Wpis z mikrobloga

Kilka miesięcy temu pisałem, że oparzenie kwasem fluorowodorowym (HF) może powodować hipokalcemię (↓Ca2+) i hipomagnezemię (↓Mg2+)*.
*jon F− wiąże Ca2+ i Mg2+
Dziś z kolei będzie o tym, jakie zaburzenie elektrolitowe może być powikłaniem ekspozycji na toluen (por. zdjęcie do posta).
----
Tran i wsp. (2019, Kanada) opisali pacjenta lat 27, który zgłosił się do emergency department z powodu narastającego osłabienia siły mięśniowej, uogólnionego bólu mięśniowego, wymiotów, duszności, bólu głowy, zaburzeń widzenia i parestezji (mrowień) w obrębie dłoni.
W wywiadzie: zespół lęku uogólnionego i refluks żołądkowo-przełykowy. Chory podał, że pracuje jako mechanik i wrócił z łódki (oryg. boating trip) 3 dni temu.
Parametry życiowe bez zmian, wyraźnie zaznaczone osłabienie siły mięśniowej. W badaniach krwi: hipokaliemia. W EKG: zmiany hipokaliemiczne (w tym załamek U).
Leczenie obejmowało miedzy innymi podaż potasu.
Dalszy wywiad ujawnił, że pacjent używał toluenu na statku, gołymi rękami.
----
Podsumowując, autorzy opisali ostre, przezskórne zatrucie toluenem, które spowodowało hipokaliemię objawiającą się między innymi istotnym osłabieniem siły mięśniowej (oryg. hypokalemic paralysis secondary to toluene toxicity).
----
Wybrane związki chemiczne (takie jak kwas fluorowodorowy czy toluen) mogą powodować zaburzenia elektrolitowe. Zawsze warto skontaktować się z Ośrodkiem Informacji Toksykologicznej.
----
Źródło:
Tran KMH i wsp. Toluene Toxicity: A Case Report of Transdermal Exposure Causing Hypokalemic Paralysis. Can J Kidney Health Dis. 2019; 6:2054358119871594.
#kononowicz
jas_wedrowiec - Kilka miesięcy temu pisałem, że oparzenie kwasem fluorowodorowym (HF)...

źródło: comment_1661626513HTvOldhHBRVj4vEb0DosI6.jpg

Pobierz
  • 8
@jas_wedrowiec: czyli, że jeśli dobrze rozumię,
https://en.wikipedia.org/wiki/Toluene

Bioremediation

Several types of fungi including Cladophialophora, Exophiala, Leptodontidium (syn. Leptodontium), Pseudeurotium zonatum, and Cladosporium sphaerospermum, and certain species of bacteria can degrade toluene using it as a source of carbon and energy.

Że, jeśli Strusiu jest zgrzybiały, to toulen mu nic nie naszkodzi..
TRUE OR NOT ...
NizarlakHoroszczanski - @jaswedrowiec: czyli, że jeśli dobrze rozumię, 
https://en.w...
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@jas_wedrowiec: Panie, u mnie w robocie przez 9 godzin czyszczą i myją rozpuszczalnikiem, jeden to czasami małpę udaje w szatni albo myje kopyta w umywalkach w samych gaciach xD drugi mówi ogółem cały czas, albo zapomina co miał powiedzieć i chodzi sztywno