Wpis z mikrobloga

Mireczki z IT mam do Was pytanko, a w zasadzie prośbę o pomoc. W skrócie - w obecnej pracy, mimo fajnego stanowiska nie jestem w stanie przekroczyć progu 5k netto i w najbliższej przyszłości patrząc na kondycję finansową spółki nie widzę szans na poprawę. Chciałbym zacząć uczyć się programowania i mam w związku z tym pytanie do Was - jaki język rekomendujecie do nauk, albo od czego Wy sami byście teraz zaczynali? Na co jest zapotrzebowanie na rynku? Co będzie w miarę "przyjemne" do nauki? Z góry dziękuję za każdą rekomendację!

#it #programowanie #programista15k

Jaki język wybrać do nauki?

  • Java 11.7% (21)
  • Javascript 16.8% (30)
  • C# 13.4% (24)
  • C++ 14.5% (26)
  • Python 23.5% (42)
  • PHP 7.8% (14)
  • Ruby 3.4% (6)
  • iOS/Swift 5.6% (10)
  • SQL 3.4% (6)

Oddanych głosów: 179

  • 54
  • Odpowiedz
@devopsiarz: dodanie nowych funkcji w innym języku nie naprawi problemów wydajnościowych wynikających z użycia złego języka w starej części. Dlatego Discord przepisał swój backend z Go na Rust a Scylla przepisała Cassandre z Javy do C++. Jakby była inna droga to na pewno zrobiliby inaczej. Generalnie jeśli olewasz aspekty wydajnościowe na etapie projektowania, to potem naprawienie ich może wymagać absurdalnej ilości pracy.
  • Odpowiedz
dodanie nowych funkcji w innym języku nie naprawi problemów wydajnościowych wynikających z użycia złego języka w starej części.


@Krolik: pozwolę sobie nie zgodzić się z tym twierdzeniem, bo swoje już w życiu widziałem, tzn. naprawiałem.

Discord przepisał, bo miał mierzalny problem w pewnej skali. Jak byli ciekawostką, to nie musieli przepisywać, "wystarczało", co było i można było się skalować i to jest imho zdrowe podejście.

PS Używałem Discorda jak ten jeszcze
  • Odpowiedz
@devopsiarz: i to samo widać w tym wątku, typ zarabia 5k (tyle co junior), chce wejść w branże i zacząć zarabiać, a ludzie go zaraz na studia 5 letnie wyślą bo żeby dostać się na juniora to trzeba zdać historię informatyki i podstawy przedsiębiorczości na 5 ()
  • Odpowiedz
@TheGreatest: moim zdaniem z tych dwóch Java będzie prostsza na start niż JS i cała otoczka, ale czy Java jest prostsza/przyjemniejsza niż C#, Python, Ruby? nie wiem, na Twoim miejscu pchałbym się jak najszybciej w branże, potem zmienisz, poczytaj @zarev, ma sensowne podejscie, najprawdopodobniej tak czy siak zetkniesz się z JS
  • Odpowiedz
@TheGreatest: @Hulleck123: beka z wynikow ankiety, wyglada to bardziej na "wybierz swoj ulubiony jezyk" gdzie kuce z polibudy glosuja na C++ bo jest najszybszy i mozna miec kontrole nad pamiecia ( ͡° ͜ʖ ͡°)

IMO:
Java - kroluje w korpo i na polibudach, ale nie znam Javowcow co by zarabiali zajebista kase na pracy zdalnej - IMO wyzszy prog wejscia niz Python/JS w ktorych tak naprawde
  • Odpowiedz
nie ucz sie "programować w języku" tylko ucz konkretnej specjalnosci (FE/BE/DATA/Android/iOS/Testing/DEVOPS), sprawdz w ramach tej specjalnosci na czym pracuja chłopy i dzialaj w tym kierunku


@washington: To jest akurat dobra rada jak się kieruje bezpośrednio zarobkami. Dla siebie wolę się uczyć tego na co akurat mam ochotę i wszystko po trochu.
  • Odpowiedz
glosuja na C++ bo


@zarev: bo jest najlepszym językiem na start. Nie ukrywa niczego ale też nie wymusza niczego od początku więc lepiej wszystko zrozumiesz jak już zaczniesz tego używać bo będziesz używał dlatego że wiesz że warto i dlaczego a nie dlatego że na przykład C# wymusza obiektowe programowanie.
Niski próg wejścia bo nie musisz od razu lecieć we wszystko, nawet niższy niż chwalony C#.
  • Odpowiedz
@TomaszA2: Jezeli masz 16 lat, chcesz sie nauczyc jak dobrze programowac to pewnie. Do zmiany pracy i przy szukaniu 1. jako junior developer jest to wybor bardzo watpliwy. Moze i placi niewiele, za to wejscie na juniora wymaga sporo
  • Odpowiedz
@zarev: No tak, zarobkowo nawet tutaj wyżej się zgodziłem z kimś że warto iść bardziej w specjalizację niż ogólnie język.

nie ucz sie "programować w języku" tylko ucz konkretnej specjalnosci (FE/BE/DATA/Android/iOS/Testing/DEVOPS), sprawdz w ramach tej specjalnosci na czym pracuja chłopy i dzialaj w tym kierunku


Chociaż powiem że w mojej opinii Junior co nie wie co jest co i dlaczego używa nie powinien w ogóle dostać roboty, ale wiem jak niskie
  • Odpowiedz
@daniel_bialys: "najwiecej" to obojetnie, zaleznie w czym jestes ekspertem

Jezeli chodzi o to w ktorej technologii najlatwiej dostac bdb na polskie warunki wyplate (>40-50k) na remotcie dla kilentow z US to IMO Python webowka lub TS + React lub node.js
  • Odpowiedz