Wpis z mikrobloga

Ktoś się wgłębiał/zna temat:
Czy da się zweryfikować w jakiś realnie prosty sposób składy "w 100g produktu jest 25g węglowodanów w tym 2g cukrów" produktów podawane na etykietach?
Jak firmy produkujące określają te wartości? Bo laboratoryjnie to o ile wiem spalanie produktów, ale ciekaw jestem jak to realizują. Bo czasem widzę produkty które bym chętnie jadł, na etykiecie jest cudnie - ale ja mam wątpliwości co do realności danych.

#keto #dietetyka #cukrzyca
  • 5
@bialy100k: Są dwa sposoby prawnie dopuszczalne czyli albo laboratoryjne albo specjalne oprogramowanie to wylicza. Wartość na etykiecie to zawsze wartość uśredniona a nie realna ( są na to jakieś unijne normy ale już nie chce mi się szukać)
@chixi: Oczywiście jest opcja by sprawdzać jak reaguje organizm, ale to nie jest do końca miarodajne, bo jest dużo czynników. Mam w domu chleb który w opakowaniu wygląda super, na etykiecie 36 węgli - a jak go biorę w ręce wyjęty z opakowania to mam bardzo, bardzo duże wątpliwości. Wyjątkowo "bułeczkowaty", miękki. Oczywiście mogę nie jeść, ale to jeden z niewielu polskich chlebów(tu Irlandia) w promieniu 30km. Inne bywają sporadycznie. :/
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Są refraktometry elektroniczne (drogo) i analogowe. Ale to głównie płyny (normalnie stosowane do oznaczenia cukru w miodzie, winie, piwie) z chlebem może być ciężko. Mnie bardziej zastanawia jak na słodziki zareagują. Mam syropy z małą ilością węgli i ostatnio trochę dziwnie mi po nich rosło i bym sprawdził.. tylko gorzej jak słodziki potraktują jako cukier i co mi z takiego mierzenia. Muszę się dowiedzieć na jakiej zasadzie to działa
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Są refraktometry elektroniczne (drogo) i analogowe. Ale to głównie płyny (normalnie stosowane do oznaczenia cukru w miodzie, winie, piwie) z chlebem może być ciężko. Mnie bardziej zastanawia jak na słodziki zareagują. Mam syropy z małą ilością węgli i ostatnio trochę dziwnie mi po nich rosło i bym sprawdził.. tylko gorzej jak słodziki potraktują jako cukier i co mi z takiego mierzenia. Muszę się dowiedzieć na jakiej zasadzie to działa

@Eldiabele: refraktometry