Wpis z mikrobloga

Dzisiaj po wejściu na wagę załamałem się. Kolejny tydzień ścisłej diety, wbijania wszystkiego co jem do aplikacji fitatu, ale efektem jest wzrost wagi o 2 kg od poprzedniego tygodnia. Mam wrażenie jakbym już był skazany na otyłość z którą nie mogę sobie poradzić. Męczy to strasznie psychicznie. Mam ochotę nażreć się słodyczy skoro dieta i tak nic nie zmienia.

Podsumowanie #3 tygodnia odchudzania
Zacząłem 9.09.2022 z wagą 96 kg, wskaźnikiem BMI 30.99 co dawało mi I stopień otyłości
Dzisiaj mam 95 kg (wzrost o 2 kg od ostatniego tygodnia 93 kg)
BMI sprawdzam na https://bmi-online.pl/
#odchudzanie #chudnijzwykopem #dieta
  • 25
  • Odpowiedz
@Kanarynka: a skąd się ten cukier we krwi niby wziął? Z powietrza? Został wyprodukowany w procesie glukoneogenezy z tłuszczu.

Z wysoką insuliną jak najbardziej można schudnąć, więc nie rozpowiadaj takich farmazonów.

Jeszcze taka ciekawostka, obecnie jednym z najskuteczniejszych leków na otyłość jest semaglutyd. Jednym z efektów stosowania tego leku jest zwiększenie produkcji insuliny. A mimo to ludzie i tak chudną po kilkadziesiąt kg.
  • Odpowiedz
@LazyInitializationException: przecież cukier we krwi bierze sie z jedzenia xD jak sie coś zje (z węglowodanami ofc) to podnosi sie cukier we krwi tym samym zaczyna sie produkcja insuliny. U zdrowych osób ta insulina zbija cukier, w wyniku spadku cukru spada insulina i po ok 2h od posilku. U osób z insulinoopornoscia insulina po 2h od posiłku nadal jest bardzo wysoka (z resztą naczczo też jest bardzo wysoka). Cukier to zależy
  • Odpowiedz
@Kanarynka: daruj sobie i się dokształć skoro nawet nie wiesz, że osoba która niczego nie spożywała ostatnio nadal ma cukier we krwi bo produkowany jest on w procesie glukoneogenezy xD poza tym na wzrost insuliny wpływ ma nie tylko cukier ale też chociażby białko o czym jak widać nie wiesz.

Poza tym nadal nie wiem po co tym piszesz skoro już cię poinformowałem że wysoki poziom insuliny nie sprawia że ktoś
  • Odpowiedz