Wpis z mikrobloga

Założyłem konto oszczędnościowe w Pekao bo mają dość spoko oferte 7% na ponad 180 dni. Problem w tym że musiałem do tego założyć równiez konto osobiste, ponieważ nie miałem nigdy konta w tym banku i za samo prowadzenie konta pobierają 6 zł miesięcznie w przypadku gdy w poprzednim miesiącu nie zapewnie jednorazowego wpływu na konto o wartości co najmniej 500 zł. Dodatkowo jest tutaj takie info:

Pamiętaj, że wpływ ma być regularny i nie zaliczamy do niego wpłaty gotówki, polecenia przelewu wewnętrznego pomiędzy Twoimi własnymi rachunkami, środków z tytułu rozliczenia depozytów terminowych, wpływów z tytułu udzielonych kredytów i pożyczek). Jeśli nie spełnisz tych warunków, w następnym miesiącu pobierzemy opłaty: 6 zł za prowadzenie rachunku i 3 zł za obsługę karty.


Czy oznacza to, że przelew z konta A, które mam w innym banku na konto B w Pekao o wartości 500 jest traktowany jako wpłata gotówki i polecenie przelewu wewnętrznego pomiędzy moimi własnymi rachunkami? Czy istnieje możliwość zrezygnowania z konta osobistego i zostawienia tylko konta oszczędnościowego w Pekao?

Wybaczcie być może głupie pytanie, ale dopiero teraz zacząłem interesować się #inwestowanie i #oszczedzanie i chciałbym się upewnić, że w 100% wszystko rozumiem. W jaki sposób dokładnie są naliczane odsetki na koncie oszczędnościowym? W regulaminie rachunków bankowych znalazłem:

Oprocentowanie środków pieniężnych rozpoczyna się od dnia ich wpływu/wpłaty do Banku, a kończy się z dniem poprzedzającym ich wypłatę włącznie.

Odsetki od środków zgromadzonych na rachunku są naliczane odrębnie za każdy dzień według stanu rachunku na koniec tego dnia i dopisywane zbiorczo do salda rachunku w ostatnim dniu każdego miesiąca lub w dniu zamknięcia rachunku.


Załóżmy żę 15 września wpłaciłem 1000 zł to od tej kwoty zostaną mi naliczone odestki za wrzesień w wysokości [oprocentowanie 7%] / [ilość miesięcy w roku] / [połowa miesiąca] czyli 0.07 / 12 / 2 = 0.0029 czyli za wrzesień zarobiłbym 1000zł * 0.0029 = 2.90zł (nie odejmujac podatku Belki)? Godzina przelewu środków na konto oszczędnościowe również nie ma znaczenia, liczy się tylko stan na koniec dnia?

#pekao #banki #kontooszczedniosciowe #kontobankowe #finanse
  • 11
Czy oznacza to, że przelew z konta A, które mam w innym banku na konto B w Pekao o wartości 500 jest traktowany jako wpłata gotówki i polecenie przelewu wewnętrznego pomiędzy moimi własnymi rachunkami?


@miro97: Nie. Przelew z innego banku to przelew zewnętrzny.
Czy oznacza to, że przelew z konta A, które mam w innym banku na konto B w Pekao o wartości 500 jest traktowany jako wpłata gotówki i polecenie przelewu wewnętrznego pomiędzy moimi własnymi rachunkami?


@miro97: Nie. Moim zdaniem chodzi tu o Twoje własne rachunki w banku PKO.
@miro97:
Przelew wewnętrzny to przelew między twoimi kontami w danym Banku. Czyli np. gdybyś miał w Pekao jeszcze konto firmowe i z niego przelewał pieniądze na zwykłe konto (albo zamiast firmowego konto oszczędnościowe).
Przelew zewnetrzny to przelewy do innych banków.
W przypadku lokaty odsetki naliczane są za okres trwania lokaty czyli te 7% zarobisz po 180 dniach, od tego odejmij jeszcze podatek (ale tu się mogę mylić).
@MichaelT128: @baal80: @Banek5000: dzięki wielkie, czyli w tym przypadku gdybym nie mógł zamknac konta osobistego, w przypadku gdy nie chcę tracić tych 6zł miesięcznie najlepiej jest utworzyć zlecenie przelewu stałe co miesiąc w wysokości >500zł z banku A do banku B i potem np. zlecenie wewnętrzne w Pekao z konta osobistego na konto oszczędnościowe. Wtedy nie musiałbym tego w ogóle kontrolować. Dobrze myślę?
@Banek5000: Skąd opinia, że zarobi 7% w pół roku? Oprocentowanie praktycznie zawsze podawane jest w skali rocznej. Nawet na stronie Pekao jest napisane wyraźnie, że to jest podane w skali roku:

Środki do 100 000 zł zgromadzone na Koncie Oszczędnościowym będą oprocentowane na 7% w skali roku przez 183 dni od dnia zawarcia umowy o Konto Oszczędnościowe


@miro87: Tak, pewnie nawet możesz potem zlecić przelew z powrotem z Pekao i
@radekr dzięki! Jestem na etapie czytania Finansowej Fortecy i na pewno inwestowanie w inne instrumenty finansowe też będzie, zeby stworzyć zdywersyfikowany i możliwe jak najbardziej zrozumiały portfel. Póki co chciałem ulokować gdzieś środki z poduszki finansowej i tworzyć wszystko krok po kroku zgodnie z książką.