Wpis z mikrobloga

Zastanawiam się czy przytoczona przez Ciebie sytuacja i reakcja na nią spełnia znamiona zemsty.


@SlodzeGorzkieZale: No to moze zdefiniujmy zemste?
Moze tak:
Kto mi zrobil cos zlego i w zaian za to ja jemu chce odplacic tym samym.

Czyz nie to opisalem?

Z pewna modyfikacja - dopoki to cos zlego nie jest czyms "uber mega zlym" nie chce i sie tracic na gamonia czasu.

Jak jest czyms na co warto tracic
  • Odpowiedz
Skąd więc ogólne przeświadczenie, że zemsta najlepiej smakuje na zimno?


@SlodzeGorzkieZale: Bo na goraco czlowiek nie dziala do konca racjonalnie a bardiej emocjonalnie. Na zimno mozna wszystko ladnie ulozyc i czerpac saysfakcje.
  • Odpowiedz
@SlodzeGorzkieZale: Bo "ofiara" zemsty myśli, że czyn uszedł jej płazem, a tu nagle szok i niedowierzanie. Jednocześnie ty możesz czuć się przez jakiś czas jak ofiara. Daje to dodatkową przyjemność, ale poza tym odczuciem ma same wady względem reagowania natychmiast - reagowanie natychmiast może nawet nie wyglądać jak zemsta, a bardziej jak bitwa.
  • Odpowiedz
@gorzki99: Rozumiem, miałem nawet identyczną sytuację w pracy i zareagowałem czynnym oporem co również ustawiło delikwenta do pionu, mi dało satysfakcję, ale nie traktuję tego jako zemsty, a ustalenia granic. Chodzi mi tylko o taki konkretny przypadek jak opisujesz.
  • Odpowiedz
Na tym oparte jest poczucie sprawiedliwości. Kara adekwatna do popełnionych czynów.


@SlodzeGorzkieZale: A moge sie nie do konca zgodzic? Znow przyklad.
Kradniesz 500 pln. Lapia Cie to oddajesz 500 pln?

A jak Cie nie zlapia to jestes 500 do przodu.

Kara ma byc wyprzedzajaca - taka zeby sie wiecej nie oplacilo a nie adekwatna do czynu.

Oczywiscie nie mowimy tu o karze smierci za kradziez cukierka.
  • Odpowiedz
Rozumiem, miałem nawet identyczną sytuację w pracy i zareagowałem czynnym oporem co również ustawiło delikwenta do pionu, mi dało satysfakcję, ale nie traktuję tego jako zemsty, a ustalenia granic. Chodzi mi tylko o taki konkretny przypadek jak opisujesz.


@SlodzeGorzkieZale: Mi sie nie chcialo bo w stosunko do mnie koles jest nieszkodliwy. NIe ma zadnej mozliwosci mi zaszkodzic. "Troche" jest na straconej pozycji od startu. Wiec kolesia totalnie olewam. Ale jak stosuje
  • Odpowiedz
Gdzie tu kara? To dopiero częściowe wyrównanie szkód, bo jeszcze zostają szkody emocjonalne wynikające z faktu zostania okradzionym.


@Nemayu: A jak teraz ustalisz "adekwatnosc" tej kary? ma oddac 1000? 10000? 10000? moze spedzic 5 lat w pierdlu?

Wiec kara z definicji nie moze byc adekwatna - musi byc wieksza od popelnionych czynow.
  • Odpowiedz
@gorzki99: oczywiście, że możesz ( ͡° ͜ʖ ͡°) tutaj pojawia się pojęcie niskiej szkodliwości czynu bo gdy ukradniesz milion i musisz oddać milion plus za to ileś odsiedzieć to już odstrasza.
a co do kary śmierci własnie. Podobno według więźniów dożywocie jest dużo gorsze.
  • Odpowiedz
@gorzki99: Najpierw musi naprawić szkody, a dopiero wtedy zaczyna się kara adekwatna do czynu, czyli w przypadku kradzieży wlicza się:
-sam fakt kradzieży
-wartość kradzieży
-wyrządzone szkody osobiste
-wyrządzone szkody społeczne (utrata poczucia bezpieczeństwa)
-koszt jego ścigania i ukarania.

Jak to wyliczyć? ¯\_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
Podobno według więźniów dożywocie jest dużo gorsze.


@SlodzeGorzkieZale: No to nie badzmy sadystami - na krzeslo z nimi i im ulzymy.
A tak na powaznie malo mnie interesuje co sobie mowia. MNie interesuje ze za jego dozywocie place ja. Jesli to dozywocie sezi samemu pracujac na warunki bytowe to niech se spedza.
  • Odpowiedz
@gorzki99: Nie chodzi mi o współczucie mordercom. Też uważam, że skazani na dożywocie powinni pracować na swoje utrzymanie, jednocześnie mając możliwość odkupienia swoich win, a wszyscy seryjni modercy, gwałciciele i premedytacyjni zabójcy dzieci powinni być zabijani. Oglądałem ostatnio dokument o więźniach w USA skazanych na dożywocia bez najmniejszej możliwości zwolnienia warunkowego i większość z nich twierdziła, że to właśnie sadyzm.
  • Odpowiedz
Oglądałem ostatnio dokument o więźniach w USA skazanych na dożywocia bez najmniejszej możliwości zwolnienia warunkowego i większość z nich twierdziła, że to właśnie sadyzm.


@SlodzeGorzkieZale: Oj biedni :P Moze niech zawnioskuja o kare smierci? Zrobia to?

Za kradziez cukierka raczej dozywocia nie dostali. Nabijalem sie z tym sadyzmem. Mnie tam cieszy ze maja przerabane - mniej mnie cieszy ze z moich podatkow.

To zależy czy zemsta da wymierne korzyści, bo mszczenie
  • Odpowiedz
Może być tak, że potencjalna zemsta nie da żadnej satysfakcji, a czas zostanie zmarnowany.


@Nemayu: No to wtedy bez sensu marnowac czas i zasoby na cos co przynosi nic.
  • Odpowiedz