Wpis z mikrobloga

Zacząłem się bawić w stworzenie niewielkiego magazynu energii do fotowoltaiki "na czarną godzinę" na używanych ogniwach LiFePO4 i ... nie jest to takie łatwe.
Ogniwa te mają płaską charakterystykę napięcia w funkcji ładowania - tj. po napięciu nie idzie powiedzieć jaki jest ich stopień naładowania. Dopiero w ostatnich kilku procentach napięcie 'skacze' w górę. A więc, jeśli poszczególne ogniwa nie mają tej samej pojemności (o co łatwo w używkach), to balansowanie takiego magazynu jest trudne. Jest kilka opcji:

1. moduł aktywnego balansera, który na zasadzie przetwornicy przerzuca napięcie na sąsiadujące cele, jeśli pojawi się różnica napięcia - minusy: wymaga pojawienia się odchyłki napięcia, czyli jedno z ogniw ('najsłabsze') musi dojść do 100% naładowania.
2. pasywny balanser - z reguły wbudowany w BMS, ma niewielkie prądy balansujące, nie sprawdza się zbyt dobrze.

Oba mają dość małe prądy przy niewielkich różnicach napięć.

Rozwiązanie, ku któremu się skłaniam jest hybrydowe:
1. mikrokontroler (uC), który śledzi prądy ładowania i rozładowania
2. jeśli jedno z ogniw dojdzie do 100% uC włącza klucz zwierający rezystor 0.5R o mocy 10-20W, żeby to wyrównać (top - balance)
3. po zakończonym cyklu ładowania uC szacuje pojemności ogniw i w kolejnym cyklu podczas ładowania włącza proporcjonalnie rezystory na krótko podczas ładowania, żeby wyrównać cele
4. mikrokontroler szacując pojemność i śledząc prądy może zatrzymać ładowanie w jego trakcie, dzięki czemu magazyn może być użytkowany między 80% do 20% stanu naładowania, pomimo tego, że oba skrajne punkty nie różnią się istotnie napięciami.

Moje pytania:
1. Co myślicie o tym rozwiązaniu?
2. Czy możecie mi zasugerować rozwiązanie śledzenia prądów ładowania i rozładowania (sensor w obie strony) - może być rozwiązanie dyskretne lub gotowy moduł / IC - prądy do 10A, ale dobrze, żeby sensor miał nieco szerszy zakres np +/- 15A.

#elektronika #diy #fotowoltaika #mikrokontrolery
Pobierz
źródło: comment_16621853694ngkM1cekidhcikMi9VPY6.jpg
  • 32
Hobbystycznie ... z jednej strony. Z drugiej obiecałem bliskiej osobie, że zrobię jej taki magazyn ładowany z gniazdka sieciowego, ze względów zdrowotnych ta osoba musi mieć możliwość dostępu do energii elektrycznej - nie potrzebuje tego dużo, ale dłuższe przerwy to może być problem. A idzie zima, wiemy jaka jest sytuacja z energetyką i gównianym midasem u władzy.


@mathmed: to co napisał @Smiejsiezzycia: ewentualnie można kupić gotowca. Są zasilacze awaryjne do
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@bialy100k: I tak możesz pogadać z gościem z tego ogłoszenia. Bardzo ogarnięty człowiek o olbrzymiej wiedzy (serio, byłem zaskoczony!). Doradzi Ci skąd zamówić w dobrej cenie nowe ogniwa.
@Bad_Wolf: Maciek Krasuski z YT jak go pytałem to polecał go obok "antbms". Ale sam poszedł właśnie w to rozwiązanie o którym pisałem - popatrz co u niego hula na ogniwach.

Swoją drogą bardzo ładnie zrobione wszystko, chciałbym mieć tak u siebie. (wcześniej miał budżetowy chiński falownik i AGM) - warto obserwować kanał.

D.W. @mathmed