Wpis z mikrobloga

od 5 lat mam w domu zainstalowaną #pompaciepla gruntową.
Roczne zużycie prądu dom 150m 2+1 na poziomie ~~5100 kw.
W przyszłym roku chcę zainwestować w klimatyzację 3.5kw.

Czy instalacja #fotowoltaika o mocy 8,8kw będzie odpowiednia?

Jest ktoś w stanie dokładnie wytłumaczyć jak wyglądałoby rozliczenie roczne przy obecnym systemie (net-billing)?
  • 11
@qOnn: Przy obecnym systemie rozliczeń najbardziej opłaca się autokonsumpcja. Dlatego panele w układzie wschód-zachód.

8kW spokojnie starczy a nawet pewnie ze sporym zapasem. Bo zakładam, że największe upały to jak jest słońce i właśnie wtedy klima będzie chodzić. Z kolei zimą nie licz na sensowną produkcję. Jakbyś wyłączył instalację to nic byś nie stracił ;)

A to rozliczenie to nic innego jak kupowanie energii po cenie detalicznej, a sprzedaż po cenie
@qOnn:
pobór PC znasz.
Podór klimy to będzie nie więcej niż 200kw/rok jeżeli będzie tylko chłodziła.
Jeszcze pobór na prąd bytowy

Instalacja pv pewnie 10 jak nie więcej.

Net-billing - sprzedajesz wytworzony w cenie hurtowej, kupujesz w cenie detalicznej + opłaty.

Odnośnie autokonsumpcji ... produkcja prądu jest wiosna/lato/jesień. Zużycie to zima, nie ma tu mowy o sensownej autokonsumpcji.
@mirekwirek:

Bo zakładam, że największe upały to jak jest słońce i właśnie wtedy klima będzie chodzić.

Dokładnie.

PS. a masz ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?

ogrzewanie podłogowe w całym domu.

@kuncfot @mirekwirek
Czyli nie ma znaczenia regulacja ceny energii przez rząd powyżej 2000kwh? Zawsze obowiązywać będzie cena hurt-detal?
Przy instalacji fotowoltaicznej w tej chwili zwróci mi się ona w ciągu 4-5 lat jeżeli klepną 2zł za każdą kwh powyżej 2000.
@qOnn: jeżeli masz pompę gruntową i podłogowe 100% to rozważ chłodzenie podłogowe. Koszt modernizacji śmieszne niski, koszt chłodzenia w ogóle pomijalny. A nawet jak chcesz klimę to gruntową mocno wspomożesz klimę i ograniczysz koszt.

Tak jak pisał @kuncfot, autokonsumpcja wiosna-lato-jesień. Jak przekroczysz 2MWh to cena 2zł i Fv tu raczej nic nie zmieni. Dlatego autokonsumpcja i instalacja E-W.
@qOnn: dolne źródło ciepła pionowe czy poziome?
Ile obwodów i jakiej długości?
Ile musiałeś metrów kwadratowych wyryć w ziemi na przewody?
Jakiej średnicy masz rurki od dolnego źródła?

Sprzedajesz energię po cenie hurtowej czyli mniej więcej na chwilę obecną około złotówki, kupujesz po cenie detalicznej czyli mniej więcej 55 gr plus opłaty. Po podwyżce do 2 zł jasno wychodzi że musiałbyś mieć przewymiarowaną fotowoltaikę co najmniej dwukrotnie.
dolne źródło ciepła pionowe czy poziome?

pionowe, trzy odwierty po 60 metrów

@Smiejsiezzycia sądziłem, że przy instalacji pv ominę tę podwyżkę do 2zł i ceny będą utrzymane na poziomie poniżej zużycia 2000 kwh.
@qOnn: Ja miałme zużycie na poziomie 7,5-8MWh rocznie z czego pompa ciepła brała 4Mwh rocznie, od czasu covidu i pracy z domu oraz kupna suszarki do prania zużycie to 10MWh/rocznie, pompa nadal 4MWh. Instalacje PV mam 8,58kWp no i trzeba dokupywać ale dokupuje tylko tanią energie z taryfy G12w, zastanawiam sie tylko czy od nowego roku bede dokupywał po tej mniejszej cenie czy odrazu po droższej
@zibizz1 wydaje mi się, że skoro "program" ma zostać wdrożony od początku roku 2023, to dopiero po przekroczeniu 2MWh w 2023 będziesz płacił więcej.

Na Twoim miejscu rozważyłbym dołożenie trzech paneli do 10kwp. Jeżeli masz falownik 8kw to powinien na spokojnie 10kw uciągnąć.

Tym bardziej jeżeli jesteś na starych zasadach, tj. prosument.
@qOnn: Ale rozumiesz że ja pobieram z sieci ponad 7MWh ale płace tylko za ~2,5MWh. Jak bedzie rozliczenie pierwszej połowy to wyjdzie że pobrałem z 3,5MWh, ale zostanie mi do opłacenia 1,2MWh, czy te 1,2Mwh będzie w cenie pormocyjnej czy normalnej?

Nie planuje dokładac juz paneli bo nie mam miejsca na dachu na którym zmaontowałem, taki był mój zamysł i wiedziałem ze będzie mi troche brakować. Rozważam tylko montaż drugiej instalacji
@qOnn jeśli ta pompa ma opcje chłodzenia to gruntowa będzie dużo wydajniejsza niż klimatyzacja i dodatkowo ogrzeje ci źródło na zimę :). Wystarczy że podłączysz do niej klimakonwektor.
Ja mam spięta pompe powietrzną z podlogowka i klimakonwektorem. Podlogowki używam tylko zimą, a jesien, wiosna grzeje klimakonwektorem plus chłodzenie nim latem