Wpis z mikrobloga

Hej, potrzebuję pewnej porady z #ksiegowosc

Straciłem status studenta więc muszę zmienić rodzaj zatrudnienia w miejscu pracy - proponują mi B2B. Muszę więc założyć JDG. Niestety nie mam za dużo wiedzy na ten temat.

Jaka forma podatkowa będzie najlepsza? Z tego co wiem są 3 opcje: Skala, liniowa i ryczałt.
Mój szacunkowy dochód roczny w 2023 nie powinien przekraczać 85 000 zł (do końca tego roku na pewno nie przekroczę).

Myślę nad kosztami - za mieszkanie płacę, ale rachunki nie są na mnie, więc raczej nie będę mógł tego odliczyć.
Ogólnie wszystko co potrzebuję do pracy raczej mam już kupione.
Wliczyć można by było chyba internet, paliwo, ewentualnie zakup telefonu, nowego laptopa, jakichś pierdoł elektronicznych (taka branża). Myślę ewentualnie nad wzięciem samochodu w leasing.

Więc wydaje mi się, że kosztów za bardzo nie mam.

Bo byście radzili wybrać?
Czy są jakieś artykuły / filmiki, które warto przeczytać / zobaczyć, żeby odnaleźć się w tym świecie? Bo na razie im więcej czytam tym mniej wiem.
Czy dam radę samodzielnie się rozliczać czy konieczny będzie księgowy (lub np. usłogi księgowość w ING?)

#praca #b2b #korposwiat #podatki #pracbaza
  • 12
@PanGerwazy: idź do biura rachunkowego, powinni przedstawić Ci wyliczenia, w zależności od wariantu opodatkowania

I nie nacapieżaj się na leasing auta od razu, bo przeważnie banki chcą roku prowadzenia działalności
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@zibizz1: jeśli chodzi o rozliczanie to jak Cie to kręci to dasz radę sam z dobrym programem. Polecam Infakt z mojego reflinka
https://www.infakt.pl/polecam/biurorachunkowe
Można za darmo zobaczyć.
Jak cię nie kreci to weź księgowego dla świętego spokoju.
Oceniam że trzeba z 20h żeby założyć JDG samemu i się nauczyć jak i co trzeba robić.
Polecam blog programista na swoim nawet jeśli to inna branża
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@PanGerwazy: zmiana była 1 lipca v1 dotyczy pierwszej połowy 2022, a v2 drugiej połowy 2022.
Ogólnie to patrzeć trzeba na v2

W v2:
- zlikwidowano ulgę dla klasy średniej
- zmniejszono podatek dochodowy z 17% na 12%
- weszło odliczenie składki zdrowotnej na ryczałcie i chyba podatku linowym
- i kilka innych małych zmian które mają zastosowanie w różnych warunkach brzegowych
@PanGerwazy: Jak nie przekraczasz 85k nawet i masz zamiar świadczyć usługi dla jednego kontrahenta to bierz UOP a nie baw się w B2b. Musiałbyś mieć koło 160k przychodu brutto(na UOP) żeby miało to sens . Zwłaszcza że drugi próg to teraz 120k więc nie warto się pozbawiać np. Płatnego l4
@PanGerwazy: Wszyscy radzą pogadać z fachowcem i generalnie pomysł jest dobry. Bardzo luźno nakreślę kilka kwestii, z których świeżak może sobie nie zdawać sprawy.
Zorientuj się tylko w różnicy dochód a przychód, jeśli jeszcze nie wiesz, co jest czym.

Jak masz niski dochód (do ok 150k), to najbardziej może się opłacać skala (12/32). Odliczasz vat, odliczasz 12%, na minus są złodziejskie zus-y.
Jeśli masz niski dochód (vide 80k) i niskie koszta
@mam4k2: Nie ma u mnie UOP. Zamiast L4 mam większą ilość płatnego urlopu (26 dni).

Z tego co czytam i liczę najbardziej będzie opłacalna działalność na zasadach zwykłych, wielkie dzięki za pomoc. Ryczałt dla mojej branży to 15% jeśli dobrze patrzę. Poszukam jakiegoś specjalisty, żeby mi wytłumaczył pewne sprawy, być może uda się samodzielnie rozliczać bez usług księgowego.