Wpis z mikrobloga

w darowiźnie na siebie


@damek: Ziomek, ale obłędny patent ( ͡° ͜ʖ ͡°)

To działa tak: osoba fizyczna może mieć majątek prywatny i majątek związany z działalnością gospodarczą.
Może sobie przekazywać składniki majątku z jednego do drugiego podług uważania i po wielokroć, ale!!!... jeżeli jest podatnikiem VAT to przekazanie majątku z jdg do prywatnego skutkuje obowiązkiem opłacenia VAT. W dacie przekazania. Co do zasady 23%, choć w
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@damek: VAT nie jest problemem. Faktury wykupu nie wrzucasz w koszty firmy i tyle. Ale sprzedaż bez podatków już nie takie hop do przodu. 6 lat karencji dochodowego dla przedmiotów leasingowanych wcześniej jest. Opcja 1: darowizna dla bliskich (rodzice, rodzeństwo, żona przy rozdzielności itp) i sprzedaż przez nich po 6m. Kasę trzeba jakoś do siebie przekazać darowizna w drugą stronę wchodzi w grę. Ale jest ryzyko zakwestionowania tych darowizn jako pozornych.
@corrs:

Reasumując: miałeś leasing na jdg to wykupujesz auto do jdg. Sprzedając auto płacisz VAT i podatek dochodowy w jdg. Jeżeli przed sprzedażą przeniesiesz auto do majątku prywatnego płacisz VAT. Jeżeli sprzedaż auto przed upływem 6 lat (lat, nie miesięcy, wyjątek dla środków trwałych przeniesionych z firmy do majątku prywatnego) płacisz dochodowy..


a jeśli zrobię darowiznę dajmy na to na ojca/brata/żonę (mam z żoną intercyzę) - to w ten sposób omijam
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@bulboglowy: nie odliczałem Vatu (leasing finansowy - VAT marża). Przez darowiznę na prawdę mogę uniknąć podatku dochodowego po 6 miesiącach od darowizny? Mimo, że nie upłynęło 6 lat od zakupu środka trwałego?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@bulboglowy: właśnie nie prawda... Przy leasingu operacyjnym VATu unikniesz zawsze!!! Ostatnia faktura to zakup. Jej nie wrzucasz w koszty i nie odliczasz VATu. Poprzednie faktury to były wynajmy.

Op teraz dodał że u niego leasing jest finansowy. O ile pamiętam to w takim finansowaniu samochód jest jego środkiem trwałym - tu już się aż tak nie orientuję. Ale wydaje mi się że kwestie finansowe będą tu bardziej skomplikowane.