Wpis z mikrobloga

Jak wyglądałoby niebo z powierzchni pierścienia Nivena albo orbitala Banksa? Czy wysoka prędkość obrotowa spowodowałaby, że obserwacja gwiazd byłaby niemożliwa?

Prędkość obrotu ziemi to ≈0.46km/s na równiku.
Prędkość obrotu orbitala to 134km/s.
Prędkość obrotu ringworldu to 1239km/s.

Czy jest jakiś symulator - może być płatny - w którym mógłby utworzyć własny układ wokół jakiejś gwiazdy i obserwować widok na niebo z powierzchni wybranego obiektu?

#kosmos #fizyka #gwiazdy #scifi
Pobierz malpi - Jak wyglądałoby niebo z powierzchni pierścienia Nivena albo orbitala Banksa? ...
źródło: comment_16640398466BGKRwzCsDmVcXDWrjfIc4.jpg
  • 4
Jak wyglądałoby niebo


@malpi:
Tak samo jak z Ziemi, a nawet lepiej z powodu niewysokiej atmosfery.
Ruch obrotowy Ziemi powoduje ruch pozorny gwiazd, ale faktycznie jest to ruch na tylko powolny że prawie niezauważalny.
Łap filmik przyspieszony 500 razy, aby mieć porównanie jak wyglądałby szybki ruch gwiazd.
Obserwowanie gwiazd okiem - spoko. Teleskopem - tak, ale tylko z wyświetlaczem elektronicznym z silniczkami poruszającymi się za nieboskłonem. Nie jest to trudna technologia,
deryt - > Jak wyglądałoby niebo

@malpi: 
Tak samo jak z Ziemi, a nawet lepiej z p...
@deryt: dzięki, uspokoiło mnie to trochę ;D

Znalazłem dodatek do Celestii http://www.celestiamotherlode.net/addon/addon_1287.html i udało mi się to zasymulować - załączam filmik. Nie wiem na ile ten model odwzorowuje założoną prędkość obrotu, dlatego dla pewności przyśpieszyłem symulację 4096 razy. Według tej symulacji, faktycznie spokojnie dałoby się gwiazdy czy też gwiazdozbiory obserwować gołym okiem.
malpi - @deryt: dzięki, uspokoiło mnie to trochę ;D

Znalazłem dodatek do Celestii ...