Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Wzięło mnie na #przemyslenia . Gdzieś tam na świecie w jakimś sejfie jest przechowywany wzorzec 1kg. Pytanie po co? Przecież 1kg to 1 litr wody (w odpowiedniej temperaturze) a 1 litr to jakaś tam stała liczona w decymetrach sześciennych. Z kolei miary też są stałe i wynikają wprost z prędkości światła w próżni która też jest niezmienna. Czy gdzieś się mylę?

#przemysleniazdupy #fizyka
  • 10
@Ar_0: Problem w tym, że używasz tam metra, który sam jest lipnie zdefiniowany:

(1795–1889) długość równa 10^-7 długości mierzonej wzdłuż południka paryskiego od równika do bieguna. Na podstawie tej definicji wykonano platynoirydowy wzorzec metra. W trakcie powtórnych pomiarów stwierdzono różnice między wzorcem a definicją. Wzorzec przechowywany jest w Międzynarodowym Biurze Miar i Wag w Sèvres koło Paryża.

------------------ W sumie to nawet było tak jak mówisz-----------------------------

Dawniej za wzorzec 1 kg
@Ar_0: Przy takiej definicji masz w pytę możliwych błędów, które mogą się nałożyć. Gęstość wody zależy nie tylko od temperatury ale też ciśnienia.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@TheUlisses:

Problem w tym, że używasz tam metra, który sam jest lipnie zdefiniowany:

(1795–1889) długość równa 10^-7 długości mierzonej wzdłuż południka paryskiego od równika do bieguna


Ale to stara definicja metra. Aktualnie jest on bardziej unormowany:

W myśl definicji zatwierdzonej przez XVII Generalną Konferencję Miar w 1983 jest to odległość, jaką pokonuje światło w próżni w czasie 1/299 792 458 s


@CultedelaRaison:

tu jest błąd

Możesz jaśniej? Czemu i gdzie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Ar_0: od jakiegoś czasu 1 kg nie jest definiowany wzorcem.

@mprzemo: o a tego nie wiedziałem. Kurde, jak będę w chacie to poczytam o tym bo temat mnie zaciekawił
@Ar_0: ten wzorzec kilograma ma wartość poniekąd muzealną i jest pomnikiem rozwoju człowieka, ale jak sam zauważyłeś wszystkie jednostki w SI stara się teraz przenosić na niepodważalne zjawiska fizyczne w ścisle określonych warunkach
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Ar_0: ten wzorzec kilograma ma wartość poniekąd muzealną i jest pomnikiem rozwoju człowieka, ale jak sam zauważyłeś wszystkie jednostki w SI stara się teraz przenosić na niepodważalne zjawiska fizyczne w ścisle określonych warunkach

@Iskaryota: ok, wiem więcej. Ominęło mnie kiedy 3 lata temu wzorzec (tj. walec) przeszedł do historii zastąpiony stałą Plancka. Myślałem, że dalej posługują się tym walcem :)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Iskaryota: pamiętam jak kiedyś czytałem, że przechowywali go w paru kopiach w hermetycznych warunkach aby właśnie zapobiec rozpadowi