Wpis z mikrobloga

Pogadajmy czysto teoretycznie o nadchodzącej zimie, co się może wydarzyć, co jest bujdą, jak się zabezpieczyć.

Mieszkam w patodeweloperce ogrzewanej kotłownią na gaz, muszę się liczyć ze znacznym wzrostem ogrzewania dlatego w ten weekend montuję klimatyzację aby się dogrzewać klimą co jest nawet opłacalne.

Natomiast wszystko w domu jest na prąd, którego potencjalnie może zabraknąć. Myślicie że tak może być?
Czy rzeczywiście możemy spodziewać się blackoutu chociaż na parę godzin wieczorami? Już oczywiście nie wspominam o wzroście ceny za energię elektryczną.

O czym myślę:
1. Klimatyzacja jako alternatywne źródło ogrzewania - check.
2. Kuchenka turystyczna + butle gazowa jako alternatywne źródło gotowania - Muszę dokupić butle gazowe, czy jest sens? Nie wiem jak coś to się nie zmarnują i będę miał na działkę, ryby itp
3. Myślę o tym aby kupić mały agregat prądotwórczy, jeżeli rzeczywiście miałoby zabraknąć prądu wieczorami mógłbym się tym wspomagać i wystawić go na balkon, przynajmniej miałbym światło, kaloryfer na prąd - cokolwiek. Co o tym myślicie? Jak patrzę to z 1500 pln musiałbym wywalić ale powiedzmy, że jest to jakiś pomysł.

Tak wiem, że agregat jest głośny i na balkonie nie jest dobrym pomysłem ale jeśli by miało nie być prądu to głośność będzie najmniejszym problemem.

#gospodarka #prad #ogrzewanie #zima #kryzys #polska
  • 36
@Balactatun: Jest to jakiś pomysł tylko jakby miało nie być prądu to internetu też nie będzie, może mobilny tylko. No i transformatorem nie oświetle mieszkania żeby po ciemku nie siedzieć. Generalnie to tylko głośno myślę, wiem ze jak dojdzie do takiej sytuacji to agregaty znikną ze sklepów a ich ceny pójdą x3 albo i więcej.
@orzeszkiziemne:
Agregat tylko jak masz balkon bo się otrujesz dwutlenkiem węgla.
Kuchenka gazowa nawet nie musi być turystyczna tylko są takie na dwa palniki. Ludzie takich całym rokiem używają.
Butli też nie kupuj turystycznej tylko normalną 11kg. Do takiej butli też możesz kupić nagrzewnicę gazową.
https://allegro.pl/oferta/bezzapachowy-piecyk-gazowy-na-butle-lpg-piec-84m-12462421261?bi_s=ads&bi_m=productlisting:desktop:query&bi_c=OWMxMGMxYjktNmMxMC00NzdhLWI3MmUtMjdjMGYyN2I5NzEwAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=a6d6b454-0d93-40ca-ade8-1838036ebcba

Wtedy masz z jednej butli gazowej możliwość i pogrzania żarcia i ogrzania mieszkania. Tylko te nagrzewnice używaj tylko w wentylowanym pomieszczeniu. Dobrze by kupić jakiś
tos-1buratino - @orzeszkiziemne: 
Agregat tylko jak masz balkon bo się otrujesz dwut...

źródło: comment_1661949536hk1aPjFuH1dZjxq9vdmU7q.jpg

Pobierz
@tos-1_buratino: Mam balkon i ogród więc to nie problem położyć agregat na zewnątrz. Można właśnie iść w dwa kierunki albo agregat + podpięcie płyty lub thermomixa + grzejnik na prąd albo butla 11kg + nagrzewnica gazowa + kuchenka gazowa. Czujnik CO2 to dobra myśl.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@orzeszkiziemne myślę, że totalnego blackoutu nie będzie, ale lokalne i okresowe przerwy w dostawie prądu będą większe niż w obecnych czasach.Mysle, że jeśli chodzi o oświetlenie to będzie trzeba wrócić do roku 1853 do Lwowa i znowu zakumplowac się z Ignacym Łukasiewiczem (czyt. lampa naftowa)