Wpis z mikrobloga

Z czego zrobić NASa który obsłuży dyski 3,5 "?
Myślę by postawić sobie mini serwer:
- hostujący zdjęcia z dostępem przez internet, chrzanić googla i jego 15Gb limitu...
- hostujący muzykę, chrzanić spotify i brak pełnej dyskografii pewnych wykonawców!
- do pobierania i trzymania torrentów i dostęp z poziomu TV.

Potrzebne mi 3,5' bo można kupić dyski 4Tb w cenie 200zł spiąc 2 w raid 0 i po problemie ;) Sam mam takie w kompie i chodzą od lat. O dane się nie martwie bo miałbym je na głównym kompie.

Pozostaje kwestia prądu, mógłbym postawić to na stacjonarce Q6600+4Gb ramu ale ona zjada ponad 100W!
Rasbery Pi 4 o ile by się udało kupić zjada mało prądu ale nie ma zasilania dla 3,5"
Synology jest drogie...

Zatem tanio, dobrze i by obsłużyło 3,5" i mało prądu jadło :D?
#pytanie #kiciochpyta #komputery #serwery #nas
  • 14
@Niebadzlosiem: Raspberry + zasilany hub USB + prosta stacja na dwa dyski po USB 3.0 (kupowałem na Allegro). Mam takie coś i działa. RAID budowałem sam via LVM na linuksach.
Na to wszystko plex. Jeśli nie chcesz kupować licencji na dostęp zdalny (w sieci domowej działa - po vpn pewnie tez pójdzie), to Jellyfin.
Obydwa maja klientów na większość tv i aplikacje na telefon.
@Niebadzlosiem: do rpi masz shieldy różne z obsługą dysków jakie chcesz. jak nie masz wiedzy i sił szarpać się z oprogramowaniem, freenas nie jest taki łatwy w obsłudze. nie potrzebujesz do swoich wymagań czegoś z kosmosu weź starszego używanego qnapa lub synology jak szkoda tobie siana. czemu raid 0? jeden dysk odpali wrotki i wszystko przepada. uwierz mi dyski padają.