Wpis z mikrobloga

@Ice_skater: W tym budżecie no to dużego wyboru nie ma. Kolega kupił na pierwszy teleskop: Sky-Watcher BK 909 (koło 1k) i był w miarę zadowolony. Da się już wypatrzeć mgławice, itp. ale nie będą to spektakularne widoki, ale w tej cenie raczej nie ma lepszych, ew. porównywalne.
@Ice_skater ja zaproponuje dobra lornetkę. Np Kamakura WP2 i do tego statyw. Dużo bardziej mobilne i przyjemniejsze w tym budżecie. Widoki będą bardzo zbliżone do tego co z teleskopu tej klasy. Dopiero w okolicach dobsona 8" może 6" cali będzie lepiej.
@kruzd Dziękuję za radę - lornetkę już mam, naprawdę dobrą. niestety bez statywu ani możliwści mocowania. Jednak mimo że była polecana, droga itp. to nie ma aż takiej optyki by wypatrzeć na niebie niewiadomo co. Budżet to po ptostu strzał w ciemno. Może byc 1,5 k, może byc trochę więcej.
@Ice_skater raczej każda ma możliwość zamontowania na statyw. Możliwe że masz gdzieś gwint zaślepiony plastikiem. Przejściówka do statywu to koszt około 30-50zl. Jaka to lornetka? Jeśli jakaś duża tj. większa niż 10x50 to ciężko z ręki nią patrzeć na pewno.
Szukałabym w takim razie dobsona 8".
@aovv: Możemy przyjąć że zanieczyszczenie światłem jest spore - nie mieszka się całe życie w jednym miejscu i chciałabym sprzęt taki który poradzi sobie poza obszarami idealnymi do obserwacji gwiazd :)
No ok to myślę że ten 8 calowy dobson to dobra rada, o ile jest ogródek i dasz radę się jakoś osłonić od latarnii. Wypytywałem bo jakby były warunki, to by można o 10 calach pomyśleć. Szukaj używki (olx, fora astronomiczne) to w okolicach 1,5 k powinno się zmieścić. No i potem parę (naście) stówek na okulary ew. filtry.

Jeśli zanieczyszczenie jest naprawdę spore (SQM poniżej 19,5), to nawet nad ciemniejszym dobsonem
@Ice_skater a i jeszcze jedna rada poszukaj czy w twojej okolicy nie ma jakichś pasjonatów astronomii, to dość otwarte i sympatyczne środowisko, na pewno miałabyś okazję popatrzeć przez różne konstrukcje i dostać parę praktycznych porad.
@kruzd: Ty....po dwóch latach się dowiaduję że tu rzeczywiście można przymocowac statyw! dobra, zaczniemy od tego a na przyszły rok wjedzie Dobson jak już bardziej ogarnę temat! Dzięki wszystkim za pomoc!