Wpis z mikrobloga

Cześć, mam pytanie do kredytobiorców. Z dziewczyną przymierzamy się do wzięcia kredytu pod budowę domu. Trochę przeraża mnie wizja że pożyczymy 600 tys a do oddania będzie 1,6 miliona no i 30 lat spłaty.
Teraz podobno jest najgorszy czas na kredyty chociaż znajomy mi powiedział że nigdy nie ma dobrego czasu. Teraz jakbym wziął to byłaby szansa że w przyszłości stopy spadną i kredyt będzie mniej uciskał.
Czytam o tych wiborach i stopach procentowych ale jeszcze muszę to zrozumieć lepiej. Czy jak teraz obliczyłem sobie że miałbym ratę 5000 to jakby w przyszłości spadły stopy to rata też by spadła?
Trochę tego nie rozumiem, czemu zarobek bankow jest zależny od decyzji glapinskiego?
No i jak się czuliście wiedząc że to pętla na całe Życie? Zakładaliście taki scenariusz że uda wam się spłacić to wcześniej?
#kredythipoteczny #nieruchomosci
  • 24
  • Odpowiedz
  • 0
@Operator_imadla to prawda że w momencie brania kredytu nie wiesz czy to dobra decyzja. Dopiero po czasie się to okazuje. Pytanie czy wchodzisz po same kule i jaką masz perspektywę w zawodzie (stabilność zatrudnienia, większą pensja w perspektywie czasu).
  • Odpowiedz
@Operator_imadla: ogromna kwota, ja bym się bal w dzisiejszych czasach. W ogóle jest jakieś światełko w tunelu na temat zmniejszenia stop? Ja mam tylko nadzieje, ze za kilka lat rynek kredytów dojdzie do europejskiego poziomu, gdzie wszystkie hipoteki są na stałym optocentowaniu
  • Odpowiedz
Czy jak teraz obliczyłem sobie że miałbym ratę 5000 to jakby w przyszłości spadły stopy to rata też by spadła?


@Operator_imadla Sprawa naliczania odsetek jest bardzo prosta i przejrzysta, a mianowicie są one naliczane codziennie od kapitału pozostałego do spłaty. Dziś wisisz 600 tys. zł na 9% to bank nalicza przez ten miesiąc 150 zł dziennie odsetek, za 3 miesiące wisisz 590 tys. zł to bank nalicza codziennie od tego 148 zł,
  • Odpowiedz
No i jak się czuliście wiedząc że to pętla na całe Życie?


@Operator_imadla Na jakie znowu całe życie, jaka pętla, mam kredyt od 3 lat, nadpłacałem i jest jeszcze 170k zł do oddania które za 5 lat powinno być spłacone.

Skoro zastanawiasz się nad 600k zł to pewnie zarobki masz wysokie to też szybko to spłacisz, nawet na 9% jak będziesz płacił 3-krotnosc raty miesięcznie to spłacisz to w 5 lat. No
  • Odpowiedz
@Operator_imadla: teraz jak weźmiesz to będziesz miał niską marżę banku. Jesień/zima to chyba średni czas na rozpoczynanie budowy, nie lepiej odłożyć hajs i potem pod koniec zimy ruszyć z finansowaniem?
Jak masz takie braki w wiedzy z finansów to weź się umów na spotkanie z doradcą kredytowym, wszystko obliczy, wyjaśni, zrobi wykresy itp
  • Odpowiedz
@Operator_imadla: To 1,6 miliona to jest tylko wyliczenie na dzień dzisiejszy. Nie uwzględnia nadpłat kapitału, zmian WIBORU, zamiany WIBORU na inny wskaźnik. Przy kredytach hipotecznych to słaby parametr do porównywania ofert. W dodatku jeśli od początku będziesz nadpłacać to wygenerujesz olbrzymie oszczędności.

Jeżeli chodzi o moment brania kredytu. Czy w lepszej sytuacji są Ci co wzięli rok temu oprocentowanie zmienne? Nie są w gorszej sytuacji od Ciebie. Ty już jesteś przygotowany
  • Odpowiedz
@Operator_imadla: Pachnie baitem, ale jak się bawimy w odpowiedzi serio, to ja też: za wcześnie na ten kredyt. Z dziewczyną? Jako pierwszy w życiu? I może jeszcze budowa na ziemi jej rodziców? #pdk Sprawiasz wrażenie młodego - kup jakąś kawalerkę na siebie, spłać w 3 lata, zobacz jak się z tym czułeś i czy wciąż masz tę samą dziewczynę... Porada wujowa, ale lepsza niż pakowanie się w coś, czego nie rozumiesz
  • Odpowiedz
@Operator_imadla: Nie zrób tego błędu co ci wszyscy idioci, którzy teraz chodzą płakać po telewizjach. Zrozum na czym polega kredyt i jakie mechanizmy w nim działają zanim się zadłużysz.
  • Odpowiedz
@Operator_imadla: nie zalezy od Glapy tylko zalezy od sytuacji gospodarczo-ekonomicznej w danym okresie. Stopy wcale nie musza spasc, ani nie musza spasc predko. Moga tez rosnac kilka/kilkanascie lat. W Pl kazdy zwiastuje, ze spadna za rok-dwa. Dla mnie to fikcja ze starzejacym sie spoleczenstwem - co raz wiecej osob bedzie umierac, a mlodsze roczniki tego nie kompensuja.

Co do tego, ze tyle musisz splacic - kazdy inny co wzial kredyt jest
  • Odpowiedz
@Grkk: mieszkam z dziewczyną w mieszkaniu moich rodziców. Mamy w planach się pobrać no i chcemy mieć swoj dom. Trafiła się okazja że możemy kupić działkę w bardzo promocyjnej cenie w dobrej lokalizacji i chcemy tam zamieszkać.

@little_muffin: no właśnie my chcemy mieć ratę około 5000 bo tyle będziemy mogli na luzie spłacac. Znam takich co zarabiali z żoną łącznie 6 na rękę i mieli ratę 3500 przezld podwyżką stóp.
  • Odpowiedz
@Operator_imadla: i 5k to nie jest duża rata dla was? Oboje macie po 10k netto na rękę? Pomyśl, czy jeśli się rozstaniecie to każde z was dalej będzie w stanie płacić tę ratę osobno. W ogóle zrobcie sobie jakiś plan na wypadek rozstania. Łatwiej znaleźć pracę za 3 k niż za 15 k jak ekonomia runie. ( ͡° ͜ʖ ͡°) no i przekalkulujcie dobrze ta budowe praktycznie
  • Odpowiedz