Wpis z mikrobloga

Podobno pytanie jest czy możne kierowca skręcić w prawo a odpowiedź to:nie. Dla mnie absurd i ewidentny błąd ale znalazłem post gdzie op opisuje podobną sytuację skończona mandatem. Jednak nikt tam nic nie odpowiedzial.. https://www.google.com/amp/s/forumprawne.org/amp.php%3ft=803932 i teraz już zgłupiałem bo nawet jeśli to sygnalizacja ma pierwszeństwo przed znakiem.. jakieś pomysly czemu taka jest odpowiedź ? #prawojazdy #kodeksdrogowy #prawo #ruchdrogowy #samochody
LuckyLuciano - Podobno pytanie jest czy możne kierowca skręcić w prawo a odpowiedź to...

źródło: comment_1664923449pjo7yHsPoKFs4DxL0jBgRB.jpg

Pobierz
  • 13
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@LuckyLuciano: tak. Strzałka mówi że warunkowo możesz jechać bez pierwszeństwa jeśli skręcasz w prawo, a zakaz mówi że nie skręcasz w prawo. Dlaczego? Bo tak jest w przepisach. Ktoś tak wymyślił i tak jest ;)
Znak może być tymczasowy np na czas remontu, jakiegoś święta przemarszu czy cos a światła i strzałka żyją swoim życiem i trzeba się stosować do znaku zakazu skrętu w prawo ?


@LuckyLuciano: IMHO dokladnie tak

I dlaczego sygnalizacja dotyczy tylko.znaku pierwszeństwa


Nie znaku a ustalenia. Tak se ustawodawca wymyslil ze na skrzyzowaniu pierwszenstwo maja swiatla a potem sa znaki.
@LuckyLuciano Bo jak już wyżej napisali, sygnalizacja nie ma pierwszeństwa przed znakiem zakazu, gdyż art. 5.3 PoRD:

Sygnały świetlne mają pierwszeństwo przed znakami drogowymi regulującymi pierwszeństwo przejazdu.
światła i strzałka żyją swoim życiem i trzeba się stosować do znaku zakazu skrętu w prawo ?


@LuckyLuciano: Sporo osób już odpowiedziało, ale też się dopiszę ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Tak, do znaku zakazu musisz się zastosować, niezależnie od tego, że ruch jest kierowany światłami. Światła jakby "wyłączają" (zastępują) znaki (ale nie przepisy ustawy*) regulujące zasady pierwszeństwa przejazdu. I tylko dotyczące pierwszeństwa przejazdu. Przykład: jeśli światła