Wpis z mikrobloga

Kobieta obciazona wada genetyczna, ktora uniemozliwia normalne funkcjonowanie, bedzie prowadzic panel na konferencji. Bedzie tam mowic o wartosci zycia i o pragnieniu macierzynstwa (!?).

Jak wielkim trzeba byc egoista, zeby chciec miec dziecko majac pelna swiadomosc, ze mozesz naznaczyc ich zycie cierpieniem poprzez odziedziczenie przez nich choroby uwarunkowanej genetycznie. Zwierzecy instynkt chyba zaburza niektorym ludziom percepcje skutkow ich dzialan...

Nie mam nic przeciwko, zeby ludzie z wadami genetycznymi mogli byc szczesliwi i zyli pelnia zycia ale macierzynstwo w takiej sytuacji to dla mnie sroga patologia.

#logikarozowychpaskow #antynatalizm #childfree #medycyna
Wesol96 - Kobieta obciazona wada genetyczna, ktora uniemozliwia normalne funkcjonowan...

źródło: comment_1662662735v1R8rcVj659eexaKkl4BOe.jpg

Pobierz
  • 32
  • Odpowiedz
ze mozesz naznaczyc ich zycie cierpieniem poprzez odziedziczenie przez nich choroby uwarunkowanej genetycznie.

Nie mam nic przeciwko, zeby ludzie z wadami genetycznymi mogli byc szczesliwi i zyli pelnia zycia ale macierzynstwo w takiej sytuacji to dla mnie sroga patologia.


@Wesol96:
Czy mógłbyś podać argumenty dlaczego konkretnie w przypadku tej kobiety z pierwszego postu to jest 'sroga patologia'?
Bo na nagraniach z jej udziałem nie widać ani cierpienia ani ograniczeń wynikających z
  • Odpowiedz
Post ma charakter bardziej ogolny niz nawiazanie do tej konkretnej osoby.


@Wesol96: Nie, Twój post jest atakiem na tę osobę

Jak wielkim trzeba byc egoista, zeby chciec miec dziecko majac pelna swiadomosc, ze mozesz naznaczyc ich zycie cierpieniem poprzez odziedziczenie przez nich choroby uwarunkowanej genetycznie. Zwierzecy instynkt chyba zaburza niektorym ludziom percepcje skutkow ich dzialan...
  • Odpowiedz
@CzarnaSylweta: Co do ograniczen to chociazby zgodnie z tym co przeczytalem na jej fanpage'u, cudem uniknela amputacji palcow/dloni (nie pamietam) co zalecal lekarz sugerujac, ze tkanka i tak jest obumarla. W innym poscie wspominala, ze od urodzenia na przykurcze rak i nog, przez co zakres ruchomosci konczyn jest uposledzony.

Zakladam, ze ograniczen jest o wiele wiecej w codziennym funkcjonowaniu.
  • Odpowiedz
@Wesol96: wiele jest chorób genetycznych, czy wszyscy posiadacze wadliwych genów nie powinni mieć prawa rozrodu? Gdzie postawić granicę? Czy np. Cukrzyca jest jeszcze ok, a choroby nowotworowe już nie?
Jak coś to Cię nie atakuje, bo to jest bardzo ciekawy ale ciężki temat.
U ludzi prawie nie działa naturalna eliminacja chorych/słabych jednostek i przekazują dalej swoje geny. Jednak niemoralnym byłoby zabraniać im tego.
  • Odpowiedz
Jednak niemoralnym byłoby zabraniać im tego.


@Zakretka21: niemoralnym jest obciążanie kosztami społeczeństwa

Załóżmy, że koszt leczenia, opieki, leków dla takiej osoby w ciągu życia to ok. 1 mln zł.
Ile chorych na raka można za tą sumę uratować?
  • Odpowiedz
@Zakretka21: To jest bardzo trudny temat do dyskusji, bo dla wiekszosci spoleczenstwa w gre wchodza od razu emocje zamiast suchych faktow. Uwazam, ze do pewnego momentu jest to sprawa indywidualnej moralnosci czlowieka, lecz w przypadku chorob dziedzicznych ktore uniemozliwiaja normalne funkcjonowanie, powinno to byc to w jakis sposob usankcjonowane prawnie.

Moze moj punkt widzenia jest zaburzony przez to, ze podchodze do tej kwestii bez podloza emocjonalnego, a z czysta kalkulacja ewolucyjna/moralna
  • Odpowiedz
Zakladam, ze ograniczen jest o wiele wiecej w codziennym funkcjonowaniu.

@Wesol96:
Ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu to jest argument przeciw macierzyństwu?
Prosiłbym o rozwinięcie lub sprostowanie.
Nie widzę by jej ograniczenia stłumiły jej entuzjazm do życia dlatego prosiłbym o więcej szczegółów.
  • Odpowiedz
uniemozliwiaja normalne funkcjonowanie,


Zdefiniuj proszę pojęcie 'normalne funkcjonowanie'.

, a z czysta kalkulacja ewolucyjna/moralna (nie wiem czy tak to mozna okreslic).


@Wesol96:
Możesz rozwinąć? Chodzi tobie bardziej o dobro jednostki czy społeczeństwa?
Co ma być skutkiem ewolucji, z której wyciągasz kierunek poglądów? Jaki jest jej długoterminowy cel?
  • Odpowiedz
@lexico: jakby chcieć wyeliminować możliwość rozmnażania ludzi z wadami genetycznymi, które generują straty to miliony ludzi nie mogliby mieć dzieci.

Pomyśl ile kosztuje społeczeństwo leczenie chorych na raka płuc spowodowanego paleniem tytoniu, alkoholików czy narkomanów, którzy na własne życzenie doprowadzają się do takiego stanu. Podpowiem, to nie są tanie rzeczy.
  • Odpowiedz