Wpis z mikrobloga

Gdy praktykujesz ze świadomością, przychodzi moment, gdy zdajesz sobie sprawę, co dzieje się w umyśle, gdy jesteś świadomy. Nie widzisz tego na początku, ponieważ świadomość jest tak krótka, to chwila. To nic więcej niż chwila.

Jednak kiedy coraz bardziej zaznajamiasz się z tym, zaczynasz zauważać, że w świadomości nie ma myśli. To jak rodzaj pustki lub czystej kartki papieru.
Czasami myślę w języku tajskim i zdanie, które ma wielkie znaczenie dla mnie to „*Mai mee arai, mai pen arai*”. Znaczy ono: „*Nie ma niczego w umyśle i nie ma niczego, z czym można się identyfikować, nie ma identyfikacji*”.

To jest to, co się dzieje, gdy rzeczywiście zaznajamiasz się ze świadomością. Niczego tam nie ma, niczego nie ma w umyśle. Możesz to nazwać pustym umysłem, jeśli chcesz. I nie ma niczego do identyfikowania się. *Nie jestem mnichem, nie jestem mężczyzną, nie jestem dobry, nie jestem zły, nie jestem czymkolwiek. Jest po prostu ta chwila. Nie ma tam niczego.*

I następnie co się stanie? Umysł coś podrzuci, coś wytworzy, jakieś myśli, wspomnienia. I widzisz to. Dlaczego? Ponieważ niczego tam nie ma i nagle coś się tam pojawia. Widzisz? Dlatego powtórzyłem porównanie do kartki papieru.

Masz białą, pustą kartkę papieru, nie ma tam nic. Niczego nie ma na papierze. Jednak później ktoś pisze list. Widzisz to natychmiast. To nie jest już pusta kartka papieru.
Rozpoznajesz to i powracasz do tej pustki.

Jednak to nie tylko pustka, to także wolność, ponieważ jesteś wolny od myśli. Kiedy jesteś wolny od myśli oznacza to też, że jesteś wolny od złości, jesteś wolny od niepokoju, jesteś wolny od pragnienia, jesteś wolny od zazdrości, jesteś wolny od wątpliwości, jesteś wolny od poczucia „ja”.

Poczucie „ja” jest odczuciem: „Ja siedzę tutaj, a ty tam”. Nie jest tam cały czas. Jest tam tylko, gdy myślisz o tym. Kiedy odetniesz myśl, odetniesz także „ja”. 

*Kiedy odetniesz myśl, odetniesz cierpienie.*

Ajahn Jinavamso

http://sasana.wikidot.com/the-mindful-monk-u-zrodel-mindfulness

#medytacja #buddyzm #pscyhologia #buddyzmnadzis