Wpis z mikrobloga

Cześć, mam pytanie do kredytobiorców. Z dziewczyną przymierzamy się do wzięcia kredytu pod budowę domu. Trochę przeraża mnie wizja że pożyczymy 600 tys a do oddania będzie 1,6 miliona no i 30 lat spłaty.
Teraz podobno jest najgorszy czas na kredyty chociaż znajomy mi powiedział że nigdy nie ma dobrego czasu. Teraz jakbym wziął to byłaby szansa że w przyszłości stopy spadną i kredyt będzie mniej uciskał.
Czytam o tych wiborach i stopach procentowych ale jeszcze muszę to zrozumieć lepiej. Czy jak teraz obliczyłem sobie że miałbym ratę 5000 to jakby w przyszłości spadły stopy to rata też by spadła?
Trochę tego nie rozumiem, czemu zarobek bankow jest zależny od decyzji glapinskiego?
No i jak się czuliście wiedząc że to pętla na całe Życie? Zakładaliście taki scenariusz że uda wam się spłacić to wcześniej?
#kredythipoteczny #nieruchomosci
  • 24
@Operator_imadla to prawda że w momencie brania kredytu nie wiesz czy to dobra decyzja. Dopiero po czasie się to okazuje. Pytanie czy wchodzisz po same kule i jaką masz perspektywę w zawodzie (stabilność zatrudnienia, większą pensja w perspektywie czasu).
@Operator_imadla: ogromna kwota, ja bym się bal w dzisiejszych czasach. W ogóle jest jakieś światełko w tunelu na temat zmniejszenia stop? Ja mam tylko nadzieje, ze za kilka lat rynek kredytów dojdzie do europejskiego poziomu, gdzie wszystkie hipoteki są na stałym optocentowaniu
Czy jak teraz obliczyłem sobie że miałbym ratę 5000 to jakby w przyszłości spadły stopy to rata też by spadła?


@Operator_imadla Sprawa naliczania odsetek jest bardzo prosta i przejrzysta, a mianowicie są one naliczane codziennie od kapitału pozostałego do spłaty. Dziś wisisz 600 tys. zł na 9% to bank nalicza przez ten miesiąc 150 zł dziennie odsetek, za 3 miesiące wisisz 590 tys. zł to bank nalicza codziennie od tego 148 zł,
No i jak się czuliście wiedząc że to pętla na całe Życie?


@Operator_imadla Na jakie znowu całe życie, jaka pętla, mam kredyt od 3 lat, nadpłacałem i jest jeszcze 170k zł do oddania które za 5 lat powinno być spłacone.

Skoro zastanawiasz się nad 600k zł to pewnie zarobki masz wysokie to też szybko to spłacisz, nawet na 9% jak będziesz płacił 3-krotnosc raty miesięcznie to spłacisz to w 5 lat. No
@Operator_imadla: teraz jak weźmiesz to będziesz miał niską marżę banku. Jesień/zima to chyba średni czas na rozpoczynanie budowy, nie lepiej odłożyć hajs i potem pod koniec zimy ruszyć z finansowaniem?
Jak masz takie braki w wiedzy z finansów to weź się umów na spotkanie z doradcą kredytowym, wszystko obliczy, wyjaśni, zrobi wykresy itp
@Operator_imadla: To 1,6 miliona to jest tylko wyliczenie na dzień dzisiejszy. Nie uwzględnia nadpłat kapitału, zmian WIBORU, zamiany WIBORU na inny wskaźnik. Przy kredytach hipotecznych to słaby parametr do porównywania ofert. W dodatku jeśli od początku będziesz nadpłacać to wygenerujesz olbrzymie oszczędności.

Jeżeli chodzi o moment brania kredytu. Czy w lepszej sytuacji są Ci co wzięli rok temu oprocentowanie zmienne? Nie są w gorszej sytuacji od Ciebie. Ty już jesteś przygotowany
@Operator_imadla: Pachnie baitem, ale jak się bawimy w odpowiedzi serio, to ja też: za wcześnie na ten kredyt. Z dziewczyną? Jako pierwszy w życiu? I może jeszcze budowa na ziemi jej rodziców? #pdk Sprawiasz wrażenie młodego - kup jakąś kawalerkę na siebie, spłać w 3 lata, zobacz jak się z tym czułeś i czy wciąż masz tę samą dziewczynę... Porada wujowa, ale lepsza niż pakowanie się w coś, czego nie rozumiesz
@Operator_imadla: nie zalezy od Glapy tylko zalezy od sytuacji gospodarczo-ekonomicznej w danym okresie. Stopy wcale nie musza spasc, ani nie musza spasc predko. Moga tez rosnac kilka/kilkanascie lat. W Pl kazdy zwiastuje, ze spadna za rok-dwa. Dla mnie to fikcja ze starzejacym sie spoleczenstwem - co raz wiecej osob bedzie umierac, a mlodsze roczniki tego nie kompensuja.

Co do tego, ze tyle musisz splacic - kazdy inny co wzial kredyt jest
@Grkk: mieszkam z dziewczyną w mieszkaniu moich rodziców. Mamy w planach się pobrać no i chcemy mieć swoj dom. Trafiła się okazja że możemy kupić działkę w bardzo promocyjnej cenie w dobrej lokalizacji i chcemy tam zamieszkać.

@little_muffin: no właśnie my chcemy mieć ratę około 5000 bo tyle będziemy mogli na luzie spłacac. Znam takich co zarabiali z żoną łącznie 6 na rękę i mieli ratę 3500 przezld podwyżką stóp.
@Operator_imadla: i 5k to nie jest duża rata dla was? Oboje macie po 10k netto na rękę? Pomyśl, czy jeśli się rozstaniecie to każde z was dalej będzie w stanie płacić tę ratę osobno. W ogóle zrobcie sobie jakiś plan na wypadek rozstania. Łatwiej znaleźć pracę za 3 k niż za 15 k jak ekonomia runie. ( ͡° ͜ʖ ͡°) no i przekalkulujcie dobrze ta budowe praktycznie