Wpis z mikrobloga

Jestem w kropce jeśli chodzi o pracę. Liczę, że być może ktoś z Was był w podobnej sytuacji i będzie w stanie mi coś podpowiedzieć.

Mieszkam w mieście powiatowym na zachodzie kraju - 40k mieszkańców, w związku z tym jeśli chodzi o pracę w IT, mam małe możliwości na miejscu. Nie mam możliwości przeprowadzki do większego miasta, więc jeśli chodzi o pracę to chciałbym zmienić ją na zdalną/hybrydową (do Wrocławia mam 100 km).

Obecnie pracuję jako admin. Zajmuję się Windowsami, Linuxami, cyberbezpieczeństwem, sieciami i wsparciem technicznym.
Wszystkiego po trochę ale w niczym nie jestem specjalistą, a w obecnym miejscu pracy skończyły mi się możliwości rozwoju i osiągnąłem górny pułap zarobków. Z nadgodzinami jestem w stanie zarobić 5.5-6 tys. zł netto. W rozliczeniu rocznym wyjdzie więcej, bo mam dużo socjali w pracy. Nie są to zarobki marzeń, szczególnie przy obecnym wzroście kosztów praktycznie wszystkiego.

Od jakiegoś czasu w pracy rozwijam małe projekty związane z przetwarzaniem danych z czujników w sieci przemysłowej.
W tym celu tworzę małe aplikacje webowe w Pythonie.
Jako freelancer robię co jakiś czas strony internetowe, najczęściej w Wordpressie (tworzę szablony od podstaw).
Dobrze znam HTML, CSS. Potrafię też wykorzystywać JS na potrzeby tworzonych stron internetowych.

W związku z wykształceniem - inżynier informatyki ze specjalizacją programowanie, potrafię się odnaleźć w większości języków programowania, przynajmniej w zakresie podstaw. Rozumiem ogólną ideę programowania obiektowego ale nie mam żadnego komercyjnego doświadczenia przy tworzeniu większych projektów i nie bardzo wiem jak powinno się to robić zgodnie ze sztuką.

Zastanawiam się jakie kroki powinienem podjąć, żeby popchnąć moją karierę zawodową do przodu.
Z jednej strony mam komercyjne doświadczenie jako admin IT i pewnie łatwiej byłoby mi znaleźć pracę w tym zakresie a z drugiej strony programowanie sprawia mi naprawdę dużo przyjemności i dobrze się w nim czuję.

Ważnym czynnikiem przy zmianie pracy są także finanse. Nie mogę sobie pozwolić na mniejsze zarobki niż obecnie, nawet przez krótki okres.

Może ktoś był na podobnym rozdrożu i może mi coś podpowiedzieć?
Chyba potrzebuję spojrzenia na sprawę z perspektywy trzeciej osoby.

#praca #pracait #pracazdalna #programowanie #it
  • 8
@youlife007: prosta odpowiedź - idź w cloud. jak Ci bliżej windowsów, AD i generalnie zabawek MS to pchałbym się w Azure, a jak Ci bliżej do zabawy linuxem, konfiguracją usług to AWS ew. GCP i tutaj zagadnienia związana z konteneryzacją (np. docker), orkiestracją (kubernetes), CI/CD, IaC.
@youlife007: czyli powiedzmy musiałbyś szukać minimum: 8000 brutto, 11000 FV (bez dni wolnych) aby być mniej więcej na tym samym. A jak widzę po ofertach to we wro to poziom mida. Trochę może być ciężko aby bez expa wskoczyć odrazu na to stanowisko. Ja bym spróbował właśnie połączyć wiedzę admina z java/kotlinem i springiem czyli poszukać pracy jako devops/backend na raz aby mieć lepszą stawkę na początku.
@Gennwat: mid midowi nie równy ale jak widzę w ofertach to jest mid jest od 10-18 na b2b, więc musiałby celować w minimum dolnego mida, i własnie uop to 8-16k brutto. (oczywiście im wyżej tym lepiej ale jednak też trzeba coś umieć na tego mida ) No i przy okazji @youlife007 dobrze znasz angielski? To też może być dobra karta aby wejść wyżej.
@acpiorundc: Średnio. Nie mam problemu z rozumieniem angielskiego i bez problemu radzę sobie z dokumentacją techniczną, oglądaniem filmów/tutoriali a także w 90% rozumiem co się do mnie mówi w tym języku.
Na minus: rzadko używam angielskiego do rozmów i moim zdaniem brakuje mi praktyki w komunikacji z innymi ludźmi.