Wpis z mikrobloga

  • 33
Sądzę, że cechą ludzkiej psychiki która powoduje najwięcej cierpienia na świecie jest mechanizm wyparcia i umiejętność dostosowania się do sytuacji.

Racjonalny umysł patrząc na to co wyrabia się na świecie:

1. Wirusy zabijaja miliony osób.
2. Niedaleko jest wojna i masa cierpień
3. Nadchodzi kryzys ekonomiczny

Po prostu zaprzestałby rozmnażania w skrajnie niesprzyjających warunkach aby nie skazywać na to cierpienie nowych pokoleń.

Człowiek jednak przez swój mechanizm wyparcia odwraca uwagę od negatywów życia i wmawia sobie z uporem maniaka jest super jest super....

Zdjęcie poglądowe

#antynatalizm #psychologia #depresja
galek - Sądzę, że cechą ludzkiej psychiki która powoduje najwięcej cierpienia na świe...

źródło: comment_1662747823DY5jMkN9fWa7OFGlB9pihp.jpg

Pobierz
  • 44
  • Odpowiedz
@galek: znowu odchodzisz od istoty. Piszesz, że ludzie są głupi, bo uważają że jest super, a jest wojna/kryzys/wirusy. Ja opierając się na danych twierdzę, że faktycznie w porównaniu do lat minionych jest super, i to, że jest wojna/kryzys/wirusy nie wpływa na to znacząco. Żyjemy w najspokojniejszych czasach w historii. To, że kilkaset kilometrów dalej ktoś kogoś zabija jest straszne i złe, ale z punktu widzenia stanu całościowego nie ma znaczenia.
  • Odpowiedz
via Android
  • 4
@MisPalkis człowieku historia kołem się toczy. Raz jest bardzo słabo a potem tylko słabo. To że teraz jest lepiej niż tragicznie nie powoduje tego że świat jest na tyle dobry aby się rozmnażania
  • Odpowiedz
@galek: mówimy o różnych sprawach: ty o tym, że wydaje ci się że jest źle, a ja o tym, że wcale nie jest źle (dane o przemocy na Ziemi, wcześniej wspominane dane nt. dzieci) i jeśli tylko to miałoby kogoś powstrzymywać przed rozmnażaniem się, to jest to argument do dupy, bo jest z gruntu fałszywy.
  • Odpowiedz
via Android
  • 2
@MisPalkis wcale nie jest źle?

Zobacz co się dzieje na świecie i sobie odpowiedź czy jest dobrze czy źle

To że kiedyś było jeszcze gorzej nie ma żadnego znaczenia. To pułapka myślenia nie idź ta droga.
  • Odpowiedz
To że kiedyś było jeszcze gorzej nie ma żadnego znaczenia


@galek: jest lepiej niż kiedykolwiek w przeszłości i w moim rozumieniu ma to znaczenie.
O tej pułapce myślenia mógłbym powiedzieć "i vice versa"

Zobacz co się dzieje na świecie i sobie odpowiedź czy jest dobrze
  • Odpowiedz
via Android
  • 4
@MisPalkis co ty bredzisz

Idąc tym tropem myślenia to jak ktoś Ci utnie palec to powinieneś się cieszyć bo w sumie mógł Ci odciąć cała rękę
  • Odpowiedz
@galek: jezu, co za kretyńskie umoralnianie. nie rób tego więcej ok? "NIE RÓBCIE TERAZ DZIECI, BO TERAZ JEST NIEKORZYSTNA SYTUACJA". równie dobrze mógłbym zapytać się - to kiedy? to pytanie oczywiście retoryczne.
  • Odpowiedz
@galek: chyba nie dojdziemy do porozumienia, bo tak właśnie myślę. Zastanawianie się nad całym złem tego świata to marnowanie czasu. Nie masz wpływu na to, co się już wydarzyło.

Możesz sam nie robić dzieci, tak jak ja, ale co każe ci próbować wpływać na innych, jeśli twoje poglądy są odgórnie pesymistyczne?
  • Odpowiedz
via Android
  • 3
@MisPalkis "Zastanawianie się nad całym złem tego świata to marnowanie czasu. Nie masz wpływu na to, co się już wydarzyło."

Wiesz ze w tym momencie potwierdziłeś mechanizm wyparcia o którym pisze w poście
  • Odpowiedz
@MisPalkis

Możesz sam nie robić dzieci, tak jak ja, ale co każe ci próbować wpływać na innych, jeśli twoje poglądy są odgórnie pesymistyczne?


Odgórnie to rzeczywistość jest pesymistyczna (narzucone zbędnie potrzeby, których w pewnym momencie już zaspokoić ale nie da, a które ciągle trzeba zaspokajać, odczuwanie istot, bezsens istnienia wszechświata) więc chyba logiczne jest, że jedyny możliwy pogląd istoty świadomej, która ma aparat abstrakcyjny rozwinięty bardziej niż żaba w kałuży to
  • Odpowiedz