Wpis z mikrobloga

Gdyby ktoś się zastanawiał na jakie spadki czekają główni analitycy WKP INVESTMENTS. Można szybko i łatwo sprawdzić jakie musielibyśmy mieć spadki by spadło względem momentu gdy o tych spadkach mówili. Pastiboxa wrzuciłem tam na oko bo nie pamiętam kiedy zaczął mówić, że będą spadki to przyjąłem że rok temu, ale może i dłużej. Więc wystarczy zerknąć na obrazek :) więc jak np. Mookie zacznie mówić, że spadło o 10% i miał rację co do spadków, można mu powiedzieć, że jeszcze 28% i już jest cena jak wtedy gdy zaczął czekać na spadki i ile w tym czasie stracił na wynajmie.

Dane na podstawie: https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/publikacje/rynek_nieruchomosci/index2.html (ten excel do sciagniecia)

Gdy ktoś wziął kredyt 500 000 na 30 lat to przy 0 stópkach już w 1 miesiącu spłacił jakieś 981 złotych kapitału a potem udział kapitału rósł aż do podwyżek stóp (czyli np Mick gdyby wziął kredyt w marcu 2020 miałby ponad 1,5 roku gdy może mało płacił za kredyt, ale za to dużo spłacał kapitału)

Do wyliczeń z obrazka wypadałoby dodać że (w większości wypadków) i tak trzeba gdzieś mieszkać a przez wiele lat kredyt był tańszy niż wynajem (np dla Katowic jak wziąłem ten raport: https://www.expander.pl/raport-expandera-i-rentier-io-najem-mieszkan-czerwiec-2022/ i koszt kredytu obniżyłem o tyle o ile tańsze były nieruchomości w Katowicach to kredyt z 2020 byłby tańszy nawet gdyby kredyciarz został na zmiennych stopach) a nawet nowsze kredyty mogą być tańsze jeśli ktoś przeszedł na stałe oprocentowanie, lub wziął kredyt jakiś czas temu. Ale mi się nie chce tego tak dokładnie liczyć xD

@Powodzenia Dorian- może nie jest to wykres jaki chciales, ale jak Ci nie pasuje to nasyp se soli do dupy xD

#nieruchomosci #kredythipoteczny #wkpinvestments
Pobierz
źródło: comment_1661791842L1LDi5jAcfPPwNFZ4YD9QL.jpg
  • 20
wysiliłbyś się i wrzucił ceny z dołka po 2008? To będziemy wiedzieć do kiedy czekać Dziękuję( ͡° ͜ʖ ͡°)


@LittleShort:

https://marciniwuc.com/wp-content/webp-express/webp-images/uploads/2022/02/srednie-ceny-mieszkan-min-1536x1155.jpg.webp coś takiego pasuje? Nie znalazłem na szybko wykresu dla 10 lub chociaż 7 największych miast w Polsce by mówić w wpisie i komentarzu w miarę o tym samym. Na tym wykresie chyba widzę 10% spadki, ale nie mam na sobie okularów to lepiej sprawdź XD

No
@LittleShort: a mam dziś dobry dzień zrobiłem na szybko wykres (brzydki ale na tym kompie mam wersję Excela sprzed 15 lat)

Na wykresie cena za m2 dla 10 miast. Wykresy dla całej Polski mówią o większych spadkach czyli potwierdza się to co mówił @pastaowujkufoliarzu- mieszkania w dużych miastach wolniej spadają i trzymają cenę, w dużych miastach nie ma raczej co liczyć na super okazje. Tak na moje oko nawet 10% spadków
Pobierz
źródło: comment_1661793212DVzy3e1HFdxqHfzWdVqF2J.jpg
: jest piękny( ͡° ͜ʖ ͡°) teraz widzisz jak ceny się oderwały na przestrzeni tych kilku lat to czekamy na 40% za dwa lata sprawdzian. Jak już mamy artykuły tego typu to co muszą deweloperzy przewidywać.


@LittleShort:

By spadło o 40% musiałoby spaść do wartości z roku 2017- uważasz ze takie ceny w 2024 będą? Zobacz np: https://www.projektexplicite.pl/wp-content/uploads/2021/01/Ceny-mieszkan-a-zarobki-w-Polsce-e1609952054788.png od wielu lat do
Pobierz
źródło: comment_1661793706ir874ittSkGR9eePpIqvtK.jpg
@KakaowyTaboret: oczywiście korelacja wynagrodzenia vs m2 to tak samo jak mieszkania są kupowane za gotówkę( ͡° ͜ʖ ͡°) tylko poczekaj jak średnia odwróci swoją tendencję co się wtedy wydaży u tych co przez 5 lat nie zdążyli odłożyć/spłacić swoich m2
teraz to nie wiem bo chciałem napisać że zamienik wiboru odwróci rynek kredytów i wszystko będzie rosnąć( ͡° ͜ʖ ͡°)

Całe szczęście że ktoś chce pożyczać na lewar dla zawszę mądrego polaka


@LittleShort:

Doszedłem do wniosku ze za duzo pytan zadałem to zostawiłem co ważne xD

Nie wiem mówisz, że rynek wynajmu będzie spadał i w końcu CI co wzieli kredyty przed 2021 (na zmiennym) i 2021/2022
@KakaowyTaboret: czyli średnia wychodź około 25%, dobrze rozumiem? Jeśli tak, to możesz mnie dopisać do tej tabelki. Bo dopiero spadek cen o około 30% zachęci mnie do zwrócenia uwagi na rynek mieszkaniowy w mojej rodzinnej mieścinie.
@KakaowyTaboret: Piękna robota. Przypomnę, że od najwyższego punktu w 2008 do największego dołka w 2012 dało 4 lata spadków i sumę około 24,9% dla Warszawy. Powodzenia mick i reszta, a ten scenariusz wydaje się ciężki do rozegrania bo mamy zupełnie inną sytuację niż dekadę temu.
iękna robota. Przypomnę, że od najwyższego punktu w 2008 do największego dołka w 2012 dało 4 lata spadków i sumę około 24,9% dla Warszawy. Powodzenia mick i reszta, a ten scenariusz wydaje się ciężki do rozegrania bo mamy zupełnie inną sytuację niż dekadę temu.


@Xatoos:

Dla rynku pierwotnego mieliśmy 5007 w IV 2008 i 4546 w I 2014 (dla 10 miast według NBP) no w takiej sytuacji ja tu widzę jakieś
czyli średnia wychodź około 25%, dobrze rozumiem?


@inko-gnito: z tej trójki? Może, ale ani Pasti ani Mookie nie przyznali się od kiedy czekają na spadki, więc możliwe, że dłużej. Przyjąłem optymistyczną wersję.

Jeśli tak, to możesz mnie dopisać do tej tabelki.


@inko-gnito: dopisać, że od kiedy czekasz na spadki? Czy o co chodzi? Bo nie będę wołał nikogo z tych tabelek (na 90%) ale jak czasami wchodzisz na tag to