Wpis z mikrobloga

Rosjanie wycofują się pod Chersoniem o kilka kilometrów. Najwidoczniej ich artyleria na zachodnim brzegu Dniepra ma już spore braki w amunicji, więc prościej cofnąć się, aby ich artyleria stojąca na drugim brzegu rzeki mogła nadal prowadzić ostrzał

Mapka od Wolskiego, a niżej komentarz @DefMon3 z twittera:

Jeśli więc armia rosyjska wycofuje się, by mieć osłonę artyleryjską z drugiej strony rzeki, to napotyka na dwa problemy.

Po pierwsze, zostają wciśnięci pomiędzy ZSU a rzekę. To nie może być dobre.

Po drugie, ZSU ma artylerię o większym zasięgu, więc nie musi się tak bardzo martwić o artylerię przeciw bateryjną, ponieważ może pozostać poza zasięgiem i nadal mieć pełną kontrolę nad Rosjanami.

Dla mnie to faktycznie brzmi jak odwrót. Rosjanie zrobiliby to pod osłoną ogromnej ilości artylerii, więc aby to zrobić muszą być bliżej Dniepru.


Dodam również, że Arestowicz jakoś tak z tydzień temu wspominał, że rosyjska obrona w Chersoniu zacznie pękać z powodu braków w amunicji w okolicach połowy września i mają dwa warianty z czego jeden to cofnięcie się własnie w taki sposób jak pokazuje to na mapie Wolski. Mówił też, że rosyjskie twierdzenia, że zniszczone mosty nie wpływają na ich logistykę, to głupota. Najwidoczniej znowu miał rację. Poza tym Arestowicz w jednym z wywiadów wspominał, że niekoniecznie na Chersoniu może być pierwszy gest dobrej woli. On stawiał właśnie bardziej na Charków albo na Zaporoże, ale wtedy chyba nie spodziewał się, że pod Charkowem pójdzie aż tak dobrze jak widzimy to teraz

Czekam na jakieś szersze potwierdzenie dowodami zdjęciowymi z miejscowości, które rzekomo Rosjanie opuścili, ale mam nadzieję, że to prawda

edit. Zapomniałem dodać link do twittera: https://twitter.com/wolski_jaros/status/1569037741270204423

#aryoconcent #wojna #rosja #ukraina #ukrainainfo
https://zrzutka.pl/svahyv - wspieram zbiórkę na drona dla oddziału specjalnego
https://zrzutka.pl/s6fa85 - oraz na paliwo dla pomocy humanitarnej
Aryo - Rosjanie wycofują się pod Chersoniem o kilka kilometrów. Najwidoczniej ich art...

źródło: comment_1662923768Szei3VTBNjzXFBnmXzObtj.jpg

Pobierz
  • 18
@PolskaOdMorzaDoMorza:

jak bardzo taki odwrót jest na korzyść Ukraińców? Taki mały pozytyw czy to brzmi jak początek końca orków po lewej stronie od Dniepru?


Brzmi dobrze, bo Rosjanie oddają teren, rośnie morale, a argument, że Rosjanie mają nieskończone zapasy upada. No i od Mikołajowa oddala się niebezpieczeństwo rosyjskie ofensywy, która de facto była przygotowywana w tym rejonie

Niestety Ukraińcy okupili to bardzo dużą liczbą zabitych i rannych. Ciężko opisać słowami, jak
@PolskaOdMorzaDoMorza: Raczej początek końca orków po lewej stronie od Dniepru. Rosjanie są uzależnieni od transportu kolejowego. Nie potrafią przeorganizować swojego zaopatrzenia. Na pewno nie w takich warunkach. Pozostawiając artylerię na prawym brzegu w dużym stopniu zmniejszają problemy z zaopatrzeniem. Ale go nie eliminują. Jeśli himarsy będą dalej robić robotę tak dobrze jak dotąd to mogą wymusić cofniecie się za rzekę.
@ToNieOn: W takiej sytuacji nie trzeba używać Himarsów. Skoro zza rzeki ruskie mogą strzelać to znaczy, że Ukraińcy mogą swobodnie ostrzeliwać rzekę z tradycyjne artylerii. Nie trzeba wykorzystywać drogich i ograniczonych glmrsów tylko tańszą artylerią lufową mogą strzelać. Ostrzał będzie dzieki temu jeszcze większy na rzece.
W takiej sytuacji nie trzeba używać Himarsów.


@Herubin: Skróciłem mocno wypowiedź. Oczywiście że przeprawy będą atakowane bronią o krótszym zasięgu. Myślałem o atakach na wiadukty, mosty kolejowe i drogowe, rozjazdy kolejowe, itd. Ogólnie o elementach sieci transportowej położonej dalej od linii frontu. To pozwoli jeszcze mocniej przykręcić kranik z zaopatrzeniem.
@thorstein92: też mi się wydaje że to nie jest odwrót pod zasięg artylerii po drugiej stronie dniepru, tylko powolne zwijanie frontu chersonskoego.

To że ruscy skrócą front oznacza też to, że Ukraińcy również podciągną swoją artylerie bliżej.
@Aryo: Jeśli Rosjanie ograniczają się do strzelania zza rzeki, to ukraińska artyleria zyskuje dwie znaczne przewagi: po pierwsze, prawy brzeg Dniepru to wysoczyzna o wysokości ok. 50 m. n. p. m., a prawy brzeg to płaskość ledwo wystająca nad poziom morza. Realnie Ukraińcy na starcie mają z 40 metrów przewagi wysokości. Po drugie, Dniepr jest szeroki, a jego rozlewiska jeszcze szersze i mają w zależności od miejsca 2-4 km; więc nawet
@thorstein92: ciężko mi sobie wyobrazić, że rosjanie za darmo oddadzą przyczółek za dnieprem.
To gigantyczna rzeka i bardzo ciężko będzie im przeprowadzić ofensywę na odesse w przyszłości, jeśli mieliby przeprawiać się przez Dniepr.
Przez ostatnie tygodnie, czekając na ukrainska ofensywę ruscy już zdążyli się tam umocnić i zabunkrować, także ukraińcy będą musieli dużo poświęcić na odbicie Chersonia.