do niego dojechał na rowerze skonwertował się na pieszego w locie.

Drugi powód, to zasada ograniczonego zaufania - jeżeli widzisz, że jest ryzyko, że wjedzie na przejście, to powinieneś uniknąć niebezpiecznego zdarzenia.
@MrMate:
Art. 16 ust.1 Kodeksu Drogowego:

Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni.


Jeśli nie znasz tak podstawowych przepisów to znaczy, że na drodze jesteś zagrożeniem dla użytkowników. Mam nadzieję, że nie masz prawa jazdy
@pokpok jeśli jedzie to i tak nie zjedziesz ¯_(ツ)_/¯ więc dalej nie łamiesz przepisów. Jednak jeśli jest miejsce to powinieneś zjeżdżać, bo inaczej jedziesz niezgodnie z prawem.