Wpis z mikrobloga

Jak rozumiem każdy komputer w mojej sieci domowej ma adres IP. Adres ten za pomocą NAT tłumaczony jest następnie do publicznej sieci, dzięki czemu inne komputery/serwery w sieci widzą jak się skomunikować z urządzeniami podłączonymi do mojej sieci domowej. Idąc dalej tym tokiem rozumowania, jeśli korzystam tylko z jednego komputera i nie korzystam i nie zamierzam korzystać z Wifi, wyłączenie NAT będzie możliwe. Jaki jednak będzie miało to efekt na pingi i prędkość internetu? Czy będzie to znikoma różnica?

Tutaj drobna uwaga, połączenie to przechodzi dalej przez aż dwa VPNy, które oczywiście wpływają na szybkość sieci. Czy zatem wyłączenie NAT może poprawić jej osiągi? (prędkość nie ma tu takiego znaczenia, bardziej pytam pod kątem pingu)

Nie proponujcie wyłączenia VPNu bo to nie wchodzi w grę.
#internet #siecikomputerowe
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Jaki jednak będzie miało to efekt na pingi i prędkość internetu?


@Dakkar: na pingi i prędkość będzie to miało wpływ właściwie żaden, zaś na twoje bezpieczeństwo - ogromny.
  • Odpowiedz
Tutaj drobna uwaga, połączenie to przechodzi dalej przez aż dwa VPNy, które oczywiście wpływają na szybkość sieci. Czy zatem wyłączenie NAT może poprawić jej osiągi?


@Dakkar: nie pomoże a wystawi kompa na ataki.

Nie proponujcie wyłączenia VPNu bo to nie wchodzi w grę.


@Dakkar: ale to one najprawdopodobniej odpowiadają za spowolnienia
  • Odpowiedz
czy znasz jakiś sposób na poprawienie pingu


@Dakkar: znaleźć węzeł, który odpowiada za opóźnienie i spróbować go ominąć. U ciebie to zapewne będą te VPNy. Domyślam się, że nie chodzi ci o ping tak w ogóle, tylko o ping do jakiegoś serwera z grami, tak? No to może pogadaj z kimś odpowiedzialnym za tego VPNa, żeby do tego serwera routing szedł bezpośrednio, nie przez tunel? Na konfigurację DNS też warto
  • Odpowiedz
@Bad_Wolf: Tak, VPNy na 100% odpowiadają za opóźnienia ale myślę jak zredukować opóźnienia do minimum już na połączeniu z siecią
@Jarek_P: Nie, nie chodzi o serwer z grą i split tunneling nie wchodzi w grę.

Obecnie łącze się z siecią po routerze GSM, co oczywiście nie jest optymalnym rozwiązaniem pod względem pingów ale tylko takie dostarcza dostateczną prędkość sieci. Router działa w oparciu o standardowe anteny. Czy zamontowanie
  • Odpowiedz
@krzywy_kanister: Po prostu nie wchodzi i basta. Jeśli chcesz coś dodać, w temacie zmniejszenia pingów na samym połączeniu z internetem, pisz śmiało ale każde propozycja wyłączenia VPNa nie jest dla mnie w żaden sposób pomocna. Zdaje sobie sprawę z ich wpływu na sieć
  • Odpowiedz
@Dakkar: jak pisałem, musisz zacząć od ustalenia, co powoduje u ciebie złe pingi i co konkretnie rozumiesz przez złe pingi: jakie masz czasy odpowiedzi, czy jest tak samo do wszystkich serwerów, czy jedynie do niektórych, czy równie zły i co ważne: czy taki sam wynik jest, gdy robisz ping na URL, czy na IP tego samego serwera (ping 212.77.98.9 a potem komenda ipconfig /flushdns i zaraz po niej ping wp.pl)
  • Odpowiedz
Obecnie łącze się z siecią po routerze GSM, co oczywiście nie jest optymalnym rozwiązaniem pod względem pingów ale tylko takie dostarcza dostateczną prędkość sieci. Router działa w oparciu o standardowe anteny. Czy zamontowanie mu zewnętrznej anteny może poprawić ping? Jeśli tak, czy lepiej kupić antenę dookólna i łączyć się z co najmniej dwoma masztami, czy kierunkową i nacelować na najbliższy masz, który jest stosunkowo blisko?


@Dakkar: i tak ciężko będzie
  • Odpowiedz
@Bad_Wolf: To jest dobre pytanie - jaki jest właściwie standardowy ping dla sieci GSM? To w tym temacie raz jeszcze - lepiej dookólna i minimum dwa maszty, czy kierunkowa? Do masztów mam około 1km
  • Odpowiedz
jaki jest właściwie standardowy ping dla sieci GSM?


@Dakkar: 40-60ms, technologicznie to okolice 20ms jak dobrze pamiętam

To w tym temacie raz jeszcze - lepiej dookólna i minimum dwa maszty, czy kierunkowa?


@Dakkar: to niewiele da, zabawa na kilka ms. Chyba, że masz wybitnie gówniany sygnał.
  • Odpowiedz
@Bad_Wolf: pomyliłem się ( ͡° ͜ʖ ͡°) 330k pakietów, czyli z prawie 4 dni, nie wiedzialem, że mtr ucina

10. 1.0.0.1 0.0% 33352 36.6 25.0 23.1 862.4 15.5
  • Odpowiedz