Wpis z mikrobloga

Mireczki z IT mam do Was pytanko, a w zasadzie prośbę o pomoc. W skrócie - w obecnej pracy, mimo fajnego stanowiska nie jestem w stanie przekroczyć progu 5k netto i w najbliższej przyszłości patrząc na kondycję finansową spółki nie widzę szans na poprawę. Chciałbym zacząć uczyć się programowania i mam w związku z tym pytanie do Was - jaki język rekomendujecie do nauk, albo od czego Wy sami byście teraz zaczynali? Na co jest zapotrzebowanie na rynku? Co będzie w miarę "przyjemne" do nauki? Z góry dziękuję za każdą rekomendację!

#it #programowanie #programista15k

Jaki język wybrać do nauki?

  • Java 11.7% (21)
  • Javascript 16.8% (30)
  • C# 13.4% (24)
  • C++ 14.5% (26)
  • Python 23.5% (42)
  • PHP 7.8% (14)
  • Ruby 3.4% (6)
  • iOS/Swift 5.6% (10)
  • SQL 3.4% (6)

Oddanych głosów: 179

  • 54
  • Odpowiedz
@TheGreatest: python ma niski prog wejscia, potem to juz zalezy co chcesz robic, ale warto znac kilka. Java/c++/c#. Php bym sobie odpuscil, javascript moze tez, tutaj raczej sklonilbym sie na typescripta. SQL zawsze sie przyda, niezaleznie czy jestes programista czy testerem. O ruby i iOS sie nie wypowiem, nie mialem stycznosci.
  • Odpowiedz
@TheGreatest: nie ucz sie "programować w języku" tylko ucz konkretnej specjalnosci (FE/BE/DATA/Android/iOS/Testing/DEVOPS), sprawdz w ramach tej specjalnosci na czym pracuja chłopy i dzialaj w tym kierunku
  • Odpowiedz
@TheGreatest: według mnie w Polsce rządzą i długo jeszcze będą rządzić Java/C# i JS na froncie

to jest kraj outsourcingu i utrzymywania molochów bankowych/korporacyjnych + trochę klepania CRUDów na akord

inne języki to często bardziej jako ciekawostka, bądź nisza, w którą ciężko wejść
  • Odpowiedz
@TheGreatest: Java, JavaScript, C#, PHP - wybierz cokolwiek.
Goły SQL to raczej marne szanse na znalezienie czegokolwiek ale i tak będziesz musiał się go choć trochę nauczyć.

Przygotuj się na to, że znalezienie pierwszej roboty bez doświadczenia będzie dość trudne.
  • Odpowiedz
Tylko pamiętaj że język jest jednym z wielu narzędzi.


@dalis05: język to bardziej materiał niż narzędzie - język wymusza użycie pewnych bibliotek, które stają się częścią finalnego produktu, oraz ograniczenia języka będą rzutowały na to co możesz z niego stworzyć. Jeśli nagle chciałbyś zmienić język projektu, to musisz napisać go od nowa, dokładnie tak samo jak aby zmienić dom drewniany na murowany musiałbyś go najpierw zburzyć i postawić na nowo.
  • Odpowiedz