Wpis z mikrobloga

@Krs90: @merlinmag:

Fajnie w tej Danii ogólnie?


@Krs90: długo by opowiadać o plusach i minusach, ale tak w skrócie, z takich "podstawowych" i przeze mnie odczuwalnych i które akurat przychodzą mi do głowy, to:

Plusy:
- stosunkowo bliska odległość do Polski (oczywiście w zależności od konkretnych miesjcowości, ale ja np. mam godzinę jazdy do miejscowości Gedser skąd odpływa prom do Niemiec. Czas rejsu to 2,5 godziny do miejscowości Rostock,
  • Odpowiedz
komfort psychiczny związany z codziennością. Trochę ciężko mi opisać o co dokładnie chodzi, ale po prostu ma się zdecydowanie mniej zmartwień i stresów związanych z wiadomościami/polityką/ludźmi/etc.


@Zapaczony: To mi chyba obecnie najbardziej doskwiera, ta niepewna codzienność w PL. Nie wiesz czy jutro znowu czegoś nie wymyślą, czy kraj nie zbankrutuje, czy nie braknie wody/prądu/gazu, dramat.
  • Odpowiedz
@Krs90: to był w sumie główny powód, co mnie tyle lat trzymało tutaj, bo moim planem było pomieszkać i popracować tu 3-5 lat. Później znalazłem #rozowypasek i planujemy zostać tutaj, ale oboje jesteśmy zgodni, że ze względu na rodzinę i na to, że lubimy ogólnie Polskę, może kiedyś zjedziemy tam, jeżeli tylko będzie to rozsądne (póki co w ogóle nie jest).
  • Odpowiedz
@Zapaczony: dzięki za obszerną odpowiedź!
My z różową 3 lata mieszkaliśmy w Niemczech, wróciliśmy ze względów rodzinnych, ale teraz znów planujemy wyjechać.
Właśnie Dania była gdzieś tam na szczycie listy.
  • Odpowiedz
@merlinmag: ubrania z tej listy można często dorwać taniej na promocji, a co do mieszkań, to się nie wypowiem, bo ceny ostatnio mocno poszły do góry, i nie orientuję się tak w cenach. Ja kupiłem rok temu dom, z którego mam 45 min jazdy do Kopenhagi za 16,200 kr/m2.
  • Odpowiedz
@merlinmag: jeżeli chodzi o obszar stolicy i okolic, to jeżeli ktoś zarabia poniżej 20 k dkk miesięcznie na czysto, to będą to kwoty pomiędzy 15-20.000 dkk (i mam tu na myśli niskie stanowiska), więc wydaje mi się, że średnia powinna być większa. Ale nie wiem jak wygląda sytuacja poza stolicą.
  • Odpowiedz
@Zapaczony: studia w Danii to najlepsza przygoda życia, nawet pracując jednocześnie. Podejście do nauki, egzaminow - życiowe, wymaga myślenia i zrozumienia tematu a nie klepania regułek. Życie to sam już opisałeś, mniej więcej się zgadza.
  • Odpowiedz
@Zapaczony: taktyk, dla mnie najwiekszym problemem byla praca w grupach + dualizm (albo i trializm ;)) jezykowy przy rzeczach ktorych nazwy nawet po polsku mi nic nie mowily. Tez mysle zeby pojsc w IT ale lenistwo mnie trzyma :/ Bedziesz dalej pracowal czy SU + rozowy?
  • Odpowiedz
@hankel: póki co nie planuję się zwalniać, ale wszystko zależy od tego, czy będę się wyrabiał z nauką.

dla mnie najwiekszym problemem byla praca w grupach


@hankel: no właśnie to mnie najbardziej stresuje, a tu jest duży nacisk na pracę zespołową w grupach ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz