Wpis z mikrobloga

Hej. Mam problem z rozdzielczością vm. Postawiłem sobie wirtualkę w VirtualBoxie pod elementaryOS i nie mogę zmienić rozdzielczości gościa (screen). Nie mogę przejść nawet instalatora żeby później już w terminalu zainstalować sobie GuestAdditions. Ktoś z Was rozwiązał kiedyś taki problem? Nie mogę zmienić rozdielczości ani w ustawieniach tej vm ani w ustawieniach globalnych VirtualBoxa. Pomocy !!!
#virtualbox #wirtualizacja #linux
zjawam - Hej. Mam problem z rozdzielczością vm. Postawiłem sobie wirtualkę w VirtualB...

źródło: comment_1665340529d6SrIIOHiFhNlIw2TUhWv0.jpg

Pobierz
  • 6
@rewida17: Ustawienia globalne zmieniałem już i dałem 1920x1080 jako hist i nic to nie zmieniło, zmieniłem następnie na none i wyszaryło rozdzielczość do wyboru i też nic się nei zmieniło. Do terminala nie mam dostępu bo nawet nie przeszedłem instalatora :/ Tam już bym mniej więcej wiedział co robić bo kiedyś musiałem dodać rozdzielczość bo linux nie działał w fhd po przejściówce displayport-hdmi xD
@zjawam: terminal na windowsie, któraś binarka w katalogu instalacyjnym virtualboxa potrafi ustawić. Jak Ci się nie śpieszy to sprawdzę jutro, miałem skrypt w powershellu napisany. Ale generalnie któryś z wpisów na stacku był rozwiązaniem problemu...
A parametrami kernela próbowałeś wymusić rozdzielczość?
Hej, chyba udało mi się to załatwić. Elementary zainstalowałem używając w ciemno klawiatury aż przeszedłem wszytskie kroki. Rozdzielczość zmieniłem dodając ją z łapy przez terminal.
@rewida17: Jestem póki co dosyć początkującym użytkownikiem linuxa i nie mam pojęcia jak zmieniać coś w kernelu. To wszystko przede mną :) Polecasz jakieś strony do nauki linuxa czy Ty np szukałeś odpowiedzi na napotkane problemy i tak Ci poszła nauka?
@Mageronik: Pobrałem. Problem dalej
Hejka @zjawam: szczerze ?
Z dystrybucjami linuxa mam styczność jakieś 10 lat, w miarę ogarniam od jakiś ~4 lat...

Materiały:
- https://helion.pl/ksiazki/unix-i-linux-przewodnik-administratora-systemow-wydanie-v-evi-nemeth-garth-snyder-trent-r-hein-ben-whal,unlip5.htm#format/e
- obecnie uważam że RH134 + RH124(meteriały do redhata) są dobrymi materiałami do nauki. Możesz znaleźć skany w pdf do starszych wydań.

- pobaw się z debianowatymi(np Ubuntu)
- spróbuj sił z archem
- alpine linux też jest wart uwagi, jest bardzo mały i odstaje totalnie od reszty ;)