Wpis z mikrobloga

Parę lat zainstalowałem dziecku Manjaro Gnome - powód to minecraft, tux racer, pokemon na emulatorze GBC (tak stary zaraził paroma tytułami) i jakieś tam inne rzeczy. Aktualnie dziecko ma 8 lat i rozmawiając z córką powiedziała mi, że w szkole mają Windowsa i że dziwnie się go obsługuje. Ja się pytam dlaczego to ona mówi coś takiego, że mój komputer i telefon używa się podobnie a Windows jest jakiś inny. Dopytałem o co chodzi to powiedziała, że w telefonie wciska przycisk to ma widoczne programy (nie używa DashToPanel ani DashToDock - lista ulubionych programów domyślnie ukryta). Aktualnie Gnome i Android rzeczywiście obsługuje się bardzo podobnie i na ten moment to chyba tylko Windows się wyłamuje i ci co na silę piszą GUI innych systemów zbliżone do Windows. Skoro każdy używa telefon i mu nie przeszkadza to dlaczego jest taki hałas w sieci o Gnome?

#systemyoperacyjne #linux #windows #android
  • 4
  • Odpowiedz
@nameisnull: Chyba hałas o Gnome przestaje być, bo zaczyna dominować. A czemu był? No bo Gnome jakby nie patrzeć to desktopowe środowisko, a nie mobilne. Mobilny jest Phosh
  • Odpowiedz
@nameisnull: Na komputerze zwykle robisz więcej rzeczy na raz niż na telefonie, to raz. A dwa, że typowy użytkownik telefonu zwykle ma jedną aplikację otwartą na cały ekran.

I teraz jak przeniesiesz te telefonowe zwyczaje do Gnome'a to nie zauważasz spowolnienia. Przełączanie pomiędzy aplikacjami za pomocą podglądu sprawdza się jak masz np. otwartą zmaksymalizowaną przeglądarkę i rzadko kiedy chcesz przejść do drugiej zmaksymalizowanej aplikacji.

Co innego jak masz np. 5
  • Odpowiedz
@Utylizacja: Zgadzam się z tym co napisałeś mimo to podejmę delikatną dyskusje. Ja sobie jakiś czas temu rzuciłem sobie wyzwanie, żeby "dać szanse" ograniczeniom GNOME. Początkowo wspomagałem się różnymi dodatkami ale ostatecznie pozostał tylko jeden gnome-shell-extension-appindicator. Nawet przycisk "Activities" zostawiłem. Skupiłem się na nauczeniu i konfiguracji skrótów klawiszowych. Pracując w tej konfiguracji około pół roku mam takie spostrzeżenia.
- wcześniej mając dock to nadużywałem alt-tab. Często przełączałem na nie to okno (tym bardziej że domyślnie Gnome grupuje okna.....)
- dock jest na jednym oknie, to w przypadku ustawienia docka z boku ekranu (Domyślnie Ubuntu) i konfiguracji 2 monitorów to w skrajnych przypadkach trzeba zrobić spory dystans myszką.
- dock na każdym ekranie zabiera przestrzeń roboczą i mi osobiście to przeszkadzało bo potrzebowałem cały ekran, do nagrywania tutoriali.
Wyrobiłem sobie nawyk wciskania przycisku Meta i prawie zawsze wybieram okna z overview. Plus jest taki, że mam zapamiętane okna na ekranach ale niestety minusem jest to, że nie ma overview dla pojedynczego ekranu i czasem to głupio wygląda jak robię prezentacje bo przełączam coś na jednym ekranie a siatka też się wyświetla na drugim. Rzeczywiście mając minimalną ilość informacji na ekranie bardziej się skupiam nad tym co kolejnego mam otworzyć/wyświetlić zamiast patrzeć i się czasem dezorientować.
Terminal, nautilus, przeglądarka itp. mają zakładki więc nie zauważyłem z tym trudności z pracą na "wielu". Nawyki z Gnome przeniosłem do Windowsa bo wyczaiłem skrót META+TAB, pokazuje siatkę ekranów. Pominę kwestie przyciągania do krawędzi bo to juz oklepany temat i wspierany przez
  • Odpowiedz
@nameisnull: Też próbowałem tak się nauczyć, bo Gnome bez dodatków mniej ramu żre i szybciej działa. No i chciałem sprawdzić czy ich wizja faktycznie się sprawdza.
I często wpadałem w pułapkę - skupiam się bardziej nad tym które okno wybrać niż co mam zrobić.
W przypadku terminali wszystkie na podglądzie wyglądają bardzo podobnie i zwykle tak klikałem i klikałem aż nie znalazłem dobrego. A na pasku zawsze każdy jeden był pod jednym przyciskiem w określonym miejscu które pamiętałem (i mogłem go przenosić, a na podglądzie się nie da).

W końcu wróciłem z powrotem do Frippery Bottom Panel. A od kiedy zauważyłem, że w taki sam sposób można skonfigurować Dash to Panel (górny panel zostaje, dolny panel to tylko aplikacje), to na tym siedzę, bo m.in. przenoszenie okien po pasku lepiej
  • Odpowiedz