Wpis z mikrobloga

Mirki pytanie. W księdze wieczystej jest napisane: Prawo postoju, przejazdu i przechodu przez działkę ewid nr. X - na rzecz każdoczesnych właścicieli i posiadaczy działki ewid. nr Y.
Jestem właścicielem nieruchomości na działce Y, a na działce X wybudowano blok mieszkalny z parkingiem. Administracja bloku postawiła sobie tam szlaban, i zakazała tam parkowania innym mieszkańcom. Czy mogą tak zrobić biorąc pod uwagę ten zapis? #prawo #nieruchomosci
  • 19
@onuceSzatana: Pytam o zgodność ich działań z prawem. To czy chce tam sobie przejechać, czy zrobić postój to przecież moja sprawa, ale wydaje mi się że skoro jest taki zapis, to powinienem mieć możliwość zrobienia tego tak czy siak.
@onuceSzatana:

Sluzebnosc jest wybiorcza, wiec nikt inny nie ma tych praw.

Przeciwnie - służebność gruntowa nie jest "wybiórcza" (cokolwiek to znaczy - chodziło o służebność osobistą?), tylko przypisana do nieruchomości władnącej (w tym przypadku nieruchomości Y) i skuteczna erga omnes, czyli wobec wszystkich i nie zależy od tego, komu przysługuje własność nieruchomości Y ani X.
@Dutch: Nie, sluzebnosc przysluguje tak, jak opisal to autor i opowiadasz kocopoly. Nikt poza wlascicielami nieruchomosci, na rzecz ktorej jest zapisana slizebnosc, nie ma tam praw wynikajacycu z tej sluzebnosci. To nazwalem wybiorczoscia, zatem maja prawo tam stawiac szlaban, bo wystarczy, ze wlascicielom sasiedniej nieruchomosci zapewnia ich prawa wynikajace ze sluzebnosci.
@onuceSzatana:

Nikt poza wlascicielami nieruchomosci, na rzecz ktorej jest zapisana slizebnosc, nie ma tam praw wynikajacycu z tej sluzebnosci.

Po pierwsze - nie napisałem że jest inaczej, więc nie wiem dlaczego walczysz z chochołem.
Po drugie - jest inaczej, bo służebność gruntowa nie przysługuje tylko właścicielowi, ale i np. jego domownikom, najemcom, czy dzierżawcom nieruchomości władnącej:

"Właściciel nieruchomości obciążonej ma zatem obowiązek znoszenia pewnych działań właściciela nieruchomości władnącej, np. przechodu
@Dutch: To jest oczywiste, co napisales. Odpowiadam gosciowi, ktory stwierdzil, ze nie mieli prawa na montaz szlabanu.

Jakie znowu akademickie rozwazania? Nie interesuje mnie to, co sobie wymysliles na temat tych rozwazan i po co do mnie piszesz, skoro nie wnosisz nic nowego. Ja nie posluguje sie terminami prawniczymi, a jesli masz ochote na dyskujse prawnicza, to sobie wejdz na prawo.elektroda.pl i szalej.
Pomylilem sie co do postoju, ale niekoniecznie oznacza to, ze ma prawo tam parkowac.


@onuceSzatana: Dokładnie to właśnie oznacza. Nie masz szerszego pojęcia na temat prawa, a wypowiadasz się w tych kwestiach autorytatywnie. Nie wstyd ci robić z siebie błazna?
@MH_00: Nie, nie oznacza to tego. Miejsca parkingowe moga byc do wylacznego korzystania, a postoj poza nimi zabroniony, wiec de facto nie ma jak realizowac tego prawa, chyba ze za pogwalceniem regulaminu tej czesci wspolnej. Montaz szlabanu wlasnie na to wskazuje, prawdopodobnie nie jest to zaden lacznik a teren slepy, wiec nie ma po co tamtedy realizowac prawa przejazdu, a miejsca osobiste z tamtej nieruchomosci, wiec nie ma sensu realizowac tam