Wpis z mikrobloga

Zapytanie o Power Query. Mam kilka osobnych (to istotne) zapytań Power Query odnoszących się do tej samej strony Web. Jest już ich tak dużo, że strona wyłapuje to jako atak DDoS podczas odświeżenia wszystkich. Mogę ręcznie odświeżyć każde zapytanie po kolei z osobna ale nie jest to najwygodniejsze. Zapytanie jest wiec do Was Mireczki takie:
Czy jest funkcja w Power Query pozwalająca na odświeżenie wszystkich zapytań ale nie jednocześnie tylko po kolei (lub z jakimś opóźnieniem po sobie)? Albo Macro i przypisanie do przycisku? (niestety nie mam wiedzy w VBA wiec potrzebował bym wizualny gotowiec - screen, video, tekstowy poradnik dla n00b'a gdzie mógłbym skopiować gotowe polecenie odświeżenia i opóźnienia ze zamianą jedynie nazwy tytułu zapytania zgodzie z wykreowanymi zapytaniami td itp). Będę bardzo wdzięczny za pomoc :)

P.S @Polinik ostatnia pomoc Twoja w tej sprawie zapewne trafna. Niestety nie potrafię tego zaimplementować (dopiero odkrawam Power Query).

#excel
Pobierz
źródło: comment_1665415852BbLGhBXI8RaZksa3kVC4pn.jpg
  • 1
@Miedzcu: W PQ jest Function.InvokeAfter, którą możesz ustawić opóźnienie wykonywania zapytań.

W VBA pojedyncze zapytanie możesz odświeżyć poniższym kodem. Drugi wiersz wyłącza odświeżanie w tle (domyślnie włączone), czyli makro wstrzyma działanie na czas wykonywania kwerendy. Teoretycznie można to jednorazowo odklikać we właściwościach połączenia, ale wolę zawsze mieć to na sztywno w kodzie na wypadek, gdybym coś gdzieś jednak przeoczył.

With ThisWorkbook.Connections("Zapytanie — Zapytanie1")
.OLEDBConnection.BackgroundQuery = False
.refresh
End With

Jeżeli